Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Tak będziemy świętowali

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Konrad Kozlowski
W czwartek, 11 listopada, przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach. Z kolei wojewoda małopolski złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, a później zaprosi na defiladę wzdłuż ul. Basztowej. Natomiast Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże razem wszystkie trzy zachowane mundury Józefa Piłsudskiego.

FLESZ - Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

od 16 lat

Flagi w najważniejszych miejscach miasta

W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Flagi państwowe pojawią się na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice będzie stojak z flagami.

Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi flagami.

W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz TAURON Arena Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Wojewoda na Powiślu

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita 11 listopada złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Pół godziny później w Katedrze Wawelskiej odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po godz. 11 na Wzgórzu Wawelskim rozdawane będą flagi państwowe. O godz. 11 wojewoda złoży kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego przed kościołem św. Idziego.

Z kolei na placu Jana Matejki w godz. 11-15 odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych. Wręczane będą też odznaczenia państwowe, po nich podziwiać będzie można defiladę wzdłuż ul. Basztowej. Na koniec uroczystości będzie można spróbować wojskowej grochówki.

O godzinie 12 na krakowskim rynku będzie można uczestniczyć w V Ogólnopolskim Śpiewaniu Biało-Czerwonych Piosenek. Pojawią się: Viki Gabor, Marta Gałuszewska, Piotr Kupicha i zespół Feel, Three of Us oraz legendarny zespół De Mono!

„Droga Niepodległości” – to z kolei tytuł 78. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w czwartek, 11 listopada, o godz. 17.00 na Rynku Głównym. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W tym roku patriotyczna lekcja śpiewania odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność zostanie odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego. Tym razem nie przewidziano namiotów do rozdawania śpiewników, które teraz będą czekały na krzesłach. Śpiewnik w wersji elektronicznej tradycyjnie dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Wolny wstęp do muzeum

Trzy dni wolnego wstępu do Gmachu Głównego MNK, w tym do galerii "Broń i barwa w Polsce" z ekspozycją "Sztuka Legionów Polskich" oraz na wystawę #dziedzictwo, a 11 listopada także darmowe oglądanie "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci – taki prezent chce podarować swoim widzom MNK z okazji odzyskania niepodległości.

Na listopadowy weekend przygotowano też specjalne atrakcje: m.in. po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną razem wszystkie trzy zachowane mundury Józefa Piłsudskiego, w tym kurta i spodnie, w których Marszałek został pochowany. Więcej na ich temat będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzań 10 listopada o godz. 16.30 oraz 11 listopada o 14.00. W przestrzeni wystawy #dziedzictwo przez 3 dni prezentowane będzie wybitne dzieło z XVI wieku - Pontyfikał Erazma Ciołka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska