https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane w biało-czerwonych barwach. Tak wyglądało Święto Flagi pod Tatrami

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodziński
W sercu Tatr zapanował dziś wyjątkowy, patriotyczny klimat. Z okazji Święta Flagi całe Zakopane ubrano w biało-czerwone barwy. Na Krupówkach, na Równi Krupowej, a nawet na tle majestatycznego Giewontu - wszędzie można było zobaczyć symbole narodowej dumy, które dodały miastu wyjątkowego charakteru.

Od rana Krupówki nabrały odświętnego wyglądu. Na latarniach zawisły flagi Polski oraz Zakopanego, które powiewały na wietrze, tworząc malowniczy obrazek z górami w tle. Szczególne wrażenie robiły flagi rozwieszone na odcinkach, z których rozpościera się widok na Giewont.

Centrum miasta wypełniły tłumy. Turyści masowo spacerowali po Krupówkach, korzystając z pięknej pogody, lodów i lokalnych specjałów. Wielu z nich zatrzymywało się, by zrobić zdjęcia biało-czerwonym flagom, dzieci biegały z chorągiewkami, a przy deptaku panowała atmosfera prawdziwego święta.

- Czegoś takiego jeszcze tu nie widziałem. Krupówki całe biało-czerwone, tylu ludzi naraz, a wszyscy uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni - mówi pan Tomasz z Katowic, który przyjechał z rodziną na weekend.

Prawdziwym hitem tegorocznego święta okazał się rzeźbiony w drewnie napis „Zakopane” na Równi Krupowej. Specjalnie na święta majowe udekorowany został w biało-czerwone barwy. Stał się jednym z najczęściej fotografowanych punktów miasta. Turyści ustawiali się w kolejce, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie - wielu z nich trzymało w rękach małe flagi, inni zakładali biało-czerwone czapki i szaliki.

- To piękne, że nawet w tak turystycznym miejscu pamięta się o tych symbolach. Wzruszyłam się, kiedy zobaczyłam flagi z Giewontem w tle - mówi pani Anna z Lublina, która spędza majówkę w Zakopanem.

Na tym jednak nie koniec patriotycznych akcentów. Już jutro, 3 maja, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, ulicami Zakopanego przejdzie pochód jedności i dumy narodowej. Kilkudziesięciometrowa flaga Polski będzie niesiona przez górali, harcerzy, mieszkańców i wszystkich chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Start zaplanowano w centrum miasta - na Krupówkach i jak zapowiadają organizatorzy, będzie to podniosła chwila pełna wzruszeń, wspólnoty i pamięci o historii w ramach obchodów Święta Konstytucji 3-Maja.

Święto Flagi w Zakopanem pokazuje, że patriotyzm można wyrażać nie tylko w ciszy i skupieniu, ale też radośnie, wspólnie i w wyjątkowym górskim klimacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska