Po złożeniu wiązanek kwiatów przez przedstawicieli samorządów, instytucji, stowarzyszeń oraz firm z terenu powiatu tatrzańskiego w asyście pocztów sztandarowych przy akompaniamencie góralskiej kapeli zgromadzeni ruszyli uroczystym pochodem ulicą Kościeliską w stronę Krupówek. Na czele kolumny harcerze, górale, zakopiańczycy, a także turyści przypatrujący się wydarzeniom nieśli imponującą, kilkudziesięciometrową flagę Polski. Biało-czerwona tkanina powiewająca w wiosennym słońcu stała się symbolem jedności i pamięci o wartościach, które przyświecały twórcom pierwszej w Europie konstytucji.
Święto 3 Maja w Zakopanem
W Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach odprawiona została msza w intencji Polski. Po nabożeństwie pochód kontynuował swoją drogę przez centrum miasta, zatrzymując się na Placu Niepodległości, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów.
Tam, aktorzy Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w barwnej inscenizacji przypomnieli o ważnym jubileuszu - 150-leciu przewodnictwa tatrzańskiego. Przedstawienie zatytułowane „Majowa wycieczka Rejenta Nowakowskiego do Doliny Kościeliskiej” zostało zrealizowane we współpracy z licencjonowanymi przewodnikami tatrzańskimi, którzy wcielili się w role historycznych bohaterów i pokazali, jak wyglądały dawne górskie wyprawy.
"Pod Tatrami tradycja łączy się z przyszłością"
Podczas uroczystości burmistrz Zakopanego odebrał honorową odznakę z okazji jubileuszu, a odznaczenia wręczono także zasłużonym przewodnikom, którzy przybyli na święto z różnych stron regionu. Obchody zakończyło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim oraz przemówienie burmistrza, który podziękował wszystkim za obecność i podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o konstytucji i wolności.
- Życzę wszystkim radości z odzyskanej niepodległości, ale też dumy z tego, że jesteśmy razem - w tym miejscu, pod Tatrami, gdzie historia i tradycja łączą się z przyszłością - mówił do zebranych Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.
Zakopiańskie obchody 3 Maja pokazały, że w górach patriotyzm ma swoje stałe miejsce - żywe, pełne emocji i wspólnoty.
