– Gratuluję uczniom osiągnięć i ciekawości świata, nauczycielom dziękuję za coraz ciekawsze pomysły na przekazywanie wiedzy, a rodzicom składam podziękowania za aktywne uczestnictwo w działaniach szkół – napisała z okazji zakończenia roku szkolnego Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.
Jak podkreśla krakowski magistrat, ten rok był wyjątkowy, ponieważ w decydującą fazę weszła reforma ustroju szkolnego. Szkoły podstawowe opuścił właśnie pierwszy rocznik "nowych" ósmoklasistów – w Krakowie liczący około 7100 uczniów. W kwietniu uczniowie ci napisali swój pierwszy w życiu egzamin, a jednocześnie pierwszy w ogóle egzamin ósmoklasisty.
Ostatecznie, po 20 latach funkcjonowania, zniknęły gimnazja i po raz ostatni przeprowadzono egzamin gimnazjalny. W stolicy Małopolski napisało go około 6250 uczniów.
Pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej i ostatni absolwenci gimnazjum spotkali się następnie w rekrutacji do liceów, techników i branżowych szkół I stopnia.
Aby tegorocznym ósmoklasistom, a wcześniej – siódmoklasistom, zapewnić odpowiednie warunki nauki, miasto przeprowadziło inwestycje polegające na utworzeniu lub doposażeniu pracowni przedmiotowych (do fizyki, chemii, biologii, geografii) oraz adaptacji pomieszczeń do potrzeb mniejszych dzieci. Kraków z własnego budżetu wydał na ten cel około 4,3 mln zł. Przed samorządem kolejne etapy reformy: przekształcenie samorządowych liceów z trzyletnich w czteroletnie i samorządowych techników z czteroletnich w pięcioletnie, założenie szkół branżowych II stopnia oraz określenie zawodów, w których odbywać się będzie kształcenie w poszczególnych szkołach.
W roku szkolnym 2018/2019 otwarto w Krakowie nowe hale sportowe (m.in. przy Szkole Podstawowej nr 25 na Dębnikach, przy SP nr 134 w Swoszowicach), oddano do użytku zmodernizowane boiska (m.in. przy ZSO nr 12, ZSO nr 9 i SP nr 117), nowoczesną krytą pływalnię przy SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 w Dębnikach (kilka innych basenów jest w budowie), a także zmodernizowaną część Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6, gdzie powstała pełnowymiarowa przestrzeń terapeutyczna do pracy z dziećmi i młodzieżą z wadami słuchu oraz z zaburzeniami w rozwoju mowy.
Przed uczniami teraz dwa miesiące wakacji. Dla tych, którzy będą spędzać ten czas w Krakowie, miejskie instytucje – szkoły, domy i kluby kultury, muzea i galerie, a także ośrodki i kluby sportowe – przygotowały wiele rozmaitych zajęć. Informacja o ich ofercie jest dostępna i na bieżąco uzupełniana na stronie internetowej krakow.pl, w zakładce „Lato w mieście”.
W naszej galerii zdjęć pokazujemy, jak wyglądało zakończenie roku w jednej z krakowskich szkół - Szkole Podstawowej nr 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej (ul. Kurczaba).
Autor: Bogdan Krężel
