
Prężnie rozwijające się Dębniki
- Najpopularniejsze są dzielnice z dobrze rozwiniętą komunikacją miejską i infrastrukturą, ale jednocześnie dające wytchnienie od miejskiego zgiełku. Cały czas chętnie wybierane są osiedla zlokalizowane w sąsiedztwie uczelni wyższych lub biznes parków – mówi Adrian Potoczek z Wawel Service.
W ciągu kilku ostatnich lat Ruczaj (dzielnica Dębniki) stał się jedną z najmodniejszych lokalizacji miasta. Dostrzegli to zarówno deweloperzy, którzy budują tam coraz więcej nowych inwestycji i klienci chętnie kupujący mieszkania. Decyduje o tym przede wszystkim bliskie sąsiedztwo z kampusem najstarszej krakowskiej uczelni – Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Krakowskim Parkiem Technologicznym, a także siedzibami korporacji takich jak: Motorola, Nokia czy Shell.
Ruczaj stał się nową dzielnicą biznesową Krakowa, której możliwości rozwoju powiększają się z roku na rok. Duży nacisk kładzie się tu na rozbudowaną infrastrukturę: planowanie torów pod szybki tramwaj, przebudowa ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Łatwy dojazd do centrum i bliskość zjazdu do autostrady A4 decydują o dużej popularności osiedli.

Bezpieczne i przyjazne Czyżyny
Jak wynika ze statystyk krakowskiej policji Czyżyny i Nowa Huta są najbezpieczniejszymi dzielnicami miasta, ponieważ liczba przestępstw w nich popełnionych jest najmniejsza.
W Czyżynach możemy też liczyć na dobrych sąsiadów, bo jak pokazują ubiegłoroczne badania przeprowadzone pod nadzorem Agencji Badawczej PBS jest to jedna z najbardziej przyjaznych dzielnic. Tamtejsze osiedla sprzyjają nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji sąsiedzkich, ponieważ tworzonych jest wiele przestrzeni wspólnych takich jak place zabaw czy boiska. Dlatego Czyżyny są bardzo często wybierane do życia przez rodziny z małymi dziećmi.

Mądrze zaplanowane Mistrzejowice
Z rankingu dzielnic, który powstał pod nadzorem Agencji Badawczej PBS, biorąc pod uwagę zaplecze handlowo-usługowe najlepiej wypadają Mistrzejowice. Dzielnica ta została dobrze zaprojektowana pod względem urbanistycznym. Dla każdego osiedla przewidziano mini centra handlowe, a dla grup osiedli większe domy handlowe.
Rozwiązania planistyczne Mistrzejowic zakładały konieczność zlokalizowania jednostek oświatowych na każdym osiedlu. Dlatego kolejnym wyróżnikiem krakowskiej dzielnicy jest liczba placówek edukacyjnych.
Północno-wschodnia dzielnica Krakowa zaspokaja potrzeby dnia codziennego, ale także dba o rozwój mieszkańców. Na terenie Plant Mistrzejowickich zlokalizowany jest duży kompleks sportowo – rekreacyjny (m.in. boiska, skatepark), gdzie mogą oni zadbać o kulturę fizyczną.

Niedrogie Swoszowice
Dużym zainteresowaniem cieszą się dzielnice, w których można kupić własne M za mniej niż 5 tys. za m kw. Jedną z nich są Swoszowice. Cena nie decyduje jednak o zaściankowości osiedli. Rozbudowana infrastruktura, zaplecze handlowo-usługowe, placówki edukacyjne i medyczne przyciągają tu coraz więcej osób.
Krakowski Kliny (najchętniej wybierana część Swoszowic) są całkiem dobrze skomunikowane z centrum miasta, a jednocześnie umożliwiają łatwy wyjazd w stronę Zakopanego. Osiedle to łączy w sobie zalety mieszkania w mieście z urokiem podmiejskiej przestrzeni. Duża ilość zieleni, spokój, brak hałasu, czystość osiedli i mniejszy ruch niż w centrum wpływa na poziom zadowolenia z życia mieszkańców.
Najlepsze dzielnice do mieszkania w Krakowie. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Kraków jest drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce. Liczne atrakcje turystyczne, dziedzictwo historyczne i wysoki komfort sprawiają, że coraz więcej osób chce kupić mieszkanie w stolicy Małopolski. Sprawdź które dzielnice Krakowa są uznawane za najlepsze.