Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja powstrzymała zawieszenie kibolskiego baneru [ZDJĘCIE]

Piotr Rąpalski
Małopolska Policja
Policjanci zapobiegli kolejnemu wybrykowi chuliganów stadionowych nawołujących do nienawiści między pseudokibicami. Zatrzymali czterech mężczyzn, którzy na elewacji budynku przy jednej z ulic Krakowa rozwieszali sporej wielkości baner (długości prawie 20 metrów) jednoznacznie nawołujący do eskalacji nienawiści między zwaśnionymi środowiskami chuliganów stadionowych.

Zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku od 19 do 23 lat. Niestety, pomimo młodego wieku nie był to ich pierwszy taki wybryk. Mężczyźni znani są policjantom w związku z przynależnością do środowiska pseudokibicowskiego i brania w nim aktywnego udziału. Podczas zatrzymania policjanci zabezpieczyli przy mężczyznach również niebezpieczne narzędzia, gazy pieprzowe i kominiarki.

Mężczyznom za popełnione czyny grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

STOP agresji pseudokibiców

Systematyczne działania w obszarze zwalczania przestępczości pseudokibiców pozwalają na skuteczniejsze eliminowanie zjawiska posiadania niebezpiecznych narzędzi przez kiboli w przestrzeni publicznej. W 2014 roku skierowano do sądu 200 wniosków o ukaranie w tych sprawach, ponad 50 jest w toku.

Skrzynka pocztowa małopolskiej Policji - STOP agresji pseudokibiców
Przypominamy, iż w celu szybszej reakcji ze strony policji kilka miesięcy temu Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie uruchomiła numer kontaktowy oraz specjalną skrzynkę elektroniczną, na którą można przesyłać materiały i informacje pozwalające na skuteczną walkę z przestępczością stadionowych chuliganów: [email protected]

Policjanci małopolskiej Policji prowadzą na terenie Krakowa oraz innych miast województwa działania mające na celu ograniczenie szeroko rozumianej przestępczości pseudokibiców zarówno na stadionach piłkarskich jak i ulicach oraz osiedlach miast, w związku z czym na podany adres przesyłać można informacje o przestępstwach popełnianych przez pseudokibiców, filmy i zdjęcia dokumentujące naruszenie przepisów oraz informacje o osobach poszukiwanych, sprawcach przestępstw i wykroczeń, samochodach i cechach identyfikacyjnych pseudokibiców.

Policja zachęca, by przesyłać następujące informacje:
1/ data, godzina i miejsce zdarzenia
2/ krótki opis zdarzenia (okoliczności i zaobserwowane szczegóły)
3/ dane zgłaszającego, jeżeli wyrazi na to zgodę (imię, nazwisko, dane do korespondencji, telefon kontaktowy w celu ustalenia szczegółów, dopytania).

Nadesłane materiały zostaną przeanalizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zachowań przestępczych oraz posłużą do szybszego reagowania policji na zdarzenia z udziałem pseudokibiców.

Aby ograniczyć przemoc i agresję ze strony chuliganów, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań, policjanci sięgają po różnego rodzaju środki prawne w celu poprawy bezpieczeństwa.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje w najsurowszym wymiarze, aby życie spokojnych obywateli nie było zakłócane przez działanie stadionowych wandali szumnie nazywających siebie kibicami.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska