https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policjanci testują samochody elektryczne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Karkosza
Małopolscy policjanci testują samochody o napędzie elektrycznym. To kolejne pojazdy po segwayach i meleksach, sprawdzanych już przez małopolską Policję, które w przyszłości mogą być odpowiedzią na ekologiczne potrzeby naszego regionu.

WIDEO: Policjanci testują samochody elektryczne

Autor: Adam Wojnar/Gazeta Krakowska

Małopolska Policja od kilku już lat wychodząc naprzeciw potrzebom ekologii a także poszukując rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami - testuje różne rodzaje pojazdów, głównie o napędzie elektrycznym, które w przyszłości mogły by skutecznie zasilić naszą flotę.

Oprócz policyjnych patroli rowerowych, które systematycznie od lat wpisują się w krajobraz krakowskiego Starego Miasta, funkcjonariusze testowali już i inne alternatywne środki transportu. Segwaye, dwukołowe, jednoosobowe pojazdy elektryczne, pojawiły się latem ubiegłego roku w rejonie Rynku Głównego. Pojazdy te zastępowały patrole piesze na tym obszarze.

Na początku bieżącego roku krakowscy policjanci testowali pojazd o napędzie elektrycznym marki John Deere Gator TE. Pojazd wolnobieżny – podobny do meleksa - o napędzie elektrycznym przez miesiąc pojawiał się głównie w centrum Krakowa, patrolowano nim bulwary wiślane, teren wokół Rynku Głównego oraz Plant. Pojazd stanowił ułatwienie dla między innymi służb ruchu drogowego.

11 czerwca 2015 r. małopolska Policja podpisała z Grupą PGD umowę użyczenia samochodu Nissan NV200 typu kombivan o napędzie elektrycznym. Umowę w imieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podpisał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Jacek Fabisiak.

Pojazd przez dwa tygodnie był testowany przez małopolskich policjantów.

25 czerwca podpisano kolejną umowę, tym razem na użyczenie do testowania samochodu osobowego Nissan Leaf również o napędzie elektrycznym.

Obydwa pojazdy maja podobne parametry techniczne jak i cenę. Wartość - ~130.000zł. Zasig do 130km. Prędkość maksymalna do 120km/h. Czas ładowania akumulatorów z sieci 230V do 8 godzin. Koszty eksploatacji pojazdów wynoszą ~ 8zł / 100km.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fffg
A kto tu powiedział że będą kupowane?? bo ja tego nie wyczytałem... to chyba dobrze że testują, przynajmniej maja już wiedza czym to się je, w szczególności ze na terenie miasta krakowa ciągle trwa walka ze smogiem i w kolejnych latach są przewidziane dotacje na zakup takich samochód, zwłaszcza dla instytucji państwowych takich jak policja.
a
a
Dramat do kwadratu ,co oni jeszcze wymyślą,na nowy sprzęt nie ma typu komputery biurka itp a oni samochody za ponad 120 tys zł chcą kupić,a panowie z naczelnej władzy to niech powiedzą kto je b edzie naprawiał ha ha ha bo chyba nie obecni mechanicy,jest jak ze wszystkim komputery w radiowozach ,nowe mundury ...wszystko do d..... .
J
Jurek
Chyba p....ło tą policje, od kiedy to elektryczne pojazdy się sprawdzają w firmach, a tym bardziej w policji, ktoś chyba w łapę wziął aby to testowała policja. Z reszta po co to testować, skoro jest to nie praktyczne, bo stacji elektrycznych w Polsce jak na lekarstwo, no chyba ze dla komendanta na pole golfowe. Rzygać się chce , jak się czyta tego typu artykuły, szczególnie na temat rewelacyjnych zakupów policji.
J
Janse
,,Oprócz policyjnych patroli rowerowych, które systematycznie od lat wpisują się w krajobraz krakowskiego Starego Miasta''

Przepraszam że pytam ale gdzie te patrole można spotkać ???
Ł
Łoj
Testerzy qwa ich mać... a może degustatorzy?!
D
Derwisz
tak gdzieś co 5 lat? (a koszta to niemałe).
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska