Kraków pożegnał księdza infułata Janusza Bielańskiego...

  Kraków pożegnał księdza infułata Janusza Bielańskiego [ZDJĘCIA]

  Piotr Tymczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków pożegnał księdza Bielańskiego. Msza święta odbyła się w katedrze na Wawelu, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Salwatorze.
  1/98
  przejdź do galerii

  Kraków pożegnał księdza Bielańskiego. Msza święta odbyła się w katedrze na Wawelu, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Salwatorze. ©Anna Kaczmarz

  W Katedrze na Wawelu odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. infułata Janusza Bielańskiego. Mszę św. celebrował metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
  Homilię podczas mszy św. w katedrze wawelskiej wygłosił biskup Jan Zając, który razem z ks. infułatem Januszem Bielańskim był na jednym roku w krakowskim seminarium duchownym. Zobacz galerię

  - „Bracia kochani, dobrze żeście tak licznie przybyli na Wawel” – pewnie te słowa wyrwałyby się z ust ks. Janusza, który tak chętnie jeździł na pogrzeby księży, sióstr zakonnych lub ich rodziców, i nieraz dodawał: „Mam nadzieję, że i oni przyjdą na mój pogrzeb”! Przybyliśmy z potrzeby serca, by wraz z Tobą – ks. Januszu, a nade wszystko z Maryją – Matką kapłanów, wyśpiewać wspólnie dziękczynne Magnificat! za twoją drogę życia - mówił biskup Jan Zając.

  Przypomniał, że od 1983 roku ks. infułat Janusz Bielański był proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu. - Zostałeś pierwszym proboszczem parafii katedralnej; tej świątyni, która jest matką wszystkich kościołów i świadkiem tak wielu podniosłych wydarzeń w ciągu ponad tysiącletniej historii Kościoła na polskiej ziemi -zaznaczył biskup Jan Zając.

  Ksiąc infułat Janusz Bielański miał 79 lat. Zmarł w sobotę (3 listopada) o poranku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 3 listopada o godz. 16.15 zabił dzwon Zygmunta. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzwon Zygmunt bije w momencie instalacji i śmierci kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

  Ks. infułat Janusz Bielański urodził się 25 marca 1939 roku w Różance w województwie lwowskim. W krakowskim seminarium duchownym był rocznikowym kolegą kard. Stanisława Dziwisza oraz bp. Jana Zająca. Po jego ukończeniu, 23 czerwca 1963 roku, otrzymał w katedrze na Wawelu święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły.

  Był wikariuszem w Paszkówce koło Skawiny, Oświęcimiu, a także w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Został proboszczem w Mydlnikach, a następnie duszpasterzem w Nowej Hucie.

  Proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu ks. infułat Janusz Bielański był w latach 1983-2007. Jako gospodarz katedry wielokrotnie przyjmował Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny. Ostatni okres życia spędził w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu.

  - Ks. Janusz był bardzo szczęśliwy, że podczas jego proboszczowania św. Jan Paweł II tyle razy nawiedził katedrę wawelską, dając nam przykład umiłowania dziejów Kościoła i Ojczyzny, a także wzór głębokiego zjednoczenia z Bogiem na modlitwie. ks. infułat pozostanie w naszej pamięci w tym symbolicznym geście, gdy podczas półgodzinnej medytacji oraz modlitwy brewiarzowej Ojca świętego przed konfesją św. Stanisława trzyma lampę; a później snuł refleksję, że chyba właśnie wtedy zrodziła się w sercu Papieża myśl, by do Różańca świętego dodać „tajemnice światła" - powiedział biskup Jan Zając.

  Zaznaczył też, że wyjątkowym i cennym darem, którym Bóg obdarzył ks. Janusza Bielańskiego, było poczucie humoru. - Umiał znaleźć dobre słowo dla kapłana, dla wiernych, podnieść na duchu, wlać z serce nadzieję, nabrać mądrego dystansu wobec pojawiających się trudności. Potrafił z siebie żartować i cieszył się osiągnięciami swoich współbraci w kapłaństwie - wspominał biskup Jan Zając. Dziękował Bogu za życie i kapłańską posługę ks. Infułata Janusza Bielańskiego i podkreślił: - Błagamy Boga, aby jak najszybciej spełniły się słowa Twojego testamentu: „Do zobaczenia, daj Boże, w niebie”.

  Po uroczystościach w Katedrze na Wawelu nastąpiło odprowadzenie ciała zmarłego ks. infułata Janusza Bielańskiego na cmentarz salwatorski, gdzie zostało pochowane w grobowcu rodzinnym.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  66//

  66// (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szukajcie na FB: KZ // NSZZ // SOLIDARNOSC // ORGANISTOW // 11 opuszczając "//" miedzy wyrazami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie Kraków tylko korporacja

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Nie znałem gościa więc rozszerzanie na cały Kraków jest nie na miejscu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No tak

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  A oficer prowadzący był na pogrzebie Tw. .to taka dobra wtyka była .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wspomnienie

  bea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Mimo że minęło już wiele lat, to nadal bardzo miło wspominam pierwszokomunijną spowiedź u księdza Janusza Bielańskiego. Z przejęcia zapomniałam, co należy mówić, a kartka z zapisanymi dziecięcymi...rozwiń całość

  Mimo że minęło już wiele lat, to nadal bardzo miło wspominam pierwszokomunijną spowiedź u księdza Janusza Bielańskiego. Z przejęcia zapomniałam, co należy mówić, a kartka z zapisanymi dziecięcymi przewinieniami została w domu. Wtedy ksiądz Janusz Bielański zaproponował, że on będzie wymieniał grzechy, a ja będę tylko mówić "tak" lub "nie". Do dziś wspominam tę sytuację z rozrzewnieniem i bardzo ciepło. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Było, minęło.

  Major Zych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

  Firma żegna brata księdza infułata. Dobrze się sprawował, świetnie informował. Cześć jego pamięci!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce