Kraków. Remonty na drogach miasta i zmiany w kursach autobusów

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W weekend będziemy mieli sporo zmian w kursach kilku ważnych linii autobusowych. Z kolei z powodu inwestycji zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu dla samochodów.

FLESZ - Ceny aut mocno w górę

Przebudowa fragmentu ulicy Zbożowej

W ramach inwestycji deweloperskiej przebudowany zostanie fragment ul. Zbożowej. To ok. 120-metrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Prądnicką. Początek prac zaplanowano na poniedziałek, 29 marca.

Ruch pieszych będzie odbywał się jedną stroną ulicy. Przez pierwsze tygodnie utrzymany zostanie ruch dwukierunkowy przy zwężeniu jezdni. Natomiast w drugiej połowie kwietnia wprowadzony zostanie ruch wahadłowy kierowany ręcznie.

Prace potrwają do końca kwietnia.

Od soboty ruch jednokierunkowy na ul. Pachońskiego

Od najbliższej soboty, 27 marca wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Henryka Pachońskiego - na odcinku od numeru 8 (pawilon handlowy) do ul. Zielińskiej. Zmiany mają związek z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

27 marca rozpoczną się prace drogowe polegające na rozbiórce południowej jezdni ul. Pachońskiego. Do tej pory wykonano roboty polegające na przebudowie uzbrojenia podziemnego, w tym wykonano nowy kolektor kanalizacji deszczowej.

W związku z tym etapem prac wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, zaakceptowane przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu:

 • ruch jednokierunkowy na ul. Pachońskiego – na odcinku od ul. Zielińskiej do budynku przy ul. Pachońskiego 8 (pawilon handlowy) w kierunku ul. Wyki,
 • ruch jednokierunkowy na ul. Vetulaniego i Jasnej w kierunku ul. Piaszczystej,
 • ruch pieszych na ul. Pachońskiego po północnej stronie jezdni (Uwaga! Na tym odcinku obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o wadze powyżej 3,5 t.),
 • zostaną zachowane dojścia i dojazdy do posesji,
 • na poszczególnych odcinkach ul. Pachońskiego, Zielińskiej oraz Jasnej objętych czasową organizacją ruchu zostanie wyłączona możliwość parkowania.

W kierunku Zielonek wyznaczono objazd ulicami: Wyki i Opolską, Pleszowską i Białoprądnicką. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać aż do września br.

Utrudnienia na ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej:

Z kolei od poniedziałku, 29 marca czasowo zamknięty będzie chodnik po stronie południowej na ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Prowadzone tam będą prace związane z przebudową uzbrojenia. W trakcie robót zapewnione będą dojazdy i dojścia do posesji.

Kraków. Budują linię tramwajową do Górki Narodowej. Zobacz p...

Lajkoniki na kolejnej nowohuckiej linii tramwajowej

Dzięki kolejnym dostawom nowych tramwajów od najbliższej soboty, 27 marca nowoczesne, niskopodłogowe Lajkoniki zaczną kursować na kolejnej trasie do Nowej Huty. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to linia nr 9, łącząca „Mistrzejowice” z „Nowym Bieżanowem P+R”

Na trasie pojawią się trzy Lajkoniki, co oznacza, że niemal połowa kursów będzie tam obsługiwana nowymi, niskopodłogowymi tramwajami. Liczba posiadanych obecnie przez MPK SA Lajkoników umożliwi wysyłanie tych nowych wagonów na linię nr 9 tylko w weekendy, ale wraz z przyszłymi kolejnymi dostawami, najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach, zaczną one kursować na tej trasie także w dni powszednie.

Weekendowe wzmocnienia komunikacji miejskiej

W związku z okresem przedświątecznym i spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie przygotował wzmocnienia oferty linii autobusowych. Obowiązują one podczas najbliższego weekendu, 27 i 28 marca.

linie autobusowe:

 • nr 105, 114, 129, 144, 159, 164, 168, 169, 172, 173, 179, 194, 405, 469, 501, 502 – będą kursować przez cały weekend według sobotniego rozkładu jazdy. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności,
 • nr 140 – zostanie dodatkowo uruchomiona w niedzielę, 28 marca i będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy,
 • nr 174, 178, 182, 578 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy co 20 minut w godz. od ok. 9.00 do 19.00. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Zamknięcie przejazdu kolejowego na ul. ks. Łaczka

W związku z pracami naprawczymi w najbliższy weekend, 27 i 28 marca, zostanie wyłączony ruch pojazdów na przejeździe kolejowym na ulicy ks. Mariana Łaczka. Linia autobusowa nr 133 zostanie skierowana na trasę objazdową.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowej nr 133:

 • w kierunku „Bieżanowa Potrzasku”: „Łagiewniki” – ... – przystanek „Ćwiklińskiej”, ul. Ćwiklińskiej, ul. Heleny, ul. Mała Góra, ul. Bieżanowska, ul. ks. Popiełuszki, ul. Lipowskiego, ul. Drożdżowa, ul. Bogucicka – ... – „Bieżanów Potrzask”,
 • Przystanek „Nowy Bieżanów P+R” zostanie przeniesiony na ul. Heleny (po skręcie w prawo z ul. Ćwiklińskiej),
 • Przystanek „Cmentarz Bieżanów” zostanie przeniesiony do lokalizacji jak w kierunku „Łagiewnik”,
 • Przystanek „Mała Góra” zostanie przeniesiony na ul. Mała Góra, za skrzyżowanie z ul. Ćwiklińskiej w kierunku ul. Bieżanowskiej (jak dla linii nr 163 i 183 w kierunku „Złocienia”),
 • Przystanek „Bieżanów Drożdżownia SKA” zostanie przeniesiony do tymczasowej lokalizacji na ul. Lipowskiego przed skrzyżowanie z ul. Drożdżową,
 • Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać przystanek „Lipowskiego” (normalnie funkcjonujący w kierunku Łagiewnik).
 • w kierunku „Łagiewnik”: „Bieżanów Potrzask” – ... – przystanek „Dwór Czeczów”, ul. ks. Popiełuszki, ul. Bieżanowska, ul. Mała Góra, ul. Aleksandry, ul. Ćwiklińskiej, ul. Teligi – ... – „Łagiewniki”,
 • Przystanki: „Lipowskiego”, „Bieżanów Drożdżownia SKA”, „Świdzińskiego”, „Ks. Łaczka”, „Nowy Bieżanów P+R” i „Ćwiklińskiej” pozostaną bez obsługi (przystanek „Lipowskiego” będzie obsługiwany w przeciwnym kierunku),
 • Przystanek „Mała Góra” zostanie przeniesiony do lokalizacji funkcjonującej zwykle w kierunku „Bieżanowa Potrzasku”,
 • Przystanek „Cmentarz Bieżanów” zostanie przeniesiony do tymczasowej lokalizacji na ul. Mała Góra przed skrzyżowanie z ul. ks. Łaczka (jadąc w kierunku ul. Wielickiej).

Na zmienionym odcinku trasy linia autobusowa nie będzie zatrzymywać się na żadnych pozostałych przystankach.

Rozbudowa al. 29 Listopada: zamknięcie chodnika przy wiadukcie

Od poniedziałku, 29 marca zamknięty zostanie chodnik po zachodniej stronie al. 29 Listopada na wysokości wiaduktu kolejowego w linii nr 8. Jest to konieczne w związku z pracami związanymi z przebudową tej konstrukcji.

Chodnik po zachodniej stronie wiaduktu, czyli od ul. Siewnej, będzie nieczynny do lipca br. W tym czasie wykonawca rozbudowy al. 29 Listopada będzie prowadził kolejny etap prac związanych z modernizacją wiaduktu kolejowego.

Dla pieszych przygotowane będzie tymczasowe przejście przez al. 29 Listopada powyżej skrzyżowania z ul. Siewną. Chodnik po wschodniej stronie wiaduktu będzie dostępny bez zmian.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie