WIDEO: Anna Maria Wesołowska o bezpieczeństwie w szkołach
Autor: Karolina Gawlik/Gazeta Krakowska
Z badań przeprowadzonych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wynika, że w krakowskich szkołach (analizowano ich 1270) najczęściej dochodzi do agresji fizycznej, słownej, poniżania, odtrącania przez rówieśników i nękania psychicznego. To ostatnie ma też często miejsce w internecie.
W pierwszej kolejności uczniowie zgłaszają swoje problemy rodzicom, później wychowawcom klas, nauczycielowi oraz bliskiemu koledze. Jednak wciąż wiele dzieci nie mówi o kłopotach nikomu.
Jak mówi Anna Maria Wesołowska, sprawy agresji często zamiatają pod dywan same szkoły.
- Dzieciaki od małego wychowują się na bardzo złych wzorcach, przemoc jest dziś wszechobecna. Dlatego promuję powstawanie tzw. kącików prawnych. Miejsc, w których będzie można poczytać, że zażądanie od młodszego kolegi złotówki i klepnięcie go w głowę to rozbój, a za poczęstowanie skrętem marihuany grozi osiem lat - przekonywała sędzia. Taki kącik powstał m.in. w nowohuckim Gimnazjum Salezjanek.
Od stycznia w krakowskich szkołach funkcjonuje też projekt pilotażowy "Tamujemy przemoc", w ramach którego odbywają się warsztaty, szkolenia i konsultacje. Wpisuje się on w rządowy program "Bezpieczna i przyjazna szkoła".
Dzieci i młodzież dotknięte przemocą mogą dzwonić na telefon zaufania 116 111 (godz. 12-22). Z kolei infolinia dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci to 800 100 100 (godz. 12-18). Obie są bezpłatne i anonimowe.