Kraków. Seria remontów w krakowskich dzielnicach z dotacji na IE. Sprawdź, gdzie są utrudnienia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
Krakowskie dzielnice co rusz przechodzą mniejsze bądź większe remonty. Jak zapowiadają w ZDMK, w związku z dotacją na igrzyska jesień i zima upłynie pod znakiem dużej ilości prac.

Dzielnica II – Grzegórzki

W czwartek, 22 września, drogowcy ruszyli z modernizacją ul. Na Szaniec. Prace toczą się na odcinku od parkingu na ul. Ofiar Dąbia do ul. Widok – w pierwszej kolejności prace brukarskie na wybranych odcinkach, następnie wymiana nawierzchni. W czasie prac brukarskich (pierwszy etap – od parkingu do ul. Widok strona prawa, drugi etap – od parkingu do ul. Widok strona lewa) jezdnia jednostronnie zwężona – ruch pojazdów zachowany, ograniczenia w parkowaniu. W trakcie wymiany nawierzchni – ulica zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów. Prace potrwają do połowy października br., a ich koszt to ok. 700 tys. zł.

W czwartek, 29 września br. rozpocznie się modernizacja ul. Łukasiewicza – od Olszyny do Chrobrego.

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Od 22 września, drogowcy na ul Doktora Twardego zajmują się pracami brukarskimi – prace prowadzone są na odcinku od wiaduktu kolejowego przy ul. Prądnickiej do wiaduktu przebiegającego nad torowiskiem przy ul. Pielęgniarek. W trakcie tych robót m.in.: ograniczona możliwości parkowania, przeniesiony przestanek autobusowy, lokalne zwężenia jezdni, przejście dla pieszych wyznaczone drugą stroną. Ostatnim etapem robót będzie wymiana nawierzchni.

Roboty potrwają do końca listopada br., a ich koszt to ok. 1,6 mln zł.

Dzielnica VI – Bronowice

Od poniedziałku, 26 września, ekipy ruszą z pracami brukarskimi na ul. Pasternik. Będą obowiązywać lokalne zawężenia. Zakończenie robót planowane jest na przełomie października i listopada br.

Środki na prace: 1,7 mln zł w ramach utworzonej w budżecie państwa rezerwie subwencji ogólnej na 2022 rok, ok. 2,1 mln zł w budżecie miasta.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

22 września (czwartek) ruszyły pierwsze prace w terenie na ul. Orlej – przejezdność jest zachowana. Od piątku, 23 września fragment tej ulicy został zamknięty dla ruchu – w ten sposób drogowcy sprawnie wyrównają pobocza i wymienią sfatygowaną nawierzchnię na odcinku od przepustu w rejonie skrzyżowania z ul. Astronomów do skrzyżowania z ul. Zakamycze.
Pojawią się zmiany w komunikacji miejskiej:

linia 102 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (skróconej): Krowodrza Górka – … – Rzepichy – Zakamycze. Przystanki: Bielany Szkoła 04, Cmentarz Bielany 01 i 02 oraz Obserwatorium 01 i 02 będą nieczynne. Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Prace zakończą się w pierwszych dniach października br., a ich koszt to ok. 1 mln zł.

Dzielnica VIII – Dębniki

Drogowcy ruszyli z modernizacją parkingu na ul. Kobierzyńskiej (od nr 62 do 68). W związku z robotami głównie ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów. Roboty potrwają do końca października br., a ich koszt to ok. 600 tys. zł.

Z kolei na ul. Kobierzyńskiej (od Kapelanka do Grota-Roweckiego) realizowane są aktualnie prace bitumiczne. Obowiązują zmiany w organizacji ruchu – ruch jednokierunkowy, który wykonawca zmienia w zależności od strony na której realizuje roboty.

Zadanie w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica X – Swoszowice

W dzielnicy trwają prace na ul. Jugowickiej. W przyszłym tygodniu (od 28 września br.) nocami ruszą roboty związane z wymianą nawierzchni. Prace będą realizowane odcinkowo, przy połówkowym zajęciu jezdni. Ruch będzie sterowany ręcznie. Przystanki autobusowe znajdujące się w obrębie prac zostaną przeniesione w tymczasowe lokalizacje.

Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica XII – Bieżanów-Prokocim

W dzielnicy, w środę, 28 sierpnia ruszy modernizacja ul. Sucharskiego. Pracami objęty będzie odcinek od Złocieniowej w kierunku Szkoły Podstawowej nr 124. W pierwszej kolejności roboty brukarskie – lokalne zawężania jezdni, potem wymiana nawierzchni.
Prace potrwają do połowy grudnia br., a ich koszt to ok. 2,5 mln zł.

Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica XIII – Podgórze

Ekipy pracują obecnie w rejonie ul. Kamieńskiego – do końca września realizowane będą prace brukarskie. Pierwsza połowa października upłynie drogowcom na wymianie nawierzchni. Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica XIV – Czyżyny

W czwartek, 22 września, rozpoczął się remont chodnika na ul. Ciepłowniczej (kontynuacja prac, w kierunku ul. Nowohuckiej) – obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu. Prace potrwają do połowy października br., a ich koszt to ok. 60 tys. zł.

Od soboty, 24 września, wymiana nawierzchni na węźle im. L. Rayskiego (wiadukt nad ul. I. Stella-Sawickiego).
Prace modernizacyjne na węźle im. Rayskiego będą realizowane od soboty, 24 września od godz. 24, do poniedziałku, 26 września do godz. 4.30.

W pierwszym etapie zamknięte zostaną lewoskręty na węźle oraz wewnętrzne pasy na wprost. Wyznaczone w terenie zostaną trasy objazdowe dla: kierunku rondo Czyżyńskie; kierunku rondo Mogilskie – ul. Wiślicka; kierunku ul. Stella-Sawickiego – ul. Medweckiego; kierunku ul. Nowohucka – ul. Medweckiego; ul. Nowohucka – ul. Mogilska.

W drugim etapie zamknięte zostaną lewoskręty na węźle oraz wewnętrzne pasy na wprost oraz lewoskręt z al. Jana Pawła II w ul. Stella-Sawickiego. Wyznaczone w terenie zostaną trasy objazdowe dla: kierunku rondo Czyżyńskie – rondo Dywizjonu 308; kierunku rondo Mogilskie – ul. Wiślicka; kierunku ul. Nowohucka – ul. Medweckiego; ul. Nowohucka – ul. Mogilska.

W trakcie każdego z etapów dostępne będą przejazdy: pod węzłem w ciągu ulic Stella-Sawickiego i Nowohuckiej, na wprost w ciągu al. Jana Pawła II (po jednym pasie w każdym kierunku). Będzie możliwość zawrócenia na rondzie Czyżyńskim i na skrzyżowaniu z ul. Markowskiego. Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

W związku z powyższym w dniach 24-25 września zostały wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

- linie 178 i 578 – kursują po trasach czasowo zmienionych pod wiaduktem w ciągu Al. Jana Pawła II;
- w obu kierunkach bez obsługi pozostanie przystanek Stella-Sawickiego;

- linia 129:

 • w kierunku Dworca Głównego Zachód kursuje bez zmian;

 • w kierunku pętli Czyżyny Dworzec kursuje po trasie czasowo zmienionej: Dworzec Główny Zachód – … – przystanek Wiślicka – al. Bora-Komorowskiego – al. Andersa – ul. Dąbrowskiej – ul. Medweckiego – Czyżyny Dworzec;

  - przystanek Wiślicka będzie obsługiwany na al. Bora-Komorowskiego (Wiślicka 02);

 • na zmienionym odcinku trasy linia będzie dodatkowo obsługuje przystanki: Os. Strusia 01, Os. Na Lotnisku 03, Os. Kościuszkowskie 02, Dąbrowskiej 02;

 • bez obsługi pozostaną przystanki: Os. Dywizjonu 303 01, Stella-Sawickiego 06, Medweckiego 01

Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Dzielnica XVIII – Nowa Huta

W przyszłym tygodniu drogowcy zajmą się wymianą nawierzchni na ul. Kocmyrzowskiej. W poniedziałek ,26 września, zamknięty zostanie przejazd przez tarczę skrzyżowania ul. Obrońców Krzyża z ul. Kocmyrzowską. Kierowcy będą korzystać z objazdów do ul. Obrońców Krzyża i Żeromskiego: w stronę centrum miasta przez rondo Kocmyrzowskie; od centrum miasta zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową – Cienistą. Sygnalizacja na skrzyżowaniu zostanie wyłączona.

W związku z remontem przejazdu przez torowisko na skrzyżowaniu ul. Kocmyrzowskiej i ul. Obrońców Krzyża, od dnia 26.09.2022 r. (poniedziałek) do dnia 2.10.2022 r. (niedziela) zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

linie 110 i 160 – będą kursować w następujący sposób:

 • w kierunku Węgrzynowic/Ruszczy bez zmian;
 • w kierunku Alei Przyjaźni po trasie czasowo zmienionej: Węgrzynowice/Ruszcza – … – przystanek Cienista 03 – ul. Kocmyrzowska – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – ul. Kocmyrzowska – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Teatr Ludowy 06 – … – Aleja Przyjaźni;
 • na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać przystanki: Teatr Ludowy 03 i Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego 08;

linie 123, 139, 163, 193, 501 i 601 – będą kursować w następujący sposób:

 • od przystanku Arka 01 w kierunku przystanku Teatr Ludowy 06 po trasie czasowo zmienionej: przystanek Arka 01 – ul. Obrońców Krzyża – ul. Kocmyrzowska – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – ul. Kocmyrzowska – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Teatr Ludowy 06;
 • na trasie objazdowej autobusy ww. linii NIE będą zatrzymywać się na istniejących przystankach;
 • od przystanku Żeromskiego 01 w kierunku przystanku Os. Jagiellońskie 02 po trasie czasowo zmienionej: przystanek Żeromskiego 01 – ul. Żeromskiego – ul. Ludźmierska – Al. Andersa – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – Al. Andersa – ul. Szajnowicza-Iwanowa – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Os. Jagiellońskie 02;
 • przystanki Teatr Ludowy 05 i Arka 02 dla ww. linii zostaną zawieszone;
 • zostaną uruchomione tymczasowe przystanki Teatr Ludowy 72 na ul. Ludźmierskiej za skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego i Arka 71 na ul. Szajnowicza-Iwanowa przed skrzyżowaniem z ul. Obrońców Krzyża;
 • na pozostałych przystankach na trasie objazdowej autobusy ww. linii NIE będą się zatrzymywać.

Rozkłady jazdy linii 123, 139, 163, 193, 501 i 601 zostaną zmienione, natomiast linii 110 i 160 NIE zostaną zmienione.

Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Ekspert: Polska ma olbrzymi potencjał wiatrowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie