MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital w kontenerze? Przedsiębiorcy oburzeni planowaniem przebudowy ul. Królowej Jadwigi

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Urzędnicy proponują, by na czas remontu ul. Królowej Jadwigi przedsiębiorcy przenieśli się do kontenerów.
Urzędnicy proponują, by na czas remontu ul. Królowej Jadwigi przedsiębiorcy przenieśli się do kontenerów. Adam Wojnar/ Materiały UMK
W poniedziałek (12 września) odbyło się spotkanie online urzędników z przedsiębiorcami z ul. Królowej Jadwigi, gdzie niedługo ma się zacząć przebudowa newralgicznego odcinka od ul. Jesionowej do ul. Robla. Wiązać się to będzie z zamknięciem ruchu. Osoby prowadzące tam działalność gospodarczą są oburzone sposobem przygotowania inwestycji. Będą oczekiwać rekompensat.

- Od półtora roku wiedzieliście jaki jest plan rozbudowy ulicy Królowej Jadwigi. Teraz w ostatnim tygodniu szukacie rozwiązań. Dlaczego przez półtora roku nikt się tym nie zajął. Zostawiliście na ostatni tydzień cały bałagan. Nie zrzucajcie na nas za to odpowiedzialności, nie opowiadajcie bajek, nie róbcie z nas idiotów. Najlepiej wycofajcie się z tej umowy. Przestańcie nas oszukiwać - mówił jeden z uczestników spotkania.

Urzędnicy przekonywali, że wcześniej nie dało się niczego ustalać. - Ciężko coś uzgadniać bez podpisania umowy. Umowa jest od kilku dni - wyjaśnił Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. - Nie rozważamy zerwania umowy z wykonawcą. Kiedyś ten odcinek ulicy trzeba wyremontować. Niestety, to się musi wiązać z utrudnieniami. Zyski płynące z tego, że ta ulica uzyska odpowiedni standard, będą też państwa zyskami - dodał.

Urzędnicy zapewniali, że na parkingu w rejonie Willi Decjusza ustawionych zostanie co najmniej 10 darmowych kontenerów z toaletami, do których będzie można na czas budowy przenieść działalność gospodarczą, bowiem tam ma być zapewniony dojazd.

Przedsiębiorcy chcieli wiedzieć, jak do kontenera przenieść np. aptekę, czy kawiarnię z 60 miejscami siedzącymi. Urzędnicy przyznali, że zdają sobie sprawę, iż to nie jest rozwiązanie dla wszystkich.

Przedstawiciele szpitala Ortopedicum zwracali uwagę, że dla nich budowa na zaplanowanych zasadach uniemożliwi dotychczasową działalność.

- Jak mają dojeżdżać do nas nasi pacjenci? Zabiegów w kontenerach nie możemy przeprowadzać. To są pacjenci ortopedyczni, którzy przyjeżdżają karetką albo dochodzą piechotą. Czemu ten etap prac wyznaczono w sezonie zimowym? Nie mogę się nadziwić, że tak to zostało zaplanowane - komentowała przedstawicielka szpitala.

Inny reprezentant Ortopedicum podkreślił: - Ta inwestycja została zaplanowana w sposób skandaliczny. Mamy wielomilionowy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Brak możliwości realizacji zabiegów i leczenia będzie miał wpływ na zapewnienie usług medycznych w województwie. Powinniście w urzędzie oszacować, jakie będą roszczenia z tego tytułu.

Urzędnicy wyjaśniali, że dojazd do posesji znajdujących się na terenie objętym budową będzie możliwy, także do lokali przedsiębiorców, ale trzeba będzie to ustalać z kierownikiem budowy. Przedstawiciele szpitala nie wyobrażali sobie jednak, jak na funkcjonowanie szpitala na czas remontu ma mieć wpływ kierownik budowy.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy obawiają się komunikacyjnego koszmaru w związku z remontem kolejnego odcinka ul. Królowej Jadwigi.

Kraków. Wola Justowska protestuje: "Przebudowa ulicy Królowe...

Przypomnijmy, że prace mają dotyczyć kolejnego 650-metrowego odcinka ul. Królowej Jadwigi. Na czas robót, na pół roku, ulica będzie zamknięta na 450-metrowym odcinku od ul. Robla do ul. 28 Lipca 1943. Na pozostałym 200-metrowym odcinku ma obowiązywać ruch wahadłowy.

Zarząd dróg w przetargu wyłonił wykonawcę - firmę AG System z Krakowa, która złożyła ofertę opiewającą na 21,7 mln zł. W 90 procentach zadanie ma dofinansować rząd. To jedna z inwestycji, które otrzymały wsparcie z centrali w ramach przygotowań do igrzysk europejskich. Sportową imprezę zaplanowano w Krakowie i Małopolsce na przełomie czerwca i lipca 2023 r. Stąd konieczność wykonania prac przed igrzyskami, do maja przyszłego roku.

Jeden z przedsiębiorców podsumował: - Przy przygotowywaniu takich inwestycji trzeba też ująć koszty społeczne, straty przedsiębiorców, pracowników, którzy przez kilka miesięcy nie będą mieli możliwość normalnego funkcjonowania, zapewnienia utrzymania swoich rodzin.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska