Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Łagiewnicka rośnie w oczach. Wielkie zmiany na ulicy Zakopiańskiej [ZDJĘCIA] 24.11

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. Niedługo zakończy się kolejny etap prac realizowanych w ramach tej inwestycji na ul. Zakopiańskiej i zostaną tam oddane do użytku po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Prowadzone są też roboty w powstających tunelach i związane z budową nowej linii tramwajowej.
Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. Niedługo zakończy się kolejny etap prac realizowanych w ramach tej inwestycji na ul. Zakopiańskiej i zostaną tam oddane do użytku po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Prowadzone są też roboty w powstających tunelach i związane z budową nowej linii tramwajowej. Trasa Łagiewnicka
Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. Niedługo zakończy się kolejny etap prac realizowanych w ramach tej inwestycji na ul. Zakopiańskiej i zostaną tam oddane do użytku po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Od razu jednak po jednym z nich drogowcy zamienią na buspasy dla miejskich autobusów. Związaną z tym akcję zaplanowano z piątku na sobotę (26/27 listopada). Wszystko z powodu rozpoczęcia modernizacji linii tramwajowej do Borku Fałęckiego.

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej

- Od 26 listopada przywrócony zostanie ruch po dwóch pasach ruchu w każdym kierunku na ulicy Zakopiańskiej. Zakończy się więc kolejny ważny etap robót, które powodowały utrudnienia - zaznacza Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Przypomnijmy, że w związku z budową Trasy Łagiewnickiej prowadzone są prace na ul. Zakopiańskiej w rejonie powstającego węzła tej drogi z nową trasą. W związku z tym na odcinku ul. Zakopiańskiej (od rejonu budynku ZUS do terenu za skrzyżowaniem z ul. Zbrojarzy) ruch samochodowy odbywa się po jednej jezdni (po jednym pasie w każdym kierunku), tak by na drugiej z jezdni można było wykonywać prace związane z inwestycją. W piątek, 26 listopada, do użytku kierowców mają być już oddane obie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu w każdą stronę.

Nowa linia tramwajowa ma przebiegać od ul. Meissnera do Mistrzejowic. Plan przewiduje przejazd tramwaju pod rondami Młyńskim i Polsadu. Mieszkańcy wnioskują też o tunel od ronda Barei do ul. Bohomolca.

Kraków. Tramwaj do Mistrzejowic: Mieszkańcy krytykują konsul...

To jednak nie będzie oznaczało końca utrudnień. W sobotę, 27 listopada rozpoczną się prace na torowisku wzdłuż ul. Zakopiańskiej. W związku z robotami zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

- W piątek 26 listopada około godziny 20 wykonawcy Trasy Łagiewnickiej zaczną ściągać słupki ograniczające ruch, a jednocześnie na zlecenie zarządu dróg rozpocznie się malowane oznakowanie dla buspasów i tworzone będą tymczasowe przystanki autobusowe. W sobotę, 27 listopada rano ulicą Zakopiańską nie pojadą już tramwaje tylko autobusy po buspasach - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Roboty jakie zaplanowano od końca listopada na ul. Zakopiańskiej to m.in. wymiana torowiska na odcinkach od węzła Łagiewniki do Trasy Łagiewnickiej oraz od Trasy Łagiewnickiej do centrum Solvay – w sumie ok. 2,5 km pojedynczego toru. Dodatkowo na samej pętli Borek Fałęcki przewidziano wymianę zwrotnic, sieci trakcyjnej, sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz napawanie.

Na czas remontu zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu: wyłączenie ruchu tramwajowego od węzła Łagiewniki do Borku Fałęckiego, autobusowa komunikacja zastępcza (pasy dla autobusów wyznaczone na ul. Zakopiańskiej, jeden w kierunku centrum, drugi w kierunku granicy miasta). Remont potrwa do końca marca 2022 r., a jego koszt to ok. 14 mln zł.

Wracając natomiast do budowy Trasy Łagiewnickiej, to w jej ramach powstaje też linia tramwajowa z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Na większości trasy ułożono już torowisko. Z przyczyn technologicznych, dla zapewnienia przejazdu pojazdów obsługujących budowę, torów nie ułożono na niewielkim odcinku przy wyjeździe z tunelu w rejonie ul. Zakopiańskiej i to jest obecnie realizowane.

Nowa linia tramwajowa ma być oddana dopiero pod koniec czerwca 2022 r. razem z całą trasą dla aut, bowiem będzie przebiegać m.in. w tunelu wybudowanym między sanktuariami (w sąsiedztwie tunelu samochodowego) i ma być obsługiwana przez wspólny system bezpieczeństwa - przewidziany także dla części drogowej (z kilkoma tunelami).

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej obecnie trwają prace dotyczące montażu instalacji w tunelach. Wiosną pozostaną tam jeszcze roboty związane z nawierzchniami.

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km (wraz ze spłatą kredytu za ok. 1,2 mld zł), powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Prace mają się zakończyć w połowie 2022 r.

W 2022 r. mają zostać wykonane (na odcinkach) prace związane z budową nowych jezdni Trasy Łagiewnickiej, roboty wykończeniowe oraz odbiory, w tym systemu zapewniającego bezpieczeństwo w tunelach. W ramach inwestycji takie obiekty powstają pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

Istniejący węzeł Modlnica

Północna obwodnica Krakowa LISTOPAD 2021. Tak powstają tunel...

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska