https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tymczasowy dworzec autobusowy pod estakadą?

Dawid Serafin
Autobusy mogłyby odjeżdżać z fragmentu ul. Wita Stwosza.
Autobusy mogłyby odjeżdżać z fragmentu ul. Wita Stwosza. Infografika: Grażyna Gajewska
Remont dworca jest nieunikniony. Natychmiastowej naprawy wymaga górna płyta. Takie zalecenie wydał Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Władze RDA planują, że remont zacznie się na początku kwietnia i potrwa do końca czerwca. Wciąż jednak nie zdecydowano, gdzie powstanie tymczasowy dworzec zastępczy.

Remont dworca sparaliżuje ruch w całym Krakowie?

Pierwsza koncepcja zakładała, że przystanki z górnej płyty (dolna nadal będzie czynna) zostaną przeniesione na wąską ulicę Zygmunta Augusta tuż obok parku Strzeleckiego. Autobusy miałby wyjeżdżać stąd na ulicę Lubicz. Taka koncepcja została oprotestowana przez mieszkańców. Uważają oni, że lokalizowanie zastępczego dworca wpłynie negatywnie na ich życie, ponieważ codziennie pod oknami kamienic przejeżdżałoby ok.500 autobusów. Zakorkują one także ruchliwą ulicę Lubicz.

Władze przygotowały kolejną koncepcję tymczasowego dworca, praktycznie identyczną z pomysłem, który przedstawił im Grzegorz Kompa, mieszkaniec ul. Zygmunta Augusta. Opisaliśmy go w "Krakowskiej" z 8 stycznia.

Nowa koncepcja zakłada, że tymczasowe przystanki mogą być zlokalizowane pod estakadą na ulicy Wita Stwosza. Takie rozwiązanie wymagałoby wyłączenia z ruchu części ulicy pomiędzy dwoma rondami znajdującymi się pod estakadą. Jednak z punktu widzenia mieszkańców, jest idealne. Nikt bowiem nie mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca. Takie rozwiązanie byłoby także mniej uciążliwe dla komunikacji miejskiej i kierowców.

O ostatecznym wyborze koncepcji zdecyduje ZIKiT. - Nowe rozwiązanie wydaje się bardzo ciekawe. Jednak dopiero kiedy zapoznamy się z projektem w szczegółach, będzie można wskazać, który jest korzystniejszy - mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

- Dla nas najważniejsze jest, aby przystanki zastępcze powstały w sąsiedztwie dworca, aby nie narazić pasażerów na jeszcze większe utrudnienia - tłumaczy Marcin Wnuk, dyrektor administracyjny Małopolskich Dworców Autobusowych.

Gdy władze dworca dostarczą wszystkie dokumenty, ZIKiT będzie miał 30 dni na wydanie ostatecznej decyzji. - Dziś nie odpowiem na pytanie, gdzie powstanie tymczasowy dworzec - podsumowuje Pyclik.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
Dworzec niby nowy ale nigdy w pełni nie dokończony. Co z nim nie tak to może pytać osoba która z niego nigdy nie korzystała. Brak skomunikowania z dworcem kolejowym, brak parkingu (w końcu teraz jest miejsce w którym można kogoś wysadzić/zabrać K+ R), wejście tylko na środku budynku bądź od strony Wita Stwosza. Koncepcja rozbudowy dworca z jego lepszym połączeniem z dworcem PKP wydaje się dobra byleby nie trwała znowu 20 lat :)
s
s.
Nie to, żeby remontu nie wymagał. Ot, budowało się tak, żeby robota znowu była.
Kochany Kraków. Pięć lat remontu, szumne otwarcie, rok-dwa pracy obiektu przerywanej kilkukrotnymi miesięcznymi "poprawkami powykonawczymi", a potem znowu remont.

Budynki Użyteczności Publicznej w tym mieście istnieją żeby zapewnić firmom budowlanym pracę.
J
Janosik
Ktoś musi na nas zarabiać,nas ograbiać!!A ogłupiony lud, mafię za 2 lata raz jeszcze wybierze
i tak.
S
Stefan
Dokładnie zgadzam się z Tobą XXL, to nowy dworzec! Co z nim nie tak? Z doświadczenia wiem że pewnie chodzi o pieniądze z ustawionego przetargu na remont dla zaprzyjaźnionej firmy ;] Kolega koledze nie da przecież z głodu umrzeć ;]
Jakoś nie przypominam sobie żeby stary dworzec był co kilka lat remontowany. Wyburzono go i przeniesiono przy okazji budowy Galerii Krakowskiej, inaczej pewnie dalej by straszył w centrum Krakowa.
M
Marek
Przy okazji remontu może należy zrobić strefę wysadzania/zabierania pasażerów, którzy na dworzec przyjeżdżają... Drobny brakujący szczegół w tym cudzie urbanistyki.
X
XXL
A wydawało mi się, że to nowy dworzec.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska