Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały, a w środę radni miasta ją przyjęli. W efekcie w stolicy Małopolski obowiązywać będą jednolite zasady dla wszystkich użytkowników wieczystych, którzy staną się 1 stycznia 2019 roku właścicielami gruntów.
Przypomnijmy: zgodnie z ustawą, która weszła w życie miesiąc temu, w 2019 r. nastąpi automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Przekształcenie będzie odpłatne. Każdy użytkownik wieczysty, który z mocy prawa 1 stycznia stanie się właścicielem gruntu, będzie miał jeszcze przez 20 lat nadal ponosić dotychczasową opłatę. Ale ustawa umożliwia też wniesienie zsumowanych kwot w postaci opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia, a w zamian za to przewiduje bonifikatę - w przypadku gruntów Skarbu Państwa obniżka wynosi maksymalnie 60 procent.
Gminy natomiast mogą same zdecydować o udzieleniu bonifikaty oraz jej wysokości. Prezydent Jacek Majchrowski uznał, że zasady w przypadku gruntów miejskich powinny być te same; radni tak też zdecydowali. W Krakowie - dodajmy - 80 tys. mieszkańców jest użytkownikami wieczystymi gruntu miejskiego, a gruntów Skarbu Państwa - ok. 50 tysięcy.
Co roku o 10 proc. mniej
W zależności od tego, w którym roku opłata jednorazowa zostanie uiszczona, bonifikata wyniesie od 10 do nawet 60 procent. Ta największa obniżka przewidziana jest dla osób, które opłatę jednorazową wniosą już w 2019 r. Następnie co roku zniżka będzie wynosiła o 10 procent mniej, aż do tylko 10-procentowej w szóstym roku po przekształceniu.
W uchwale Rady Miasta zapisano, że bonifikata będzie przysługiwała osobom będącym właścicielami lub współwłaścicielami gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi bądź udziałów w gruntach związanych z lokalami mieszkalnymi, a także spółdzielniom mieszkaniowym.
Przyjęto też zapis, że jeżeli zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu zostanie doręczone właścicielowi po 31 grudnia 2019 r., będzie on mógł wnieść opłatę jednorazową do 29 lutego 2020 r., a przy tym zachowa prawo do bonifikaty w wysokości 60 procent.
Podwyżki na samym finiszu
Wraz ze zmianami, jakie wprowadza ustawa, gminy stracą przychody z opłat za użytkowanie wieczyste. Jak pisaliśmy w tym tygodniu, krakowianie oburzeni są podwyżkami tych opłat, jakie dostali teraz, na krótko przed tym jak staną się właścicielami gruntów. W centrum nowe stawki sięgnęły ponad 300 proc. dotychczasowych kwot.
Urzędnicy informują, że powodem podwyżek jest zmiana wartości gruntu. Tłumaczą, że co roku gmina przeprowadza aktualizację opłat, że wysyła do mieszkańców w tej sprawie średnio ok. 10 tys. pism rocznie.
- W piątek złożę swoją interpelację. Chcę poznać wykaz gruntów i podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste, jakie teraz są wprowadzane. Widać, że jest to ewidentnie robione przed wejściem zmiany wprowadzanej ustawą - uważa radny PiS Michał Drewnicki.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: