Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania wyborcza w Krakowie się rozkręca. Konferencje kandydatów i kandydatek KO, Lewicy i PiS

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Jeden dzień, trzy konferencje w ramach kampanii wyborczej w Krakowie. Swoje postulaty przedstawiali w czwartek kandydaci i kandydatki PiS, KO i Lewicy
Jeden dzień, trzy konferencje w ramach kampanii wyborczej w Krakowie. Swoje postulaty przedstawiali w czwartek kandydaci i kandydatki PiS, KO i Lewicy
Barwy kampanii w Krakowie. W czwartek swoje konferencje prasowe zorganizowali kandydaci i kandydatki aż trzech komitetów wyborczych. PiS mówił o metrze i inwestycjach w Krakowie, KO i Lewica tym razem skupiły się na prawach kobiet. Zapraszamy na wyborczy przegląd wydarzeń.

Kandydaci PiS do parlamentu Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski i Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa przedstawili postulaty programowe dla Krakowa.

- Prawda jest taka, że Kraków bardzo mocno zyskał na obecnych rządach zarówno pod kątem miliardów na inwestycje jak i nowych ustawach, o które zabiegaliśmy jako radni - mówił Michał Drewnicki, który kandyduje z 5 miejsca do sejmu.

Drewnicki za przykład podał nową ustawę o planowaniu przestrzennym, która jego zdaniem zablokuje agresywną zabudowę zieleni, zwiększenie roli mieszkańców poprzez ustawę o budżecie obywatelskim czy też przekształcenie użytkowania wieczystego, dzięki czemu mieszkańcy stali się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami.

- W ostatnich latach w Krakowie powstają wielkie rządowe inwestycje kolejowe, drogowe, przeciwpowodziowe, to także nowe miejsca w żłobkach w ramach programu Maluch+ czy inwestycje w kulturę. Miliardy złotych trafiły do Krakowa, co pokazuje, że rząd wspiera mieszkańców naszego miasta - wyliczał Mateusz Małodziński, kandydat do senatu z Krakowa.

Za przykład podał 2,3 mld zł na inwestycje kolejowe czy 500 mln złotych na ochronę zabytków.

Kandydaci PiS do parlamentu zapewnili, że tego typu wsparcie będzie kontynuowane, ale również pojawią się nowe projekty dla miasta.

Michał Drewnicki przedstawił również postulaty programowe, o które będzie zabiegał w parlamencie

- Chcemy lepszego komfortu życia krakowian, dlatego jestem gorącym zwolennikiem wsparcia przy inwestycjach i remontach dla osiedli z wielkiej płyty poprzez dotacje na ocieplenie, tworzenie OZE czy budowę wind zewnętrznych, by osoby starsze nie musiały siedzieć w domu, bo mają problem z chodzeniem po schodach. Kluczową sprawą będzie również rządowe wsparcie dla budowy metra i kolejnych przystanków kolejowych, by dać ludziom nowoczesną alternatywę do poruszania się po zakorkowanym Krakowie- wymieniał Drewnicki.

Kandydat do parlamentu zapewnił również, że będzie zabiegał o wprowadzenie opłaty turystycznej: - Niech zagraniczni turyści płacą 1-2 euro za dzień pobytu w Krakowie, a te dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych zostanie przeznaczone na remonty i inwestycje dla mieszkańców, którzy cierpią z powodu nadmiernej turystyfikacji miasta - mówił Drewnicki.

Podczas konferencji wskazano również problem z podtopieniami w mieście i potrzebie budowy kolejnych zbiorników.

- Wyzwaniem będzie również zagospodarowanie i wykorzystanie nieużywanych już przez hutę terenów Kombinatu, by oczyścić teren z toksyn i stworzyć, nowe, ekologiczne miejsca pracy dla Nowej Huty i Krakowa. Będę zabiegał by znalazły się środki rządowe i unijne na stworzenie nowej strefy inwestycyjnej - ale co ważne, czystej, w branży wysokich technologii, to dla mieszkańców nowe możliwości pracy, rozwoju i stabilności - podkreślał Michał Drewnicki.

Z pozostałych rzeczy kandydaci wymienili wsparcie przy cyfryzacji urzędów, wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem czy wsparcie dla rodzinnych ogrodów działkowych.

Postulaty Koalicji Obywatelskiej dla kobiet

Również w czwartek, 28 września w Parku Wisławy Szymborskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, posłanki Jagny Marczułajtis-Walczak, posła Aleksandra Miszalskiego i innych kandydatek z list Koalicji Obywatelskiej w Krakowie.

- W tych wyborach także kobiety będą miały wielki wpływ na to, kto będzie wybrany. Ja przypominam, że kobiet w naszym kraju już jest zdecydowanie więcej - ponad 51 procent i chciałabym, żeby każda z pań przypomniała sobie o tym, że 105. lat temu nasze prababki wywalczyły sobie prawo do głosowania - prawo wyborcze i chciałabym, żebyśmy tego prawa nie zmarnowały, żeby każda z pełną świadomością poszła na wybory, wybrała zgodnie z sumieniem osoby, do których ma największe zaufanie, tak, aby Polska była bezpieczna - mówiła wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podczas konferencji przedstawiono najważniejsze postulaty Koalicji Obywatelskiej dla kobiet, w tym prawo do bezpiecznego przerywania ciąży, refundacji In Vitro, bezpłatnego znieczulenia w trakcie porodu, wsparcia w trakcie powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka oraz dofinansowania do opieki nad dzieckiem.

Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak zapewniła, że będzie zabiegała m. in. o ustawową asystencję osobistą dla osób z niepełnosprawnościami w tym dzieci i dorosłych, dostęp do zaprojektowanego uniwersalnie komunalnego mieszkalnictwa wspomaganego tak, aby osoby z niepełnosprawnościami nie musiały żyć w DPS-ach, a także zastąpienie wzorem demokratycznych krajów instytucji ubezwłasnowolnienia. Posłanka zapewniła również o większej dostępności żłobków.

Lewica: legalna i dostępna aborcja

Lewica swoją krakowską konferencję poświęciła kwestii legalnej aborcji.

- Zakaz aborcji dotyka wiele z tych kobiet, które są często w upragnionej i wyczekanej ciąży. To one w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia trafiają do szpitali, w których klauzula sumienia, prokurator i ksiądz są ważniejsze od życia tych kobiet. Bezpieczeństwo - to słowo klucz. To słowo klucz dla kobiet, które są w ciąży. I tego bezpieczeństwa w szpitalach są pozbawione. To dostęp do aborcji, do zabiegu przerywania ciąży - może ratować życie kobiety. Chcemy szpitali bez klauzul sumienia, w których liczy wiedza medyczna i doświadczenie lekarzy, położnych, pielęgniarek a nie konfesjonał - mówiła na Skwerze Praw Kobiet posłanka Lewicy Razem Daria Gosek-Popiołek.

- Wierzę, że aborcja powinna być dostępna dla wszystkich kobiet, niezależnie od ich stanu zamożności. Niezależnie od tego, czy są w stanie wyjechać za granicę, albo zamówić tabletki. Szczęśliwie istnieją organizacje takie jak Aborcja bez Granic, która wspiera osoby, które nie mają środków na przerwanie ciąży za granicą. Jednak to, czy będziemy mogły przerwać ciążę nie powinno spoczywać na ramionach nawet najlepszych organizacji pozarządowych. Aborcja powinna być dostępna w ramach podstawowej opieki medycznej dla wszystkich osób jej potrzebujących. Dlatego też Lewica zrobi wszystko co w jej mocy, aby walczyć o pełny i równy dostęp do bezpiecznej aborcji - powiedziała Joanna Grzymała-Moszczyńska.

- Legalizacja aborcji przez Lewicę w Sejmie nie tylko przywróci normy prawne dla obywatelskiego i demokratycznego społeczeństwa, ale również przywróci medyczne standardy - mówiła znana filozofka i akademiczka Joanna Hańderek, również startująca w wyborach. - Obecnie kobiety się kryminalizuje, traktuje jak potencjalne “dzieciobójczynie”, upokarza i nie widzi ich realnych problemów i cierpienia. Legalizacja aborcji zmienia cały dyskurs dając kobietom nie tylko wybór, ale również przywracając im podmiotowość.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska