- Jesteśmy dzisiaj w Krakowie, żeby oficjalnie rozpocząć kampanię Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, ponieważ na naszych listach są również nasi koalicjanci. Ruszamy z kampanią, w następnych dniach będziemy w różnych miejscowościach w naszym województwie, będziemy spotykać się z mieszkańcami, przekonywać i prosić o głosy i zaufanie. Biało-czerwona Małopolska drużyna składa się z naprawdę wspaniałych kandydatów. To są osoby zarówno doświadczone, obecni parlamentarzyści, ministrowie, ale też mamy nowych kandydatów, którzy są na naszych listach i będą ubiegali się po raz pierwszy o mandat w parlamencie i mam nadzieję, że go zdobędą. Chcemy kontynuować to wszystko, co jest już realizowane w naszym województwie. Myślę, że te ostatnie 8 lat wykazało, że Małopolska zmienia się i nawet najmniejsze miejscowości otrzymały swoją szansę. Dzieje się tutaj bardzo dużo, wiele inwestycji, programów społecznych, to wszystko, co jest realizowane w ramach programów rządowych, to się sprawdza, czyni naszą Małopolskę piękniejszą, czyni naszych Małopolan, mam nadzieję, szczęśliwszymi i daje im poczucie bezpieczeństwa, a dzisiaj to jest najważniejsze - mówiła europoseł Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Znamy liderów listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z Krakowa
"Jedynką" krakowskiej listy będzie Małgorzata Wassermann, która już dwukrotnie z powodzeniem zdobywała mandat poselski z okręgu nr 13, gdzie w ostatnich wyborach uzyskała najlepszy wynik.
Wtedy "lokomotywą" Koalicji Obywatelskiej był Paweł Kowal. Tym razem Małgorzata Wassermann stoczy bój z byłym ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, który dostał pierwsze miejsce na liście opozycji, co wywołało niemałe poruszenie w krakowskich strukturach Platformy Obywatelskiej, bo to nie pierwszy raz, kiedy centrala partii narzuca lokalnej PO lidera spoza Krakowa.
Przypomnijmy, że w 2018 roku Małgorzata Wassermann była oficjalną kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych, podczas których uzyskała 38,06 proc. głosów w drugiej turze, przegrywając z urzędującym obecnie prof. Jackiem Majchrowskim.
Numerem dwa na liście będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ od wielu tygodni mówiło się o tym, że będzie jednym z liderów w Krakowie. Minister Adamczyk często pojawia się pod Wawelem na konferencjach prasowych, dotyczących m.in. modernizacji linii kolejowych. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski niejednokrotnie przekonywał, że Andrzej Adamczyk jest najlepszym ministrem infrastruktury, z jakim przyszło mu współpracować przez lata swoich rządów.
Trzecia lokata w wyścigu o mandat poselski przypadła natomiast Jackowi Osuchowi, który jest pełnomocnikiem rządu ds. infrastruktury sportowej. Pochodzi z Olkusza, a studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na liście za Osuchem znalazła się posłanka Elżbieta Duda, która pochodzi ze Skały, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest konserwatorem zabytków. Bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019, zdobywając 8993 głosy.
Piąte miejsce na liście PiS do Sejmu wywalczył przedstawiciel młodego pokolenia. Chodzi o krakowskiego radnego Michała Drewnickiego, który ma 33 lata, jednak już duże doświadczenie w samorządzie. Teraz chce spróbować sił w ławach sejmowych. Z numerem sześć wystartuje natomiast Agnieszka Ścigaj, która w ubiegłym roku została nową pełnomocniczką rządu do spraw uchodźców. Przypomnijmy, że do Sejmu weszła z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, a kiedyś była związana z Kukiz'15. Z kolei wcześniej, w 2021 r., wraz z Pawłem Szramką założyła koło poselskie Polskie Sprawy.
Na siódmym i ósmym miejscu są kolejno: Krzysztof Świerczek, przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego, oraz Dariusz Tylek, sekretarz gminy Pcim.
Listy nazwisk z poszczególnych okręgów wyborczych
Okręg 12 - powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski oraz wadowicki:
- 1. Rafał Bochenek
- 2. Mariusz Krystian
- 3. Iwona Gibas
- 4. Łukasz Kmita
- 5. Filip Kaczyński
- 6. Marek Polak
- 7. Władysław Kurowski
- 8. Krzysztof Kozik
Okręg 13 - miasto Kraków i powiaty: krakowski, miechowski i olkuski:
- 1. Małgorzata Wassermann
- 2. Andrzej Adamczyk
- 3. Jacek Osuch
- 4. Elżbieta Duda
- 5. Michał Drewnicki
- 6. Agnieszka Ścigaj
Okręg 14 - miasto Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański:
- 1. Ryszard Terlecki
- 2. Arkadiusz Mularczyk
- 3. Barbara Bartuś
- 4. Anna Paluch
- 5. Edward Siarka
- 6. Patryk Wicher
Okręg 15 - miasto Tarnów i powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski oraz wielicki:
- 1. Anna Pieczarka
- 2. Józefa Szczurek-Żelazko
- 3. Urszula Rusecka
- 4. Wiesław Krajewski
- 5. Piotr Sak
- 6. Józef Gawron
- 7. Piotr Dziurdzia
- 8. Tomasz Tomala
- To są szczyty list, a dalsze miejsca będą podawane na konferencjach okręgowych, które będą odbywały się w każdym z tych miejsc osobno - podsumował Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
