https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. W Kantorowicach powstaje pasywny klub kultury

Piotr Rąpalski
Przy ul. Zakole w Nowej Hucie powstaje klub kultury „Kantorowice”. Budynek wykonywany jest w tzw. technologii pasywnej i został tak zaprojektowany, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Z oferty kulturalnej i edukacyjnej klubu kultury mieszkańcy będą mogli korzystać już w II połowie tego roku. Koszt inwestycji to 2,5 mln zł.

– Stan zaawansowania prac dla całego projektu można ocenić na 60 proc. Budynek został zadaszony, wstawione zostały okna o drzwi. Obecnie wykonawca montuje instalacje wewnętrzne, kładzione są tynki. Jak tylko pozwoli temperatura, rozpocznie się też wykańczanie elewacji zewnętrznych - mówi Mariusz Kiszka, z Zarządu Inwestycji Miejskich. Zgodnie z kontraktem, prace zakończą się w lipcu 2018 roku.

Co istotne, klub kultury w Kantorowicach powstaje w tzw. technologii pasywnej. Będzie więc to obiekt o najwyższym komforcie termicznym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne - wyższa bryła o dachu skośnym dwuspadowym, która pomieści salę wielofunkcyjną oraz bryła niższa, prostopadłościenna, w której znajdą się wszystkie pomieszczenia niezbędne dla prawidłowego działania domu kultury a więc dwie małe salki, zaplecze administracyjne, sanitarne, magazynowe i techniczne wraz z korytarzem łączącym wszystkie pomieszczenia. Wyższa część budynku posiada duże przeszklenia na południową stronę, płd.-wsch. i płd.-zach., aby pozyskać energię słoneczną. Jest to zgodne z technologią budynków pasywnych, która zakłada akumulację energii słonecznej.

Wejście główne zlokalizowane od strony ul. Zakole na elewacji frontowej, podkreślone cofnięciem na elewacji. Z przeszklonego wiatrołapu wejście prowadzi do korytarza, do którego przylega otwarta szatnia. Z korytarza jest dostęp do wszystkich pomieszczeń ogólnodostępnych. Największe z nich to sala wielofunkcyjna o pow. użytkowej 148,55m2 z możliwością wydzielenia na dwie mniejsze sale funkcjonujące jednocześnie z odrębnymi wejściami również na taras zewnętrzny. Wydzielanie za pomocą ściany przesuwnej. Do sali wielofunkcyjnej przylega pomieszczenie kuchenne przeznaczone na warsztaty kulinarne. W budynku są też dwie sale mniejsze o pow. użytkowej ok. 25m2 oraz pomieszczenie biurowe.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie: Tramwaje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Technologia pasywna to nie jest najlepsze rozwiązanie, zważywszy, iż klimat się (niestety) ociepla a są tez inne pory roku niż zima (w ostatnich latach są to raczej "incydenty zimowe", trwające zwykle tydzień, czasem mniej a nie cała 3-miesięczna zima). O ile w zimie taki budynek zapewni komfort cieplny przy minimalnym (a często zerowym -jak słońce wpadnie przez okna, to będzie odpowiednia temperatura bez ogrzewania) zużyciu energii, o tyle w cieplejszym okresie może być problem i klimatyzacja chłodząca pożre więcej energii, niż się zaoszczędzi zimą na ogrzewaniu. Przy ustawieniu przeszkleń na południowy-zachód (najgorsze rozwiązanie), czy południowy-wschód wnętrze może się tak nagrzewać, że klimatyzacja chłodząca będzie potrzebna nie tylko latem, ale również wiosną i - przynajmniej częściowo - jesienią.
Poza tym, Kantorowice nie powinny należeć do Krakowa, lecz do sąsiedniej gminy (Kocmyrzów). Kraków jest zbyt dużym miastem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska