Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W niedzielę pobiegną dla chorych dzieci ze szpitala w Prokocimiu

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Andrzej Banas
Ponad cztery tysiące osób weźmie udział w 13. Krakowskim Półmaratonie Marzanny i Biegu dla Małych Serc na 10 kilometrów.

Autorka: Julia Kalęba

Zobacz także: Kraków opanowali biegacze. XII Krakowski Półmaraton Marzanny za nami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Od dwunastu lat biegacze, zaraz po utopieniu marzanny, startują na trasie półmaratonu. W tym roku pobiegną z krakowskich Błoń o godz. 11. W ten sposób pożegnają zimę i rozpoczną sezon biegowy. Zysk z imprezy zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Jesteśmy w potrzebie. Sprzęt medyczny, który jest niezbędny w procesie leczenia dzieci z wadami serca, nieustannie wymaga wymiany - apeluje prof. Janusz Skalski, kardiochirurg, szef Oddziału Kardiochirurgii USD w Krakowie, prezes Schola Cordis.
Potrzebny jest respirator oscylacyjny, czyli sprzęt ratujący życie przy najcięższych zaburzeniach oddechowych u dzieci po operacjach wad serca, i nowe aparaty do badania krzepliwości krwi. Oddział Kardiochirurgii powinien zostać doposażony także w monitor transportowy i stymulatory zewnętrzne, czyli rozruszniki pooperacyjne. Wymiany wymagają nawet narzędzia chirurgiczne i łóżeczka dziecięce.

- Nie mam wątpliwości, że tegoroczny półmaraton umożliwi nam zakup tego sprzętu. Musimy liczyć na dobroczynność innych, bo sami nie możemy sobie pozwolić na takie drogie narzędzia - dodaje prof. Skalski.

- Nasz szpital leczy dzieci w ponadstandardowym wymiarze i często jest dla nich placówką ostatniej szansy. Jesteśmy wdzięczni za każdą taką inicjatywę, która pozwala nam, dzięki wsparciu darczyńców i sponsorów, na dalszy rozwój - komentuje dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Szpitala w Prokocimiu.

Uczestnicy półmaratonu wyruszą z Krakowskich Błoń. Miejscem startu biegu na 10 km będzie alejka na bulwarach wiślanych, poniżej kościoła na Skałce, naprzeciwko dawnego hotelu Forum.

Andrzej Batko, koordynator zabezpieczenia imprezy, zapowiedział już utrudnienia w ruchu, z którymi zmierzą się mieszkańcy Krakowa. Utrudnienia potrwają od godziny 6 do 15. Do tego czasu komunikacja miejska będzie się odbywać po pierwszej obwodnicy Krakowa.

Uczestnicy pobiegną z deptaka przy alei 3 Maja na Salwator, następnie ul. Zielińskiego, Praską i wzdłuż bulwarów na kładkę Bernatka. Stamtąd pod Wawel, przez rynek, planty i bulwary, aż do mostu Dębnickiego. Na koniec ulicą Kościuszki, Focha na deptak przy alei 3 Maja.

- Po przebiegnięciu ostatniego uczestnika ruch powróci do normy. Chcemy, aby biegi były bezpieczne, a komunikacja niezablokowana - podsumowuje Andrzej Batko.
Pakiety uczestnika można odbierać w dniu zawodów oraz dzień wcześniej. Biuro zawodów znajduje się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (stadion Wisły).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska