Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W środę rano spotęgują utrudnienia na rondzie Polsadu. A kolejne remonty nadchodzą

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Trwa niekończąca się historia dokładania remontów, zmian w ruchu i utrudnień w Krakowie. I nie ma że spadł śnieg i jeździ się ciężko. Drogowcy spieszą się ze wszystkim. W środę, 29 listopada, kierowców czekają dodatkowe utrudnienia przy rondzie Polsadu. W godz. od 7.00 do 16.00 należy się liczyć z chwilowymi wstrzymaniami ruchu pomiędzy ul. Miechowity a wjazdem na rondo od strony zachodniej.

Tramwaj do Mistrzejowic: chwilowe utrudnienia przy rondzie Polsadu

Możliwe utrudnienia są związane z pogrążaniem stalowych grodzic, tj. procesem zagłębiania w grunt długich, charakterystycznie wygiętych blach, tworzących pionowe ściany oporowe.

Grodzie są wbijane w grunt za pomocą specjalistycznego sprzętu, tzw. wibromłotów hydraulicznych, a następnie łączone, tworząc stabilną barierę. Ta technika jest stosowana do stabilizacji terenu, ochrony brzegów wodnych i tworzenia ścian oporowych w budownictwie.

A przypomnijmy, że w tym rejonie już zwiększono ostatnio utrudnienia:

Nocne utrudnienia w ruchu w rejonie ul. Opolskiej i Sosabowskiego

Od 28 listopada od godzin wieczornych pojawiły się utrudnienia w ruchu na ul. Opolskiej i gen. Sosabowskiego. Mają one związek z ostatnimi pracami związanymi z realizacją linii do Górki Narodowej. Roboty będą prowadzone etapowo, w porze nocnej i w weekendy.

Na ul. Opolskiej po wschodniej i zachodniej stronie tunelu drogowego likwidowane będą tymczasowe perony autobusowe, funkcjonujące w czasie prowadzenia robót budowlanych. Utrudnienia będą polegać na czasowym zwężeniu pasów zewnętrznych.

W tym samym czasie w dwóch miejscach na ul. Opolskiej – rejon skrzyżowania z ul. Pleszowską oraz rejon kładki dla pieszych nad ul. Opolską – a także w okolicy kładki dla pieszych nad torowiskiem tramwajowym i ul. gen. Sosabowskiego, prowadzona będzie budowa tzw. bramownic pod ekrany zmiennej treści. W związku z tym, w rejonie prowadzonych prac zwężone będą skrajne pasy poszczególnych jezdni.

W obu przypadkach, zgodnie z zatwierdzeniem Miejskiego Inżyniera Ruchu, wykonawca inwestycji, firma Intercor, roboty będzie prowadzić etapowo, w porze nocnej i w weekendy. Utrudnienia związane z likwidacją przystanków tymczasowych oraz budową bramownic potrwają do czterech tygodni.

Budowa S7 – GDDKiA przesuwa zmiany na al. Solidarności

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z budową południowej części estakady, zamierza jeszcze w tym tygodniu wprowadzić spore zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. Solidarności. Jednak wbrew wcześniejszym informacjom, ze względu na warunki pogodowe, nie nastąpi to w środę, 29 listopada.

Obecna pogoda nie pozwala na pomalowanie nowych znaków na al. Solidarności, dlatego wprowadzenie zmian w organizacji ruchu zostało przesunięte o kilka dni. GDDKiA nie rezygnuje z planu, aby kolejny etap prac na budowie drogi szybkiego ruchu S7 został wprowadzony jeszcze w tym tygodniu.
Aby utrzymać ruch pojazdów w obrębie prowadzonych prac, w najbliższych dniach zostaną poniższe zmiany w organizacji ruchu:

  • zamknięcie dotychczasowej przełączki na skrzyżowaniu z ul. Ujastek Mogilski
  • utworzenie tymczasowego ronda na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Ujastek
  • wyjazd z ul. Ujastek Mogilski na al. Solidarności możliwy tylko w prawo
  • wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na południowej jezdni al. Solidarności – od ul. Ujastek Mogilski do ronda tymczasowego
  • przeniesienie ruchu na północną jezdnię al. Solidarności – na odcinku długości ok. 400 m od ronda tymczasowego przy ul. Ujastek do nowej przełączki między jezdniami – do dyspozycji kierowców pozostanie po jednym pasie ruchu w każdym z kierunków
  • przeniesienie przystanku Kombinat 05 w stronę ul. Mrozowej
  • wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40-50 km/h na odcinkach dwukierunkowych
  • utworzenie buspasa na jezdni południowej al. Solidarności, na fragmencie od skrzyżowania z ul. Wańkowicza do tymczasowej przełączki.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że taka organizacja ruchu potrwa ok. sześciu miesięcy.

Prace MPEC na ul. Zielińskiego i Praskiej

Od czwartku, 23 listopada br., w rejonie skrzyżowania ulic Praskiej i Zielińskiego*, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) wykonuje przyłącz ciepłowniczy. W trakcie najbliższych weekendów czekają nas spore zmiany w organizacji ruchu.

Aktualnie roboty realizowane są po wschodniej stronie ul. Zielińskiego. Na potrzeby prac zajęty został chodnik, zieleniec oraz ścieżka rowerowa – piesi i rowerzyści kierowani są na drugą stronę ulicy. Następnie prace przeniosą się na ul. Praską i realizowane będą do piątku, 22.12.2023 r. (zawężenie jezdni i chodnika).

W sobotę, 02.12.2023 r. ul. Praska, przy skrzyżowaniu z ul. Zielińskiego zostanie całkowicie zamknięta. Wówczas obowiązywać będzie zakaz skrętu z ul. Zielińskiego w prawo w ul. Praską, dojazd do ul. Praskiej przez ul. Nowaczyńskiego. W niedzielę, 03.12.2023 r. na ul. Praskiej zamknięty zostanie pas do jazdy na wprost i w lewo, dojazd do ul. Tynieckiej ulicami Czarodziejską i Nowaczyńskiego. W kolejny weekend, tj. w dniach 09- 10.12.2023 r. zamknięty będzie pas do prawoskrętu z ul. Praskiej w ul. Zielińskiego (kier. most Zwierzyniecki) – objazd do mostu ul. Nowaczyńskiego.

* Realizacja prac uzależniona od warunków pogodowych.

Rozbudowa fragmentu ul. Bogucickiej

We wtorek, 28 listopada br. w dzielnicy XII (Bieżanów – Prokocim) ruszyła rozbudowa fragmentu ul. Bogucickiej, od budynku nr 77 do wjazdu na teren planowanej inwestycji kubaturowej. Zadanie realizowane jest przez dewelopera. Wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu.

W ramach zadania ulica zostanie poszerzona do 6 m, powstaną obustronne chodniki oraz ogólnodostępne miejsca postojowe na zatokach. Dodatkowo inwestycja zakłada poprawę odwodnienia, wykonanie oświetlenia oraz przekładkę kolidującego uzbrojenia.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną we wtorek, 28 listopada br. – ulica na przebudowywanym fragmencie zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego, z wyłączeniem pojazdów budowy oraz dojazdu do posesji. Objazd do ul. Długiej (Wieliczka) przez ulice: Stefana Stolarza (Kraków), Potrzask (Kraków) oraz Wygoda (Wieliczka).

Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2024 roku. Po zakończeniu inwestycji ul. Bogucicka stanie się bardziej funkcjonalna, bezpieczna i dostosowana do współczesnych standardów komunikacyjnych.\

Przebudowa fragmentu ul. Podgórki

W środę, 22 listopada br. rozpoczęła się modernizacja fragmentu ul. Podgórki (Dzielnica XI – Podgórze Duchackie). Pracami objęty jest odcinek o długości ok. 160 metrów, począwszy od skrzyżowania z ul. Cechową, aż do wiaduktu nad autostradą. Pojawiają się zmiany w organizacji ruchu.

Aktualnie wykonawca realizuje prace związane z wykonaniem kolektora burzowego – obowiązuje zamknięcie ulicy na odcinku od ul. Cechowej do wiaduktu nad autostradą. Decyzja o wprowadzeniu takiej organizacji ruchu podjęta została w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (głębokie wykopy) oraz prawidłowy przebieg prac. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby jak najszybciej umożliwić ponowny przejazd ulicą Podgórki. Prosimy o wyrozumiałość.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska