Stary Teatr zaprasza na drugą odsłonę swojego nowego cyklu „Legendy Narodowego starego Teatru". Po znakomicie przyjętym przez publiczność „Tygodniu z Jerzym Stuhrem" narodowa scena przypomni legendarnego kompozytora i swojego dawnego dyrektora Stanisława Radwana.
Muzyczny świat Stanisława Radwana
Na wydarzeniu, które - jak zapowiada Stary Teatr - będzie czymś więcej niż wystawą pamiątek, "będzie można zanurzyć się w dźwiękowy świat artysty, dla którego gest, cisza i głos były równie ważne jak partytura".
Zmarły przed dwoma laty Stanisław Radwan to współtwórca wybitnych inscenizacji, współpracownik Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy czy Krystiana Lupy – pozostawił po sobie kilkaset kompozycji, które nie tylko towarzyszyły spektaklom, ale je współtworzyły. Jego muzyka „określała emocjonalnie postać” i „budowała relacje intymne” – jak sam mawiał – a przestrzeń dźwiękową traktował na równi z przestrzenią międzyludzką.
"Wystawa przygotowana w MICET jest próbą uchwycenia tej filozofii" - zapowiada Stary Teatr.
"Staszek jest urodzonym człowiekiem teatru. Muzyka jawi mu się w kontekście jakiegoś obrazu, potrzeby dopełnienia akcji; wynika z konieczności tego, co dzieje się na scenie. (…) Muzyki tak długo nie może napisać, dopóki sam dla siebie nie zrozumie, czemu ona służy. Jednocześnie nam, reżyserom, z niezwykłą przenikliwością pomaga odkrywać problemy samej inscenizacji – mówił o nim Andrzej Wajda.
Jak zauważył Jerzy Jarocki – Radwan był „człowiekiem teatru”, współreżyserem, który nie pisał nut, dopóki nie zrozumiał „czemu muzyka ma służyć”.
"Był jednym z pierwszych kompozytorów, którzy w teatrze korzystali z muzyki eksperymentalnej i konkretnej. Swoim rozumieniem muzyki w teatrze wpisał się w europejską awangardę lat 70. Mówił: „Aktorzy brzmią, ich ciało brzmi, ich obecność brzmi, ruch jest brzmieniem… to jak tworzenie symfonii.” - czytamy w zapowiedzi wystawy.
Wystawa „Wszystko brzmi” oddaje hołd tej unikalnej wrażliwości. To spotkanie z twórcą, który udowadniał, że teatr zaczyna się od ucha – i że wszystko, co brzmi, może stać się muzyką.
Tak brzmi Radwan
Jak zapowiadają twórcy ekspozycji, będzie to interaktywne doświadczenie dźwiękowo-wizualne.
"Widzowie będą mogli usłyszeć fragmenty kompozycji Radwana, zobaczyć aktorów prowadzonych w akcji przez muzykę w nagranych przedstawieniach, posłuchać komentarzy kompozytora do swoich prac, zobaczyć nagraną próbę muzyczną" - zapowiada Stary Teatr.
Na ekspozycji znajdą się także obiekty z inscenizacji tworzonych przez Jerzego Grzegorzewskiego i Stanisława Radwana w teatrach Narodowym Starym w Krakowie i Narodowym w Warszawie.
"To rodzaj instalacji pozwalającej widzom uczestniczyć w poszukiwaniu brzmienia przestrzeni, odkrywaniu jej emocji i napięć. Dla prowadzenia prostych ćwiczeń dźwiękowych służyć widzom będzie bogate instrumentarium wykorzystujące instrumenty używane w „Mishimie”, przedstawieniu Andrzeja Wajdy wystawionym w Starym Teatrze w 1994 roku" - tłumaczą organizatorzy.
