https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Jury podjęło decyzję, kto wystąpi w II etapie przesłuchań

Alicja Fałek
Opracowanie:
Kinga Ptak/MCK SOKÓŁ
Z 46 młodych śpiewaków, którzy zakwalifikowali się do XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, do drugiego etapu przeszło 24. To reprezentanci siedmiu krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy – 10 osób, następnie najwięcej jest z Ukrainy (5), Korei Południowej (4), Chin (2) i po jednej osobie z Danii, Łotwy i Kazachstanu.

Do tegorocznej edycji Konkursu im. Ady Sari przystąpiło 46 uczestników z 12 krajów: Polski (19), Korei Południowej (9), Ukrainy (7), Chin (3), a także po jednej z: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec i Norwegii. Tradycyjnie najwięcej było wysokich głosów żeńskich – aż 24 soprany, a zaledwie 8 mezzosopranów. Wśród mężczyzn królowały przede wszystkim barytony – 8, ale już tylko 4 basy i 2 tenory.

Podczas I etapu przesłuchań śpiewacy wykonali po dwa utwory, a długość występu nie mogła przekraczać dziesięciu minut.

– Gratuluję tym, którzy przeszli dalej i życzę wygranej – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca ury. – Tym, którzy już dziś kończą konkurs, chciałam powiedzieć, że każdy z nas, jurorów, słyszy inaczej, warto z nami porozmawiać, by dowiedzieć się jak Was oceniamy, na co zwróciliśmy uwagę.

Młodzi artyści skorzystali z zachęty i tłumnie, po werdykcie, do jurorów ustawili się w kolejkach. Warto przypomnieć, że nowosądecki konkurs jest jednym z niewielu na świecie, który daje możliwość rozmowy uczestników z jurorami, co pozwala na zdobycie rad i wskazówek.

– Poziom konkursu jest o wiele wyższy niż dwa lata temu – uważa Marcin Habela, juror. - Oceniając śpiewaków najważniejsze dla mnie było, aby odnaleźć sens przekazu wykonywanego utworu i usłyszeć strukturę dzieła jako całości.

Małgorzata Walewska zauważa, w konkursie uczestniczy wiele osób po raz pierwszy, ale zdarzają się takie, które już próbowały swoich sił.

– Aż miło jest patrzeć, jak młodzi się rozwijają. Wspaniałe jest to, że wielu uczestników przywiązuje ogromną wagę do interpretacji. Czasem zapominałam o punktowaniu tylko słuchałam, tkwiłam w zasłuchaniu – podkreśla Walewska. – Konkurs jest coraz bardziej światowy, co widać dzięki międzynarodowej platformie operavision.eu, na której będzie transmitowany finał.

Podczas II etapu konkursu młodzi śpiewacy wykonają trzy lub cztery kompozycje wybrane przez Jury z podanego przez wykonawców programu.

Polecane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska