
Galeria sztuki Polskiej XIX wieku
Sukiennice
godz. 10.00-16.00 (sobota 10.00-17.00)
W Sukiennicach mieści się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Teraz, oglądając zbiory muzeum, zwiedzający mają okazję zobaczyć trwające prace renowacyjne "Czwórki Chełmońskiego.
Prace nad renowacją płótna potrwają do przyszłego roku, oprócz oczyszczania lica, obraz przejdzie werniksowanie zabezpieczające lica po oczyszczeniu, uzupełnianie ubytków, które odsłonią się po zdjęciu starych retuszy i uzupełnianie ubytków warstwy malarskiej po usunięciu starych retuszy

„Madonna z dzieciątkiem” Sassoferrato
Europeum
godz. 10.00-16.00 (sobota 10.00-17.00)
Do 21 marca w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum prezentowany będzie obraz „Madonna z dzieciątkiem” autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Salvi, znanego szerzej jako Sassoferrato.
Obraz "Madonna z dzieciątkiem" jest prywatną własnością i został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie jako depozyt. Dzięki temu będziemy mogli go podziwiać w najbliższych dniach w Centrum Kultury Europejskiej Europeum. Obraz czeka na swoje badania naukowe - i obecnie jest dopiero w trakcie opracowania przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieło będzie pokazywane w Europeum tylko przez miesiąc, ponieważ ośrodek w obecnej postaci kończy swą działalność tej wiosny. "Madonna z dzieciątkiem" pojawi się tam na finał jego aktualnej ofert

Galeria Beksińskiego
Nowohuckie Centrum Kultury
Piątek – niedziela: 13.00-19.00
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego Artysty, już od października 2016 goszczą w Nowohuckim Centrum Kultury. Obrazy można podziwiać w Galerii Zdzisława Beksińskiego od wtorku do niedzieli, na stałej ekspozycji, fotografie i rysunki są prezentowane na wystawach czasowych.

"Portret"
MuFo Strzelnica
godz. 13.00-18.00
Jak zmieniał się portret fotograficzny - od dagerotypu po instagram? O ile w przeszłości zdjęcia powstawały w celu upamiętnienia rzeczywistości, o tyle obecnie czynność fotografowania często zdaje się być nastawiona na natychmiastowy „lans” autora. Świat zapełnił się tłumem nieustannie rejestrującym i upubliczniającym w mediach społecznościowych swoją codzienność i coraz chętniej siebie, o czym świadczy rosnąca popularność selfie.
W ogrodzie przed budynkiem Strzelnicy można obejrzeć nawiązujące do zjawisk optycznych rzeźby przestrzenne: Anamorfoza 13 A - Kwadrat i Anamorfoza 13 B – Koło krakowskiej artystki Kingi Nowak.