Najpierw ankieta i test ze znajomości polskiego, a już w styczniu i lutym początek zajęć.
– Około połowa uczniów, którzy już się zgłosili zacznie naukę polskiego zupełnie od zera. Najtrudniej mają osoby, które nie chodzą do polskich szkół i nadal uczą się zdalnie w Ukrainie – mówi Anastazija Czerniawska z Centrum SWP
Centrum SWP to jedna z siedmiu krakowskich szkół językowych i organizacji, które poprowadzą bezpłatne kursy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zajęcia potrwają do końca czerwca, a dla każdej grupy przewidziano aż 120 godzin nauki. Bezpłatne kursy językowe organizuje Fundacja Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i przy finansowym wsparciu Funduszy Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Kursy są przeznaczone dla osób w wieku od 6 do 24 lat. Można zapisać się indywidualnie lub zgłosić jako szkoła czy przedszkole, a jeśli w danej placówce zostanie zorganizowana grupa ukraińskich uczniów, to zajęcia mogą odbywać się na jej terenie.
Oprócz typowych lekcji planowane są wycieczki, gry edukacyjne, spotkania, które pomogą poznać polską historię, geografię i kulturę. Dla starszej młodzieży planowane są zajęcia przygotowujące do studiów oraz kursy specjalistycznych np. kursy przygotowujące do egzaminu 8-klasisty, kursy przygotowujące na studia, kursy z elementami kształcenia zawodowego m.in. w branży spożywczej.
Z zajęć językowych będzie mogło skorzystać w sumie ponad 1000 uczniów. Organizatorzy przeszkolą również 180 nauczycieli. Dla polskich pedagogów w styczniu i lutym odbędą się intensywne kursy języka ukraińskiego organizowane m.in. przez Uniwersytet Jagielloński.
– Nauczanie dzieci obcojęzycznych jest trudnym zadaniem, a znajomość ukraińskiego pomoże w kontaktach z uczniami oraz ich rodzicami – tłumaczy Joanna Kołek - Zych.
Od grudnia trwają już lekcje polskiego dla ukraińskich pedagogów, ale i na te zajęcia można się jeszcze zapisać.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronieFundacji
Polska pierwsza w rankingu CNN
