Nasza Loteria

Kraków znowu będzie mówił wierszem za sprawą Festiwalu Miłosza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Festiwal Miłosza od 5 do 9 lipca
Festiwal Miłosza od 5 do 9 lipca Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Przeszło czterdzieści poetyckich spotkań, warsztatów i debat z udziałem poetów z wielu zakątków świata złoży się na tegoroczną odsłonę Festiwalu Miłosza. Poezja zawładnie Krakowem od 5 do 9 lipca. Na wszystkie spotkania wstęp wolny, darmowe wejściówki do pobrania na stronie www.kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji KBF: PLUS.

"Piosenki o końcu świata" to hasło przyświecające 12. edycji Festiwalu Miłosza, a w programie premiery poetyckie, debaty, koncerty, wydarzenia dla dzieci, a spotkanie z poezją i poetami.

- Już w zeszłym roku skoncentrowaliśmy się na wydarzeniach w Ukrainie. W tym roku zajmujemy się tym jeszcze szerzej, szczególnie w ramach pasma „Pisać o wojnie”, któremu patronuje Adam Zagajewski. Będziemy mówili o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ale nie tylko: będziemy mówili o tym, jak to wpływa na nas. Ale to nie jest jedyny koniec, jakiego doświadczamy. Tomiki poetyckie, jakie się pojawiają na Festiwalu Miłosza opowiadają o najróżniejszych końcach. Antoine Cassar przyjeżdża ze swoim poematem „Paszport” poświęconym migracjom, ale też z problemem, który leży u ich podstaw – granicom. Na bardzo różny sposób będą wybrzmiewać końce świata, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a nawet oswoić, choćby kryzys klimatyczny. Tu wymienię tom Julii Fiedorczuk, ale też najnowsze wiersze Agaty Jabłońskiej – myślę, że będą zaskoczeniem dla czytelników. Końce świata to coś, co chodzi nam po głowach, a poetkom i poetom po klawiaturach dość intensywnie – mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.

Podczas pięciodniowego święta poezji goście festiwalu będą mogli spotkać mocną reprezentację europejskich poetów i poetek m.in.: Katarynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine’a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in. : Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego.

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

W festiwalowym grafiku znalazło się m.in. spotkanie z Ewą Lipską wokół jej cyklu próz poetyckich "Wariacje Geldbergowskie", Joanną Szczęsną, która opowie o rozszerzonym wydaniu "Pamiątkowych rupieci" czy premiera korespondencji Wisławy Szymborskiej z Krystyną i Ryszardem Krynickimi.

W lipcowy weekend odbędzie się rodzinny piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej. Organizatorzy zabiorą dzieci w poetycką podróż dzięki „Slamikowi” – slamowi poetyckiemu dla najmłodszych i warsztatom kreatywnym. Dla nieco starszych przygotowano warsztaty z wyklejanek-kolaży à la Szymborska. (Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy).

W tegorocznej odsłonie Festiwalu Miłosza znalazło się także pasmo poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, a w nim m.in. spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety "Profesor Zagajewski", seminarium poetyckie oraz poezje Zagajewskiego, których tematem jest wojna czytane przez poetów.

Festiwal zakończy niedzielne świętowanie 80. urodzin Ryszarda Krynickiego. Spotkanie z poetą odbędzie się w Pałacu Potockich, a poprowadzą je Marta Koronkiewicz i Marian Stala.

Nowością w programie są wydarzenia organizowane w Spółdzielni Ogniwo. Spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, koncerty Brzoska Kolektyw i Psiego Lica, premiera magazynów „KONENT” i „Zakład”, spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia i inne spotkania autorskie – wszystko to przy ul. Smolki 11a.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska