"Piosenki o końcu świata" to hasło przyświecające 12. edycji Festiwalu Miłosza, a w programie premiery poetyckie, debaty, koncerty, wydarzenia dla dzieci, a spotkanie z poezją i poetami.
- Już w zeszłym roku skoncentrowaliśmy się na wydarzeniach w Ukrainie. W tym roku zajmujemy się tym jeszcze szerzej, szczególnie w ramach pasma „Pisać o wojnie”, któremu patronuje Adam Zagajewski. Będziemy mówili o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ale nie tylko: będziemy mówili o tym, jak to wpływa na nas. Ale to nie jest jedyny koniec, jakiego doświadczamy. Tomiki poetyckie, jakie się pojawiają na Festiwalu Miłosza opowiadają o najróżniejszych końcach. Antoine Cassar przyjeżdża ze swoim poematem „Paszport” poświęconym migracjom, ale też z problemem, który leży u ich podstaw – granicom. Na bardzo różny sposób będą wybrzmiewać końce świata, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a nawet oswoić, choćby kryzys klimatyczny. Tu wymienię tom Julii Fiedorczuk, ale też najnowsze wiersze Agaty Jabłońskiej – myślę, że będą zaskoczeniem dla czytelników. Końce świata to coś, co chodzi nam po głowach, a poetkom i poetom po klawiaturach dość intensywnie – mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.
Podczas pięciodniowego święta poezji goście festiwalu będą mogli spotkać mocną reprezentację europejskich poetów i poetek m.in.: Katarynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine’a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in. : Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego.
Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.
W festiwalowym grafiku znalazło się m.in. spotkanie z Ewą Lipską wokół jej cyklu próz poetyckich "Wariacje Geldbergowskie", Joanną Szczęsną, która opowie o rozszerzonym wydaniu "Pamiątkowych rupieci" czy premiera korespondencji Wisławy Szymborskiej z Krystyną i Ryszardem Krynickimi.
W lipcowy weekend odbędzie się rodzinny piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej. Organizatorzy zabiorą dzieci w poetycką podróż dzięki „Slamikowi” – slamowi poetyckiemu dla najmłodszych i warsztatom kreatywnym. Dla nieco starszych przygotowano warsztaty z wyklejanek-kolaży à la Szymborska. (Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy).
W tegorocznej odsłonie Festiwalu Miłosza znalazło się także pasmo poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, a w nim m.in. spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety "Profesor Zagajewski", seminarium poetyckie oraz poezje Zagajewskiego, których tematem jest wojna czytane przez poetów.
Festiwal zakończy niedzielne świętowanie 80. urodzin Ryszarda Krynickiego. Spotkanie z poetą odbędzie się w Pałacu Potockich, a poprowadzą je Marta Koronkiewicz i Marian Stala.
Nowością w programie są wydarzenia organizowane w Spółdzielni Ogniwo. Spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, koncerty Brzoska Kolektyw i Psiego Lica, premiera magazynów „KONENT” i „Zakład”, spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia i inne spotkania autorskie – wszystko to przy ul. Smolki 11a.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
