https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planują budowę pawilonu z restauracją w parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Zasłonią mural?

Piotr Tymczak
Pawilon ma stanąć na działce tuż obok budynku, na którym znajduje się poświęcony poetce mural
Pawilon ma stanąć na działce tuż obok budynku, na którym znajduje się poświęcony poetce mural Joanna Urbaniec
Krakowscy radni mają się zająć sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon Parku im. Wisławy Szymborskiej”. Celem tego ma być zapewnienie warunków formalnych dla realizacji nowej inwestycji – Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Miałaby w nim funkcjonować m.in. księgarnio-kawiarnia połączona z czytelnią oraz restauracją.

Przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej” ma być jednym z punktów sesji obrad Rady Miasta Krakowa, zaplanowanej na środę, 23 kwietnia.

- Propozycja rozpoczęcia prac planistycznych dla obszaru „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej” jest efektem złożenia wniosku przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Celem nowego planu byłoby zapewnienie warunków formalnych dla realizacji pawilonu Wisławy Szymborskiej, do powstania którego, zdaniem wnioskodawcy, konieczna jest zmiana m.in. wskaźników zabudowy w obowiązującym planie miejscowym w zakresie dopuszczonym wytycznymi studium gminnego - wyjaśniają w krakowskim magistracie.

Pawilon z salą wielofunkcyjną i restauracją

Wniosek złożony przez Fundację Wisławy Szymborskiej dotyczy umożliwienia realizacji na terenie przylegającym do parku im. Szymborskiej (położony jest między ul. Karmelicką a Dolnych Młynów) usług publicznych.

Budynek ma powstać na terenie przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej, tworząc z nim spójną całość. Fundacja wydzierżawia działkę o powierzchni 718 mwk. Ten teren, od strony ul. Karmelickiej, był wcześniej przeznaczony pod powstanie budynku o przeznaczeniu kulturalnym, ale projekt nie został zrealizowany równocześnie z budową parku. Fundacja Wisławy Szymborskiej przejęła na siebie obowiązek realizacji planu zabudowy.

W pawilonie ma się znaleźć wystawa poświęcona noblistce − „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem będzie kawiarnio-księgarnio-czytelnia.

W pawilonie zaplanowano też wielofunkcyjną salę audiowizualną oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze znajdzie się „literacka” restauracja z widokiem na Kraków.

Pawilon ma mieć charakter otwarty i dostosowany do potrzeb zarówno mieszkańców Krakowa, jak i gości polskich oraz zagranicznych. Będą w nim mogły odbywać się spotkania i warsztaty, przede wszystkim w czasie licznych krakowskich festiwali literackich.

Potrzebne są uzgodnienia z władzami konserwatorskimi

Założenie jest takie, że budynek pawilonu ma zostać zaprojektowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w sposób spójny zarówno z historyczną zabudową ul. Karmelickiej, jak i z otwartą przestrzenią parkową. Środki na jego budowę będą pochodziły ze źródeł publicznych i prywatnych. Fundacja Wisławy Szymborskiej zobowiązała się do realizacji projektu do końca 2028 roku.

W uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej” przyznano, że analiza wykazała, iż jest możliwe rozpoczęcie organizacyjnych, formalnych i merytorycznych procedur sporządzania takiego planu, po podjęciu przez Radę Miasta Krakowa decyzji w tej sprawie.

Podkreślono też, że z uwagi na lokalizację planowanej inwestycji w granicach obszaru objętego wpisem do rejestrem zabytków, ewentualna zmiana zagospodarowania będzie możliwa wyłącznie po uzyskaniu uzgodnienia dla projektu planu przez małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska