

MONSTERS.
reż. Marius Olteanu, Rumunia 2019, 116’
MFF w Berlinie 2019: Nagroda Specjalna Jury „Tagesspiegel” – Najlepszy Film
MFF w Sofii 2019: Grand Prix – Najlepszy Film
MFF w Transylwanii 2019: Najlepszy Debiut (Marius Olteanu)
Dana i Arthur są małżeństwem od 10 lat. Wszyscy uwielbiają ich jako parę, ale nie znoszą, kiedy są osobno. Potrzeby, przekonania oraz wybory życiowe Dany i Arthura wypychają ich na społeczny margines. Któregoś dnia muszą zmierzyć się ze swoimi demonami i zdecydować, czy największym dowodem miłości nie jest podarowanie sobie wolności.
Rumuński reżyser Marius Oltenau debiutuje mądrym, zaskakującym i pełnym empatii filmem o dwojgu ludzi, obserwujących ulegający implozji związek niczym powoli rozmontowywany budynek, w którym nie ma już nikogo.

MY DWIE
reż. Filippo Meneghetti, Francja/Luksemburg/Belgia 2019, 99’
Nina (Barbara Sukowa) i Madeleine (Martine Chevallier) są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce (Lea Drucker), jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.
My dwie to wyciskająca łzy historia pięknej miłości, gdzie dramatyczne wydarzenia przeplatają się z dobrym humorem.
Premiera filmu: 23 października 2020

NORMAL
(dokument)
reż. Adele Tulli, Italia/Szwajcaria/Szwecja/Wielka Brytania 2019, 70’
MFF w Berlinie 2019: Nagroda Teddy (nominacja)
Lovers Film Festival, Turyn 2019: Nagroda Specjalna Jury
Dziewczyny bawią się lalkami, a chłopcy grają w piłkę nożną – w ten sposób porządkujemy świat dzieci już od najmłodszych lat. Film jest fascynującą analizą norm i oczekiwań społecznych wobec kobiet i mężczyzn we współczesnym społeczeństwie. Reżyserka bada w rodzimych Włoszech nie tylko wzorce zachowań, ale także konsekwencje bezkrytycznego poddania się dyktatowi heteronormatywności. Na przykładzie codziennych czynności i rytuałów pokazuje, jak sztywny płciowy podział wpływa na kształt naszego życia i podejmowane w nim wybory – od zawodowych po osobiste. Proponuje też zupełnie inne spojrzenie na to, co nazywamy „normalnością”.