Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski IPN zapowiada kolejne ekshumacje Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
12.10.2017 krakow cmentarz rakowicki ekshumacja poszukiwani a ipn szczatki jozefa kurasia ps ogien fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
12.10.2017 krakow cmentarz rakowicki ekshumacja poszukiwani a ipn szczatki jozefa kurasia ps ogien fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Odnalezienie miejsc pochówku partyzantów, m.in. z oddziału „Wiarusy” – to tegoroczne plany pionu poszukiwań IPN w Krakowie. Tych, których szczątków nie pochowano godnie do dzisiaj, wspominać będziemy w piątek, 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Lista grobów, które chciałby w tym roku zlokalizować krakowski IPN, jest długa.

Wśród osób, które planują odszukać eksperci, są m.in. członkowie podhalańskiego oddziału „Wiarusy”, ludzie związani z podziemiem poakowskim i narodowym na ziemi myślenickiej, bocheńskiej i miechowskiej, a także partyzanci oddziałów Józefa Jachimka „Stalina” z powiatu brzeskiego oraz Jana Ziomkowskiego „Śmiałego” z powiatu wadowickiego.

– Jaka będzie rzeczywista skala poszukiwań i czy uda się przeprowadzić wszystkie planowane prace, rozstrzygnie się dopiero w połowie roku – mówi dr Dawid Golik, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji Oddziału IPN w Krakowie.

Tymczasem w Małopolsce trwają przygotowania do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest 1 marca na pamiątkę wykonanego w 1951 r. wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, m.in. płk. Łukaszu Cieplińskim.

Wojewódzkie obchody święta bohaterów antykomunistycznego podziemia wojewoda Piotr Ćwik organizuje w Skawinie wraz z burmistrzem tego miasta Norbertem Rzepisko. Ich symbolem będzie Józef Górka, harcerz, ofiara represji komunistycznych, członek Narodowej Organizacji Wojskowej.

Podobnie jak koledzy z podziemia, zajmował się gromadzeniem broni, zbieraniem informacji o funkcjonariuszach UB i aktywistach PPR. Zginął 21 marca 1954 r. podczas pracy w karnym batalionie górniczym w kopalni „Wujek” w Katowicach.

Uroczysta akademia z udziałem ostatnich członków NOW odbędzie się w piątek, o godz. 10.30 w Zespole Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie. Półtorej godziny później rozpocznie się uroczysta msza św. w kościele pw. św. Szymona i Judy. Po jej zakończeniu na cmentarzu parafialnym poświęcony zostanie pomnik nagrobny Józefa Górki.

– Warto, abyśmy te historie lokalnych bohaterów, którzy zachowali się jak trzeba, przypominali i utrwalali – podkreśla Piotr Ćwik.
Krakowskie obchody zaplanowano na niedzielę, 3 marca. Rozpocznie je o godz. 10 msza św. na Wawelu, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Dalsze uroczystości odbywać się będą w parku Jordana. Szereg imprez przygotował też krakowski IPN – to m.in. spotkanie poświęcone poszukiwaniom na terenie Małopolski ofiar represji komunistycznych, spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży czy otwarcie na pl. Szczepańskim wystawy o konspiracji młodzieżowej z lat 1944/45-1956”.

Program tych uroczystości dostępny na krakow. ipn.gov.pl.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: kto czym zarządza po rozpadzie ZIKiT-u”

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski IPN zapowiada kolejne ekshumacje Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska