Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie karetki lepiej przygotowane na wypadki z dużą liczbą rannych

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zostały wyposażone w specjalne zestawy triażowe, które pomogą w szybkim tamowaniu krwotoków oraz w organizacji akcji ratunkowej w przypadku zdarzenia masowego.

- Opierając się na doświadczeniu grupy TRIAGE, która została zorganizowana na potrzeby Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, krakowskie karetki będą korzystać ze sprzętu, który wykracza ponad standard obowiązujący w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce – informuje Joana Sieradzka, rzeczniczka pogotowia.

Akcja ratunkowa w przypadku zdarzeń masowych wymaga przede wszystkim bardzo dobrej organizacji pracy na miejscu zdarzenia. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie segregacji pacjentów, czyli triażu, który polega na błyskawicznej ocenie stanu wszystkich poszkodowanych i podjęciu decyzji o tym, komu udzielić pomocy w pierwszej kolejności, a kto może na nią dłużej poczekać. Pacjenci muszą zostać właściwie oznakowani, aby kolejne zespoły ratowników wiedziały, jak postępować.

Dwa lata temu, w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym utworzona została grupa TRIAGE – dwunastu ratowników medycznych, którzy przeszli długotrwałe i specjalistyczne szkolenie w zakresie postępowania w przypadku zdarzeń masowych.

– Zdarzenie masowe charakteryzuje się tym, że w pierwszym momencie zawsze udzielających pomocy jest zbyt mało w stosunku do poszkodowanych. Na miejscu zwykle też jest panika, często również wielu poszkodowanych jest ciężko rannych – opowiada Piotr Kominek, kierownik zespołów wyjazdowych, członek grupy triage. – Dlatego zadaniem zespołu, który jest pierwszy na miejscu, jest opanowanie sytuacji i wstępna organizacja akcji ratunkowej. Należy przeprowadzić triaż, czyli segregację pacjentów – tłumaczy.

- Chcemy wykorzystać doświadczenie tej świetnie wyszkolonej grupy i przenieść je do naszej codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Szybko i prawidłowo przeprowadzona segregacja pacjentów to duże szanse na uratowanie jak największej liczby osób - dodaje. Jak wyjaśnia dyrektor Popławska, przygotowanie pakietów triażowych to wyjście ponad standard – nie są one obowiązkowe dla zespołów ratownictwa medycznego funkcjonujących w Polsce.

Ale wszystkie ambulanse KPR otrzymały pakiety zawierające m.in. rurki nosowo-gardłowe, pocket-maski (dla dzieci), światła chemiczne, opaski do znakowania. Takie zestawy bardzo ułatwią pracę na miejscu zdarzenia i przeprowadzenie segregacji. Poza tym, w pięciu miejscach stacjonowania karetek są do dyspozycji zespołów zestawy hemostatyczne, które służą do szybkiego tamowania krwotoków od razu podczas wykonywania segregacji oraz podczas działań w punkcie medycznym na  miejscu zdarzenia. Pakiety zawierają specjalistyczne stazy (opaski) – rozpakowane i gotowe do użycia oraz opatrunki hemostatyczne.

- To bardzo proste rozwiązanie: nie kupujemy zaawansowanej technologicznie aparatury ani drogich leków. Wykorzystujemy podstawowy sprzęt, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pakietów i właściwemu ich rozlokowaniu, dajemy większe szanse zespołom na szybkie i profesjonalne przeprowadzenie segregacji, a tym samym na uratowanie życia poszkodowanym – mówi Piotr Kominek.
 
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe prowadzi starania o stworzenie prawa, które umożliwiałoby powstawanie i funkcjonowanie w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego specjalistycznych ratowniczych grup triażowych. – Po Światowych Dniach Młodzieży wiemy, że takie zespoły są potrzebne i że zdają egzamin w sytuacjach kryzysowych i dlatego w ramach konsultacji społecznych do nowelizacji ustawy zgłaszamy taką propozycję – wyjaśnia Małgorzata Popławska.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krakowskie karetki lepiej przygotowane na wypadki z dużą liczbą rannych - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska