Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie place targowe na archiwalnych zdjęciach. Zobacz, jak tętniły życiem!

Kaja Ostrowska
Stary Kleparz
Stary Kleparz Archiwum Polska Press
Place targowe zawsze odgrywały ważną rolę w życiu Krakowa. Tutaj przybywali mieszkańcy, by nie tylko zdobyć zaopatrzenie; wokół placów skupiał się też ruch – życie miasta. To kupcy stworzyli tętniące gwarem place targowe, wpisane na stałe w krakowską tradycję i folklor. Mają one swój klimat i atmosferę, są jak Kraków otwarte i kolorowe.
  • Stary Kleparz

    Stary Kleparz to najstarsze działające nieprzerwanie targowisko Krakowa, założone w połowie XIV wieku. Niegdyś stanowił Rynek osobnego miasta – Kleparza – przylegającego do Krakowa od północy. Obecnie klienci znajdą tu tradycyjne polskie jedzenie, świeże warzywa i owoce, kwiaty, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, jak również specjały z różnych stron świata. Oferujemy lokalne wyroby z Krakowa i okolic.

    Stary Kleparz to miejsce z tradycjami. Już od ponad 600 lat nieprzerwanie handluje się tutaj najlepszymi rodzimymi towarami, ale także specjałami kulinarnymi z innych krajów. Stary Kleparz swoją niepowtarzalna atmosferę wpisał się na zawsze w tradycję i folklor Krakowa.

  • Nowy Kleparz

    Około 1320 roku przy drodze biegnącej z Krakowa na północ ukształtował się plac targowy Kleparz, współcześnie nazywany Nowym Kleparzem. Obecnie targowisko jest miejscem handlu przede wszystkim artykułami spożywczymi, głównie nabiałem, owocami i warzywami z własnych upraw, tradycyjnymi wędlinami. Chlubą tego placu są też kwiaty oraz wyroby rękodzielnicze z wikliny.

  • Plac Na Stawach

    Plac Na Stawach znajduje się w dzielnicy VII Zwierzyniec. Jego nazwa to wspomnienie po zasypanych w XIX w. stawach rybnych, należących do sióstr Norbertanek. Początkowo był to niewielki targ, gdzie swoje produkty sprzedawali rolnicy z podkrakowskich wsi, obecnie nabyć tu można prawie wszystko – od wiejskiego nabiału, pieczywa, najwyższej jakości wędlin, ryb, po żywność ekologiczną, odzież, produkty dla zwierząt i artykuły motoryzacyjne.

  • Plac Nowy

    Plac Nowy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa: położony wśród zabytkowych budynków, z centralnym punktem – Okrąglakiem, odwiedzany jest przez turystów z całego świata. Handluje się tu produktami rolnymi, artykułami spożywczymi i przemysłowymi, ale przede wszystkim organizuje giełdy tematyczne: targi staroci (w dni powszednie i soboty), targi „Prawdziwe produkty” i targi lokalnego designu (w soboty), giełdy odzieży (w niedziele), gołębi oraz drobnego ptactwa ozdobnego (wtorki i piątki rano).

  • Hala Targowa - Unitarg

    Plac targowy znajduje się na Grzegórzkach (tereny dawnej wsi podkrakowskiej), kilometr od centrum miasta. Powstał obok historycznego budynku Hali Targowej. W dni powszednie i soboty można tu kupić pieczywo z lokalnych piekarni, tradycyjnie wyrabiane wędliny, nabiał z rodzinnych gospodarstw oraz świeże owoce i warzywa – sprzedawane bezpośrednio przez rolników. Są też stoiska z kwiatami, artykułami przemysłowymi, odzieżą i obuwiem. W każdą niedzielę odbywa się giełda książek i staroci.

  • Plac Imbramowski

    Plac Imbramowski, największe targowisko miejskie, leży na terenie dawnej gminy Prądnik Biały – obecnie dzielnicy Krakowa. Może się pochwalić bogatą historią, stwarza możliwość robienia zakupów w atmosferze tradycyjnego bazaru.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska