https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy i dawcy szpiku na akcji w Przegini. Ponad 50 osób chętnych, oddali 20 litrów krwi. Zarejestrowali trzech dawców

Barbara Ciryt
Akcja krwiodawstwa w remizie strażackiej w Przegini
Akcja krwiodawstwa w remizie strażackiej w Przegini OSP Przeginia
Strażacy z OSP Przeginia w gminie Jerzmanowice-Przeginia od ośmiu lat organizują akcje krwiodawstwa. Dotychczas było ich 15, ostatnio zorganizowali kolejną. To nie tylko Akcja Honorowego Oddawania Krwi, ale i Dzień Dawcy Szpiku. Druhowie z Przegini zachęcają do rejestracji w bazie DKMS i tym razem skutecznie udało się zarejestrować 3 osoby.

Krew podczas jesiennej akcji krwiodawstwa w Przegini przyszło oddać ponad 50 osób, nie wszyscy mogli podzielić się tym cennym darem, ale 45 osób oddało krew. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zebrali tutaj łącznie 20 litrów.

- Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu tej akcji oraz każdej poprzedniej i następnej... Fajnie, że jesteście z nami. Szczególne podziękowania składamy na ręce krwiodawców i osób, które dołączyły do DKMS. Jesteście wielcy. Pamiętajmy, że bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje - napisali na koniec strażacy z OSP Przeginia.

Zapowiedzieli też, że kolejną akcje krwiodawstwa organizują 15 marca 2025.

OSP Przeginia to jedna z kilku jednostek w powiecie krakowskim, obok m.in. OSP Bibice, OSP Biały Kościół, OSP Skała, które cyklicznie organizują akcje oddawania krwi i sami strażacy włączają się do tych akcji.

Druhowie z Przegini podkreślają, że są historie, które pokazują, że ich działanie ma sens. Wspominają, jak w 2017 roku zaczęli organizować akcje krwiodawstwa.

- Niejednokrotnie łączyliśmy naszą akcję krwiodawstwa z Dniem Dawcy Szpiku, czyli rejestracją potencjalnych dawców szpiku do bazy DKMS sami stając się wolontariuszami na potrzeby fundacji - informowali.

Przyznają, że nie jeden raz myśleli, że jako potencjalny dawcy nigdy się nie przydadzą... A tak nie jest. Jeden z druhów tej jednostki po ukończeniu 18. roku życia zarejestrował się jako potencjalny dawca szpiku. Miesiąc temu okazało się, że może uratować życie małej dziewczynce, dla której jest poszukiwany dawca. Strażak z OSP Przeginia został rzeczywistym dawcą przeszczepu dla małej pacjentki spoza granic Polski.

Strażacy komentują: "Czy dzisiaj pomyślałby, że nie warto się rejestrować w bazie? Na pewno nie! Czy dzisiaj my pomyślelibyśmy, że nie warto organizować takich akcji? Na pewno nie!"

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie

Nowa pracownia rezonansu w szpitalu im. Dietla w Krakowie. P...

Do Polski popłyną kolejne środki z KPO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska