https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój szykuje festiwal kiepurowski w namiocie

Stanisław Śmierciak
Alicja Węgorzewska i Dariusz Reśko ogłaszają "rewolucję"
Alicja Węgorzewska i Dariusz Reśko ogłaszają "rewolucję" Fot. Stanisław Śmierciak
Przyszłoroczny 47. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju potrwa aż dwa tygodnie (2-17 sierpnia). Poinformowali o tym wczoraj burmistrz uzdrowiska dr Dariusz Reśko i śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, która w tym roku zastąpiła Bogusława Kaczyńskiego na fotelu dyrektora artystycznego imprezy.

Plany organizatorów nazwać można rewolucyjnymi. Zmieni się nie tylko formuła, ale i miejsce krynickiego festiwalu. Po kilku dziesiątkach lat przerwy powraca konkurs śpiewaczy im. Jana Kiepury. - Wiosną zacznie się modernizacja Głównej Pijalni Zdrojowej, więc tracimy największą salę koncertową - wyjaśnia burmistrz Reśko. - Jej rolę tylko na ten rok przejmie wielki namiot przed Nowym Domem Zdrojowym. I tak ma tam bowiem stanąć na Forum Ekonomiczne, które zaczyna się krótko po festiwalu.

Namiot pomieści dużą scenę na inscenizacje operowe i operetkowe oraz widownię na około 1200 osób. Akustykę i możliwości nagłośnienia jego wnętrza przetestowała Węgorzewska w czasie tegorocznego forum. Festiwal wyjdzie na przebudowaną promenadę. Galę finałową będzie stamtąd transmitowała TVP 2. Przy nowej fontannie odbędzie się pokaz mody inspirowanej operą. Retransmisję kilku koncertów zapowiada kanał Kultura Telewizji Polskiej. Chodzi o wpisane w program prezentacje spektakli operowych, operetkowych i musicalowych, które przygotują akademie muzyczne z całej Polski. Festiwalowi towarzyszył będzie także przegląd filmów muzycznych.

- Założeniem jest, aby Krynica żyła festiwalem imienia Jana Kiepury przez całą dobę we wszystkie dni tej imprezy - podkreśla Alicja Węgorzewska. - W południe będą spotkania z gwiazdami. O szesnastej koncerty plenerowe i kameralne. O dwudziestej koncerty galowe oraz spektakle operowe, operetkowe, musicalowe, a nawet jazzowe, etno i fado. Wspólnie z burmistrzem Reśką chce rozbudzić snobizm na krynicki festiwal i samą Krynicę. W ramach nowej formuły zmieni się też logo imprezy, które - według słów Węgorzewskiej - przygotowuje jeden z najwybitniejszych polskich plastyków tworzących w Nowym Jorku. Poznamy je najwcześniej w marcu 2013 r.

Główna część festiwalu odbędzie się między10 a 17 sierpnia. Wcześniej, od 2 do 9 sierpnia przewidziano konkurs i warsztaty dla młodych śpiewaków. też z udziałem publiczności. W jury zasiądą dyrektorzy teatrów muzycznych i ważni menedżerowie. Dodatkiem do nagród będą kontrakty.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
anton
tam jest fajny ukladzik: przygarneli go jak polecial z wicka krynickiego, dali dziekana by poudawal przez roku, wspierali go podczas wyborow, a teraz zapewne maja biznesiki - szkolenia, itp. On im szkolenia, oni mu etacik, bo pewnie dorabia w weekendy na zaocznych.
brudna raczka brudna reke myje.
s
student
a Reśko ciagle jest na etacie w WSB? Jako burmistrz chyba nie powinien, a dumnie figuruje na drzwiach w budynku C.
p
przeciwny
po co nam festiwal beznadzieja!!!!!!!
j
janek
występy zespołów discopolo... to byłaby rewolucja na miarę "naszych" możliwości !
z
zatroskany meloman
"... dr Dariusz Reśko i śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska ..."

mam obawy czy ktoś bez tych dwóch literek przed nazwiskiem jest w stanie zrozumieć światłe myśli i oczekiwania pana burmistrza.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska