Patria w Krynicy-Zdroju
Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową, otoczona pięknym Parkiem Zdrojowym - Patria została zbudowana na zamówienie światowej sławy śpiewaka operowego Jana Kiepury w latach 1932-33. Budynek zaprojektował prof. Bohdan Pniewski, przedstawiciel polskiej architektury modernistycznej II Rzeczypospolitej. Dzięki zachowanym do dzisiaj oryginalnym elementom wystroju wnętrz, w obiekcie można poczuć atmosferę dawnych lat.
"To Paryż na polskim pustkowiu"
Kiepura nie szczędził na luksusowym wystroju. Dzięki temu do Krynicy-Zdroju zaczęła zjeżdżać ówczesna śmietanka towarzyska. Chyba największą sławę budynkowi Kiepury przyniosła wizyta księżnej (wkrótce królowej) holenderskiej Juliany. O tym, że spędza w polskim miasteczku miesiąc miodowy, rozpisywały się gazety w całej Europie. Była to doskonała promocja budynku na poziomie europejskim, jednym z najnowocześniejszych w kraju, który posiadał windę, telefon czy łazienkę w prawie każdym pokoju. "To Paryż na polskim pustkowiu"- pisał w latach 30. De Telegraaf.
Wnętrza po latach robią wrażenie
Luksusowe wnętrza wypełnione marmurem i mahoniem tęsknią za latami świetności i do dziś pamiętają Jana Kiepurę, ale nadal mają w sobie dawny klimat. W latach trzydziestych kamień ten był wyznacznikiem luksusu. A jak wiadomo z wielu źródeł Kiepura nie szczędził pieniędzy na wyposażenie i zatrudnił najsłynniejszego architekta i prekursora modernizmu w Polsce. Cały budynek był urządzony w stylu art déco. Dzięki zachowanym oryginalnym elementom wystroju wnętrz, w obiekcie można poczuć atmosferę dawnych lat, jednak obiekt domaga się już pilnego remontu.
Patria trafiła do magazynu "Vogue"
Ten klimat upodobali sobie artyści fotograficy. Wspaniałe wnętrza coraz częściej stają się tłem do sesji zdjęciowych. Kilka lat temu w listopadowym wydaniu magazynu "Vouge" można było przeczytać o słynnym obiekcie i zobaczyć piękne wnętrza, a także taras widokowy na dachu. Zdjęcia zostały zrobione w klimacie retro.

