Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój to dziś ekonomiczne serce Europy

Marek Długopolski, Leszek Rudziński
Kilka tysięcy gości z kilkudziesięciu krajów świata. Prezydenci, premierzy i ministrowie. Szefowie i właściciele wielkich firm. Kilka sesji plenarnych, blisko 200 paneli dyskusyjnych, warsztaty - tak prezentuje się XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce rozpoczęło się wczoraj i potrwa trzy dni.

- Współczesny świat potrzebuje rozmowy, potrzebuje dialogu. Wierzę, że Forum Ekonomiczne w Krynicy to miejsce istotnej debaty o problemach i wyzwaniach stojących przed Europą, również problemach globalnych - mówił Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego podczas otwarcia już XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. - Niech te najbliższe dni będą czasem inspirującej wymiany idei i porównywania doświadczeń. Niech zaowocują rzeczywistym rozwiązaniem problemów, które przed nami stawia rzeczywistość - dodał.

Polskie Davos

Krynica-Zdrój wczoraj stała się nieoficjalną gospodarczą i polityczną stolicą zarówno Polski, jak i Europy. Wszystko za sprawą Forum Ekonomicznego, będącego największą tego typu konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto wspomnieć, że w tym roku krynickie forum gości ponad 5 tysięcy osób, a więc najwięcej w swojej 29-letniej historii.

„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” - na to pytanie, kluczowe dla istnienia Starego Kontynentu, postarają się podczas tych trzech dni odpowiedzieć politycy i przedsiębiorcy, samorządowcy i ludzie kultury.

Jaka Europa?

- Obecny czas będziemy pamiętać jako czas dużych wyzwań - tak podczas panelu rozpoczynającego krynickie Forum mówił Christian Cardona, minister Gospodarki, Inwestycji i Małego Biznesu Malty. Jakich? - Jednym z największych wyzwań dla Unii Europejskiej jest wsłuchiwanie się w głos swoich obywateli - zaznaczył. Jeśli Unia Europejska nie weźmie pod uwagę aspiracji obywateli, to „coraz bardziej będzie tracić na znaczeniu”.

Europa po II wojnie światowej zdała sobie sprawę z tego, że kraje, które współpracują, nie walczą ze sobą. I właśnie dlatego powstała Unia Europejska - ten prosty fakt przypomniała szwedzka parlamentarzystka Margareta Cederfelt. Nie ukrywała też, że UE ma wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa. Podkreśliła, że widzi „zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego”. Mówiła również o odradzaniu się nacjonalizmu.

- Wyzwaniem jest również migracja i kwestia ochrony granic zewnętrznych - przyznała. Przy okazji wezwała państwa członkowskie, aby współpracowały z sobą. - Wiele osób chce zamieszkać w Europie. Dajmy im szansę, aby stali się jej częścią. Jednak ci, którzy dostaną decyzję odmowną, powinni bezwzględnie wrócić do swojego kraju - podkreśliła.

- Europa jutra, to Europa, która działa, która się sprawdza pod względem bezpieczeństwa. Łączy ludzi zarówno pod względem lokalnym, jak i globalnym - podkreśliła z mocą Željka Cvijanović, prezydent Republiki Serbskiej.

I od razu dodała: - Aby jednak mówić o przyszłości, musimy zrozumieć, skąd w Europie tak wiele kryzysów. Na przykład obywatelom Bałkanów należałoby zadać pytanie, dlaczego pukacie do drzwi Unii Europejskiej, z której Wielka Brytania chce wystąpić?

Gen. Robert Spalding z amerykańskiego Instytutu Waszyngtona skupił się bardziej na amerykańskich problemach. Nie ukrywał, że priorytetem Stanów Zjednoczonych jest obrona wolności wyznania, wypowiedzi, swobody, samostanowienia. - Jeżeli nie staniemy ramię w ramię z tymi, którzy są dziś ciemiężeni, także na poziomie indywidualnym, nic nie osiągniemy. Musimy zastanowić się, jak możemy w różnych obszarach chronić naszych obywateli, ale także nawiązywać współpracę - zaznaczył.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zaznaczył, że jeśli chodzi o silną Unię Europejską, to jej „klimat gospodarczy zbliżony jest do pogody w Krynicy”. - Jest zimno i pada - zaznaczył. Mówił o straconej ostatniej dekadzie. - Dziś następuje bardzo wolny wzrost gospodarczy, dużo pieniędzy trafia na rynek. (…) Rozczarowująca jest recesja w Niemczech - wymieniał.

Przypomniał również, że w poprzednich latach - po wprowadzeniu euro - Europa żyła na kredyt. - Jeśli chodzi o konkurencyjność, np. w porównaniu z USA, to raczej tracimy, niż nadrabiamy. Tak samo jest w przypadku innowacyjności. Nadal mamy 3 mln osób powyżej 25 lat, które szukają pracy w Europie - przypomniał.

Jaka ma więc być ta Europa jutra? - UE powinna być spójna, powinna zmierzać w jednym kierunku. Musi być też coraz bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej. Wspólna polityka, wspólna strategia to jest to, czego potrzebujemy - zaznaczył Cardona.

- Państwa Unii Europejskiej powinny się skupić na tych działaniach, które wzmacniają współpracę, jak np. edukacja, służba zdrowia czy innowacyjność - dodał z kolei Paweł Borys.

Forum dobroczynności

Forum Ekonomiczne w Krynicy to jednak nie tylko rozmowy o ważnych sprawach Europy i świata oraz wielkim biznesie, ale także o pomocy dla tych, którzy pieniędzy nie mają. Stąd też podczas krynickiego forum odbędą się trzy debaty przygotowane przez Caritas Polska, jednego z partnerów Forum.

Będziemy dotykać największych problemów społecznych, takich jak odbudowa gospodarek na terenach po konfliktach, problemu nadmiernej ingerencji człowieka w ekosystem, jak również wyzwań, przed jakimi stoją organizacje społeczne i przedsiębiorcy, współpracując na rzecz najbardziej potrzebujących - zaznaczał ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Czy dobroczynność firmy angażuje jej pracowników? Czy sponsoring to dobroczynność? A może dobroczynność bez biznesu? Czy państwo stymuluje biznes do działalności dobroczynnej? - nad tym zastanawiać się będą m.in. uczestnicy panelu „Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości”.

Osobowości Forum

To oczywiście tylko wierzchołek krynickiej „góry lodowej”. Podczas dzisiejszej uroczystej gali poznamy np. laureatów nagród w kategoriach: Firma Roku 2018, Organizacja Pozarządowa Roku 2018, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego dnia zostanie przyznana najbardziej prestiżowa statuetka, którą otrzyma Człowiek Roku Forum Ekonomicznego.

Forum Ekonomiczne odbywa się w Krynicy-Zdroju od 1992 r. Jego pomysłodawcą jest Zygmunt Berdychowski, natomiast organizatorem Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Nadrzędna misją Forum Ekonomicznego jest „tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w Europie”. Co więcej, podczas trwania trzydniowej konferencji w Krynicy od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media.

- Dziękuję Zygmuntowi Berdychowskiemu za to, że stworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy, które za rok będzie świętować 30-lecie. Samorząd województwa docenia i dostrzega wagę tego wydarzenia, dlatego Województwo Małopolskie jest głównym partnerem Forum Ekonomicznego - podkreślił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica-Zdrój to dziś ekonomiczne serce Europy - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska