W Krzeszowicach przy ul. Legionów Polskich 6 stacjonują dwie karetki. Dotychczas jedną z nich była karetka typu S (K01 -13), czyli zespół składający się z trzech osób uprawnionych do ratownictwa medycznego wśród nich był lekarz.
Jednak ze względu na brak lekarzy w pogotowiu - krzeszowicka karetka została przekształcona na typ P (K01 - 138), czyli taki, który według zasad może składać się tylko z dwóch ratowników, bez lekarza. Jednak w Krzeszowicach w tym ZRM pozostało trzy osoby w obsadzie, ale nie będzie wśród nich lekarza.
Jest to karetka, którą oddział krzeszowicki otrzymał dwa lata temu. Nowy samochód oddawano z wielka pompą z udziałem dyrekcji pogotowia, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Teraz karetkę przekwalifikowano.
Takie próby przekwalifikowania były już jesienią 2017 roku. Dyrekcja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wnioskowała wówczas do wojewody o przekształcenie karetki S w typ podstawowy i pozbawienie jej lekarza. Rzecznik KPR Joanna Sieradzka mówiła nam wówczas, że decyzja ta wynikała z braku lekarzy, głównie w dni powszednie w godzinach dopołudniowych.
W 2017 roku planom pozbawienia karetki lekarza sprzeciwiła się gmina Krzeszowice i powiat krakowski. Samorządowcy interweniowali wówczas u wojewody, który wysłuchał ich i nie zgodził się na zamianę karetki specjalistycznej na zespół podstawową, czyli tylko z obsadą ratowników.
Jednak było to nieuchronne i doszło do tego obecnie.
W Krzeszowicach stacjonuje też drugi podstawowy zespół ratownictwa medycznego (K01 032). W obsadzie tej karetki są dwie osoby uprawnione do ratownictwa medycznego.
Ten zespół dotychczas dyżurował 16 godzin na dobę od 7 rano do 23. Teraz nastąpiła zmiana i wydłużenie czasu działania tego zespołu do 24 godzin na dobę.
Jak informuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe obecnie w zespołach wyjazdowych Państwowego Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy ze specjalizacją z medycyny ratunkowej. Stąd zespoły specjalistyczne (S) przekształcane są w ZRM podstawowe (P).
Jednak zarządzający pogotowiem tłumaczą, że likwidacja specjalistycznych ZRM nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo obywateli. - W ambulansach oraz SOR-ach mamy dziś świetnie wyszkolonych ratowników medycznych i pielęgniarki, którzy posiadają wysokie kwalifikacje i umiejętności w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia - informują.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: