Kalwarianka – beniaminek grupy małopolskiej IV ligi piłkarskiej – może się pochwalić bogatą historią, sięgającą 1923 roku, kiedy to (jak czytamy na oficjalnej stronie MKS-u) „mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej stworzyli podwaliny pod obecny klub sportowy, organizując amatorskie rozgrywki przeciwko okolicznym zespołom”.
Między I a II wojną światową na boisku miejscowego Sokoła organizowano liczne zawody lekkoatletyczne i piłkarskie. Po okupacji długo czekano na odbudowę zdewastowanych obiektów. Powstały w 1969 roku plan stworzenia nowego stadionu został zmaterializowany dopiero w 1980 roku. Wtedy też szefowie „Żółto-Czerwonych” zdecydowali o zmiany nazwy klubu przez dodanie członu MKS.
Wcześniej, bo w 1974 roku Kalwarianka zagrała na stadionie Cracovii w obecności aż 10 tys. widzów, a w 1993 roku na 70-lecie klubu do Kalwarii Zebrzydowskiej zawitała Wisła Kraków. W barwach Kalwarianki grali (i byli jej trenerami) dwaj byli znakomici piłkarze „Białej Gwiazdy” Władysław Kawula i Marek Motyka.
Z okazji pięknego jubileuszu klub planuje kilka imprez w sobotę 8 lipca, m.in. okolicznościową akademię, wydarzenia sportowo-kulturalne i zabawę taneczną. Będzie można wtedy nabyć wspomnianą książkę i oglądnąć – na telebimie na stadionie – zapowiadany film.
- Cieszymy się z każdego materiału, który opowiada o historii Kalwarianki. Pozwala on utrwalić wspomnienia o naszym klubie i przekazać wiedzę o nim potomnym – mówi prezes Kalwarianki Piotr Zadora.
Książkę pt. „Miejski Klub Sportowy Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1923-2022”, która zostanie wydana przez Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, napisali dr Lesław Lassota (adiunkt Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, trener klasy mistrzowskiej w lekkoatletyce) i dr hab. Andrzej Nowakowski (były pracownik URz, profesor nauk prawnych i nauk o kulturze fizycznej), autorzy i współautorzy wielu innych publikacji.
- Książka liczy około 150 stron, jest już przygotowywana do druku. Przedstawia historię Kalwarianki, jej najważniejsze osiągnięcia, sylwetki osób związanych z klubem. Są w niej też archiwalne zdjęcia – mówi dr Lassota.
Z historią 100-latka zapozna kibiców także około 40-minutowy film, który powstaje na podstawie wspomnianej książki.
- Opowie on o historii Kalwarianki, o jej całej działalności od 1923 roku. Chcemy pokazać emocje, które towarzyszyły ludziom związanym z klubem, omówimy kilka ważniejszych spotkań drużyny, w tym z rozgrywek trzeciej ligi, w których Kalwarianka swego czasu zagrała – w jej drużynie występowało nawet kilku zakonników – będzie też trochę odniesień do religii i branży meblarskiej, z którymi kojarzona jest Kalwaria Zebrzydowska – opowiada Krzysztof Baranowski, redaktor naczelny serwisu internetowego SportowaKsiążkaRoku.pl, współautor filmu „Józef Kałuża – Legenda wiecznie żywa” i autor książki „Żółto-czarni. 80 lat historii Klubu Sportowego Wieczysta”.
- Kraków piłką podzielony. Które osiedla i dzielnice są za Cracovią, a które za Wisłą?
- Lista przebojów Wisły Kraków! TOP 20 przyśpiewek na finał Pucharu Polski
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Hiszpańska ofensywa w Wiśle! Piłkarze "Białej Gwiazdy" na prywatnych zdjęciach
- Strzelcy bramek dla Cracovii
- Tajemnice obiektów Wisły Kraków. Zaglądamy we wszystkie zakamarki
