
"Człowiek tygrys”, Eka Kurniawan, wyd. Literackie
Po książce „Piękno to bolesna rana” – opowieści o kobietach, ofiarach męskiego pożądania – w ręce polskich czytelników trafia najsłynniejsza powieść Eki Kurniawana. To właśnie Człowiek tygrys zapewnił Indonezyjczykowi nominację do Nagrody Bookera oraz zwycięstwo w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”.
Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę…

„Burza”, Steve Sem Sandberg, wyd. Literackie
Sandberg polskim czytelnikom dał się poznać jako autor powieści „Biedni ludzie z miasta Łodzi” i „Wybrańcy”. Teraz powraca z „Burzą”, będącą mieszanką kryminały i thrillera.
Historia zaczyna się od zwykłej sąsiedzkiej przysługi. Frank musi zawieźć żonę do szpitala. Prosi więc właściciela pobliskiego domu, aby ten przez kilka godzin zaopiekował się jego dziećmi. Minna i Andreas zostają pod opieką Johannesa, a państwo Lehmanowie odjeżdżają. I na zawsze znikają bez śladu. Wiele lat później, po śmierci Johannesa, jego wychowanek ponownie zjawia się na wyspie. Wraz z trzaskiem starego zamka we frontowych drzwiach Andreas powraca do wydarzeń, o których pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy. Także ci od lat obserwujący wszystko z okien posiadłości tajemniczych Kaufmannów, niegdysiejszych właścicieli wyspy, których wielu podejrzewa o kolaborację z nazistami…

„Lata szkolne Jezusa”, John Maxwell Coetzee, wyd. Znak
Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.
„Powinniśmy przeczesywać świat nie w poszukiwaniu prawdziwej odpowiedzi, lecz prawdziwego pytania” – mówi jeden z bohaterów. Lata szkolne Jezusa, pióra południowoafrykańskiego noblisty, są właśnie takim fundamentalnym pytaniem

„Eat Pretty. Jedz i bądź piękna”, Jolene Hart, wyd. Znak
Awokado, pestki dyni, orzechy, nasiona, świeże owoce i warzywa – to wszystko pozwoli zadbać o urodę tak dobrze (a w wielu przypadkach lepiej) niż kosmetyki kupione w drogerii. Jak to możliwe, wyjaśnia Jolene Hart w swoim poradniku „Eat pretty”. Autorka na własnym przykładzie udowadnia, że prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. By zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze czy niedoskonałościach i rozbłysnąć pełnym blaskiem potrzebujesz tylko zdrowego, naturalnego pożywienia, które – wbrew stereotypom – wcale nie musi opierać się na drogich i egzotycznych składnikach.