
Który język obcy jest najłatwiejszy dla Polaka? Zobacz, które języki możesz łatwo opanować!

ŚLĄSKI I KASZUBSKI
Można spierać się o to, czy śląski i kaszubski to języki czy dialekty. Faktem jednak jest, że Polakowi najłatwiej przyjdzie opanowanie właśnie ich. Jeśli więc dawno nie uczyłeś się żadnego języka, spróbuj na rozgrzewkę wziąć na warsztat którąś z tych dwóch opcji.
Śląskim posługuje się ok. 530 tys. osób, zaś kaszubskim – ok. 110 tys. Dlaczego by do nich nie dołączyć? Z uwagi na to, że zarówno śląszczyzna, jak i kaszubszczyzna są najbardziej spokrewnione z polszczyzną, ich opanowanie powinno ci sprawić najmniej problemów.

SŁOWACKI
Choć wiele osób uważa, że bardzo podobny do polskiego jest czeski, to jednak najprościej będzie nam zrozumieć język słowacki – wzajemna zrozumiałość jego i polskiego wynosi 41%. Jeśli więc chcesz w miarę szybko i bez większego wysiłku opanować nowy język, słowacki może być dobrym wyborem.
Na całym świecie posługuje się nim ok. 6 mln ludzi. Z językiem polskim jest zbliżony nie tylko pod względem słownictwa, ale także gramatyki. Jednak, tak jak w każdym języku, znajdziemy w nim tzw. fałszywych przyjaciół, czyli słowa, które brzmią tak samo jak w języku polskim, ale mają zupełnie inne znaczenie. Ich zapamiętanie będzie ważnym elementem nauki nowego języka.

CZESKI
Kiedy opanujemy już język słowacki, warto wziąć się za czeszczyznę. Ze znajomością słowackiego, nauka czeskiego na pewno przyjdzie nam łatwiej (przypominamy, że wzajemna zrozumiałość tych języków jest na poziomie 94%). Sam język czeski jest też drugim w kolejności, stosunkowo najłatwiejszym do nauki językiem dla Polaków – języki nasz i naszych południowych sąsiadów są dla siebie zrozumiałe w 36%.
Język czeski jest 73. najczęściej używanym językiem świata, a włada nim ok. 11,5 mln osób. Stosunkowo łatwo przyjdzie nam nauka czeskiej gramatyki, ale słownictwo jest podobne do polskiego tylko na poziomie podstawowym.