
Empandas – kolumbijska królowa przekąsek
To południowoamerykańska królowa szybkich przekąsek. W zależności od regionu przyrządzana jest na różne sposoby, a ciasto wyrabia się z mąki kukurydzianej. Empanada podawana jest zawsze z tradycyjnym kolumbijskim sosem aji – przygotowanym na bazie pomidorów, cebuli, kolendry, awokado i ostrej papryczki.
Składniki
1 puszka czerwonej fasoli
400 g mielonego mięsa wołowego
1 czerwona cebula
2 opakowania ciasta francuskiego
1 ostra papryczka chilli
1 łyżka koncentratu pomidorowego
60 g Złotych owoców (miechunki peruwiańskiej) Bakalland
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1 jajko
Wykonanie
Do naczynia przekładamy odcedzoną fasolę, cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni razem z mięsem mielonym. Dodajemy fasolę i podsmażamy wszystko jeszcze przez chwilę. Gotowe składniki przekładamy do naczynia. Na patelni podsmażamy koncentrat pomidorowy (z odrobiną wody lub bulionu), złote owoce oraz przyprawy. Gotujemy przez ok. 10 minut aż sos będzie odpowiednio gęsty. Sos dodajemy do farszu i wszystko dokładnie mieszamy.
W cieście francuskim wycinamy kółka o średnicy ok 8 cm. Następnie za pomocą łyżki nakładamy farsz, przykrywamy wszystko drugim krążkiem i dokładnie zlepiamy brzegi. Pierożki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przed włożeniem do piekarnika pierożki smarujemy jajkiem. Pieczemy w 180 stopniach przez około 30 minut. Gotowe podajemy z pomidorową salsą lub posypujemy mieloną, wędzoną papryką.

Pilaw z kurkami i indykiem
Pilaw to tradycyjna potrawa wschodnia, sporządzana z ryżu lub bulguru z dodatkiem warzyw, kawałków mięsa (baraniny, drobiu lub ryb) oraz dużej ilości ostrych przypraw. Dziś polecamy pilaw z kurkami i indykiem. Proste, a jednocześnie bardzo smaczne danie.
Składniki
15 dag świeżych kurek
15 dag ryżu basmati
20 dag filetu z indyka
2 łyżki masła (np. extra Piątnica)
cebula
3 łyżki oleju rzepakowego
sól, pieprz czarny świeżo zmielony do smaku
natka pietruszki
Wykonanie
Ryż parokrotnie umyć w zimnej wodzie. Następnie ugotować prawie do miękkości w osolonej wodzie i odcedzić.
Filet z indyka pokroić w paseczki, cebulę w kostkę, podsmażyć na jasnozłoty kolor na oleju. Kurki umyć, odsączyć z wody i w całości lub przekrojone na pół dodać do indyka z cebulą. Całość poddusić na patelni przez 3-4 minuty. Dodać przyprawy do smaku, wcześniej ugotowany ryż i masło. Wszystko poddusić przez kolejne parę minut. Na koniec dodać posiekaną natkę pietruszki i dokładnie wymieszać.
Podawać jako samodzielne danie.

Oryginalna włoska carbonara
Przepisów na carbonarę jest wiele. Większość z nich to jednak wariacje na temat tego włoskiego klasyka. Matteo Brunetti, finalista szóstej edycji Master Chef, podaje recepturę na włoską, domową carbonarę.
Wielu Polaków nie wyobraża sobie tego dania bez śmietany. Jednak w typowych, włoskich przepisach ona nie występuje.
- Do przygotowania tego dania potrzeba niewielu składników, ale muszą być one jak najlepszej jakości. We Włoszech używamy jajek, sera pecorino i parmigiano, pancetty lub guanciale. Do tego pieprz, sól i dobry makaron – zdradza Matteo.
O ile sera pecorino i parmezanu nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle pancetta i guanciale mogą stanowić zagadkę. Pancetta to nic innego jak dojrzewający boczek wieprzowy, peklowany w solance z dodatkiem pieprzu. Z kolei guanciale to wieprzowe podgardle, dojrzewające w soli i pieprzu. Jego nazwa może być myląca, ponieważ guancia w języku włoskim oznacza policzek. W Polsce bywa problem z dostępnością tych dwóch produktów. Można sobie z tym poradzić, zastępując je wędzonym boczkiem. W smaku jest zbliżony, choć gastronomiczni konserwatyści mogą być odmiennego zdania
Składniki
120 g spaghetti
2 jajka
30 g pecorino
15 g parmigiano
100 g pancetta (lub guanciale albo boczku)
pieprz do smaku
woda (wrzątek w garnku)
2 łyżki soli (do wody)
Wykonanie
Pancettę kroimy w nieduże paski i przesmażamy lekko na patelni. Pecorino i parmigiano ścieramy na drobnej tartce. W misce roztrzepujemy jajka i dodajemy starty ser (zostawiając odrobinę dla dekoracji). Do masy dodajemy sporą ilość pieprzu. Sosu nie należy już solić, ponieważ ser i pancetta są wystarczająco słone. Gotujemy makaron w dobrze osolonej wodzie. Po ugotowaniu makaronu, odsączamy go i ponownie wkładamy do garnka. Dodajemy sos, mieszamy delikatnie podgrzewając całość. Jajka powinny się zagęścić, ale nie ściąć. Dodajemy część przesmażonej pancetty i ponownie mieszamy. Wykładamy na talerz, dekorujemy pozostawionym serem i pancettą.
Przepis Matteo Brunetti

Jambalaya z kurczakiem i kiełbaską chorizo, czyli potrawa ze słonecznych Karaibów
Jambalaya najlepiej przyjęła się w amerykańskiej Luizjanie, gdzie corocznie obchodzone jest jej święto. Jambalaya wywodzi się hiszpańskiej paelli, jednak została wzbogacona przez wpływy kuchni francuskiej, co doskonale da się wyczuć w jej smaku.
Składniki
250 g ryżu paraboiled (np. Britta)
300 g piersi z kurczaka
200 g niedużej ostrej kiełbaski np. chorizo
1 - 2 łyżki mieszanki kreolskiej
1 żółta cebula
1 marchewka
1 łodyżka selera naciowego
3 ząbki czosnku
1 papryka czerwona
1szt papryka żółta
1 mała puszka kukurydzy
1 puszka krojonych pomidorów
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 liść laurowy
1 litr bulionu drobiowego
olej
sól, pieprz
Mieszanka kreolska
2 łyżeczki czosnku w proszku
2 łyżeczki cebuli w proszku
2 łyżeczki słodkiej papryki
1 i 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka suszonej bazylii
1 łyżeczka papryki cayenne
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu
Wykonanie
Wszystkie składniki na mieszankę kreolską mieszamy razem.
Kurczaka kroimy na 1 cm kawałki i doprawiamy mieszanką kreolską. Kiełbaskę kroimy w cienkie plastry. Cebulę kroimy w kostkę, marchew i seler w plasterki. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w średnią kostkę. Czosnek drobno siekamy.
Na dużej patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy kiełbaskę, jak się ładnie zrumieni dodajemy kurczaka i smażymy przez 5 minut. Mięso przekładamy do miski. Na patelnie wlewamy olej i smażymy cebulę, seler, marchew i czosnek przez 2 minuty. Dodajemy paprykę i smażymy kolejne 2 minuty.
Do obsmażonych warzyw dodajemy ryż, smażymy jeszcze 1 minutę i dodajemy pomidory, kukurydzę, tymianek, liść laurowy i bulion, doprawiamy odrobinę solą i dusimy na małym ogniu pod przykryciem 15 minut. Po tym czasie wyłączamy ogień i pozostawiamy pod przykryciem jeszcze na 10 minut.
Na koniec doprawiamy solą i pieprzem do smaku i posypujemy szczypiorkiem.