
Schab po bałkańsku
- Schab po bałkańsku to ciekawe połączenie dużej ilości warzyw i schabu, u nas podawane z ryżem, ale smakuje równie wyśmienicie z pajdą domowego chleba, ziemniakami i każdym rodzajem kaszy – mówi nasza Czytelniczka, Agnieszka Sznajder, autorka bloga Apetyczna Babeczka.
Składniki dla 6 osób
1 kg schabu bez kości
pęczek cebuli dymki, biała i zielona część
2 cebule
3 ząbki czosnku
czerwona papryka
3 średnie pomidory lub 1 puszka pomidorów
40 dag pieczarek
3 ogórki kiszone
sól
pieprz
słodka i ostra papryka
1/2 szklanki pomidorowej passaty
bulion
Wykonanie
Na patelni rozgrzać olej i usmażyć schab pokrojony w plastry lub inne, dowolne kawałki. Dodać kolejno pokrojone warzywa: cebulę zwykłą i dymkę, pieczarki, paprykę, ogórki, pomidory, czosnek oraz przyprawy, podlać bulionem. Zamieszać i dusić do miękkości, poczekać aż sos się zredukuje. Doprawić do smaku, podawać posypane zieleniną.

Jak zrobić zupę z krewetkami w stylu tajskim?
Kuchnia tajska to kwintesencja kulinarnych kontrastów, która w fenomenalny sposób łączy w sobie pozornie niemożliwe do pogodzenia aromaty. Zobaczcie, jak w domu zrobić zupę w stylu tajskim.
Składniki
4 szalotki
2 łyżki oleju
2 l bulionu rybno-warzywnego
1/2 puszki grzybów słomianych w zalewie
2 cm świeżego imbiru
2 płaskie łyżeczki czerwonej pasty curry
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki soku z limonki
2 łyżeczki cukru
200 g serka topionego kremowego MSM Mońki
100 ml mleka kokosowego
6 pomidorków koktajlowych
500 g krewetek tygrysich (bez pancerza)
kiełki rzodkiewki
czarny sezam
świeża kolendra
Wykonanie
Szalotkę pokroić i chwilę podsmażyć na oleju. Zalać bulionem, dodać pokrojone grzyby, oraz drobno posiekany imbir. Następnie dodać wszystkie przyprawy, pastę curry, serek topiony i mleko kokosowe. Całość wymieszać, zagotować na wolnym ogniu przez około 5 minut. Następnie dodać pomidorki przekrojone na cztery części i krewetki. Gotować kolejne 2 minuty. Po wyłożeniu do miseczek, posypać posiekaną kolendrą, czarnym sezamem i kiełkami rzodkiewki.
Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Quesadilla – danie ze słonecznego Meksyku na chłodną jesień
Dla meksykanów tortilla to podstawowy produkt, który wykorzystywany jest do wielu dań. Nie należy jednak mylić tortilli meksykańskiej z tą, którą wykonują Hiszpanie – według hiszpańskiej tradycji, przypomina ona gruby omlet z dodatkami, co jest przeciwieństwem dla standardowego dania Meksykanów. W Ameryce Północnej otrzymamy cienki, najczęściej kukurydziany placek, który przypomina znany nam wszystkim naleśnik. Bazą dla quesadillas są głównie sery, stąd też nazwa dania – „quesso” w tamtejszym języku znaczy właśnie ser.
Dodatki to już kwestia gustu i zasobności lodówki. Farsz możemy przygotować z różnego rodzaju mięs, warzyw i innych produktów, jakie tylko mamy pod ręką.
Przenieśmy trochę meksykańskiego klimatu do naszej kuchni i przygotujmy swoją quesadillę. Proponujemy przepis na quesadillę z kurczakiem i warzywami.
Składniki
3 placki tortilli
200 g filetu z kurczaka
3 łyżki oleju
2 świeże papryki kolorowe
5-6 papryczek chilli
2 cebule
2 garście czerwonej fasoli konserwowej
1 garść kukurydzy konserwowej
10 pomidorków koktajlowych
300 gram sera Monieckiego MSM Mońki
150 ml śmietany 18%
sól
Wykonanie
Fileta z kurczaka, cebulę, obie papryki pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Dodać fasolkę, kukurydzę i przekrojone na pół pomidorki. Doprawić do smaku solą i chwilę poddusić pod przykryciem. Tak przygotowany farsz rozłożyć naprzemiennie na plackach tortilli, każdą warstwę posypując tarkowanym serem żółtym. Zapiec na blaszce w piekarniku przez ok. 15 minut w temperaturze 180 stopni. Po zapieczeniu przekroić na cztery części. Podawać z kwaśną śmietaną.

Arepa – kolumbijskie śniadanie
Podstawą kolumbijskiego śniadania jest arepa, czyli placek z mąki pszennej lub kukurydzianej. Arepę można jeść na wiele sposobów. Doskonale smakuje na ciepło lub zimno z dodatkiem masła i oprószona solą, a także z dodatkiem aromatycznej salsy ze Złotymi owocami.
Składniki na chlebki
200 g mąki kukurydzianej
100 ml wody
pół łyżeczki soli
Składniki na salsę
puszka krojonych pomidorów
świeża kolendra
1 limonka
60 g Złotych owoców (miechunki peruwiańskiej) Bakalland
1 ząbek czosnku
1 mała cebula
1 papryczka chilli
sól i pieprz do smaku
Wykonanie
Składniki na chlebki mieszamy z sobą, tak aby powstała jednolita masa. Masa powinna być na tyle gęsta, aby uformować z niej kulki, a następnie zrobić z nich płaskie placuszki. Gotowe placuszki smażymy z dwóch stron aż się przyrumienią. Po usmażeniu placuszki możemy włożyć na ok. 5 minut do rozgrzanego piekarnika, dzięki temu nabiorą odpowiedniej chrupkości. Na patelni podsmażamy pomidory, czosnek i cebulę.
Do składników dodajemy Złote owoce i przyprawy, patelnię zdejmujemy z ognia i dodajemy odrobinę posiekanej kolendry oraz sok z limonki. Placuszki najlepiej smakują podane na ciepło i maczane w salsie.