
"Porwanie Baltazara Gąbki"
Oto pierwszy polski animowany dramat szpiegowski. Porwany naukowiec (Baltazar Gąbka), mroczne imperium, wszędobylski szpieg o kryptonimie Don Pedro de Pommidore, wreszcie – bohaterska ekspedycja złożona ze Smoka Wawelskiego i dziarskiego kucharza Bartoliniego Barłmomieja Herbu Zielona Pietruszka.

"Gumisie"
Kreskówka opowiada o przygodach siedmiu Gumisiów, zamieszkujących swój rodzinny dom – Gumisiową Dolinę. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonym europejskim średniowieczu. Gumisie znajdują się w centrum dziwnych i niezwykłych wydarzeń, jakie dzieją się na terenie królestwa Dunwyn i poza nim. Także postacie drugoplanowe, takie jak ogry, smoki, trolle, rycerze, olbrzymy, mają wyraźnie przypisane cechy charakteru. Piosenkę tytułową śpiewał Andrzej Zaucha.

"Jacek i Agatka"
Oto Adam i Ewa polskich dobranocek, praojciec i pramatka wszystkich Koralgoli i Uszatków, Koziołków i Reksiów. Być może wyglądają jak dwie ping-pongowe piłeczki z kiepskim makijażem, ale 2 października 1962 roku młodych widzów Telewizji Polskiej zupełnie to nie obchodziło. Stworzeni przez Wandę Chotomską, autorkę m.in. "Tadka niejadka", "Jacek i Agatka" bawili, uczyli i przecierali szlaki dla innych bohaterów rodzimych dobranocek.

"Przygody kota Filemona"
Blondwłosy Filemon i kruczoczarny Bonifacy. Pierwszy – młody i naiwny, drugi – starszy i leniwy. Od 1972 roku przez dziewięć lat odkrywali świat, dając się we znaki swym starym gospodarzom.