Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa/Warszawa. Twórca pasierbieckiej drogi krzyżowej został uhonorowany przez prezydenta RP

Jozef Budacz
Jozef Budacz
Dokładanie 3 maja w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prof. Wincentego Kućmę, twórcę drogi krzyżowej w Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Pasierbcu.

Oprócz profesora Kućmy, z okazji święta Konstytucji 3 Maja, prezydent wyróżnił także najważniejszym polskim odznaczeniem Czesława Bieleckiego, architekta i opozycjonistę z czasów PRL-u oraz Władysława Siemaszko pseudonim Wir, żołnierza Armii Krajowej, jak również badacza i dokumentalistę tragedii polskiej ludności na Wołyniu.
Pomniki i rzeźby

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda nie szczędził słów uznania dla działalności wybitnego krakowskiego artysty. - Ten order jest za niezwykłe dzieła, które pan nam pozostawia. Są to dzieła, które zna większość Polaków, ale nie każdy wie, kto jest ich twórcą. Wśród najważniejszych trzeba wymienić pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich - mówił prezydent.

Wszechstronny artysta

Wincenty Kućma urodził sie w 1935 roku w Zbelutce, miejscowości w województwie świętokrzyskim. Skończył studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Wandy Ślędzińskiej. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 r. Jest znanym w Polsce i na świecie twórcą monumentalnych rzeźb, medalierem, rysownikiem, projektantem wnętrz sakralnych oraz urbanistą.

Wiele jego dzieł znajduje się w muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Do 2000 roku pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Najbardziej znanymi realizacjami profesora Kućmy w Polsce są: Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Pomnik Armii Krajowej w Kielcach.

Pasierbiecka Kalwaria

Jedną z ważniejszych i ciekawszych realizacji odznaczonego artysty jest monumentalna plenerowa droga krzyżowa w pasierbieckim sanktuarium oraz znajdująca się obok tzw. Grota Ocalenia.

- Cieszę się, że ksiądz prałat Józef Waśniowski, poprzedni kustosz sanktuarium, nie bał się zaufać i powierzyć wykonanie drogi krzyżowej krakowskiemu artyście - podkreśla Grzegorz Biedroń, radny sejmiku i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Prace nad stacjami drogi krzyżowej trwały przez około 18 lat. W międzyczasie artysta zaprojektował też inne dzieła do kościoła w Pasierbcu, m.in. ołtarz główny.

Stacje drogi krzyżowej są niezwykłe pod każdym względem. Wystarczy spojrzeć na postacie towarzyszące Jezusowi w drodze na Golgotę. Są to osoby, które żyły w naszych czasach, np. Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko czy ks. Franciszek Blachnicki.

- Na mnie ogromne wrażenie wywiera stacja X - Chrystus odarty z szat. Ogołoconemu Jezusowi towarzyszy kardynał Stefan Wyszyński. Nie można obok niej przejść obojętnie - podkreśla ksiądz Bogdan Stelmach, kustosz sanktuarium w Pasierbcu.

Jak dodaje, wieść o odznaczeniu profesora Kućmy została przyjęta przez wszystkich wiernych z radością.

- Pielgrzymi odwiedzający nasze sanktuarium, zawsze pytają, kto jest autorem tych stacji drogi krzyżowej. Nie ma takiej drugiej, która by tak jednoznacznie przemawiała do duszy i serca człowieka - przekonuje ks. Bogdan.

Fot. Kancelaria Prezydenta

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska