Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista Przebojów Trójki: Awantura o „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika czyli jak polityka próbuje wkraczać w przekaz piosenek w Polsce

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Lista Przebojów Trójki: Awantura o „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika czyli jak polityka próbuje wkraczać w przekaz piosenek w Polsce
Lista Przebojów Trójki: Awantura o „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika czyli jak polityka próbuje wkraczać w przekaz piosenek w Polsce Andrzej Banas / Polska Press
Czy awantura o utwór „Twój ból jest lepszy niż mój" (potocznie piosenka o Jarosławie Kaczyńskim) Kazika przelała czarę goryczy? W przeszłości kłopoty z cenzurą mieli m.in.: Maanam, Grzegorz Ciechowski czy, całkiem niedawno, Paweł Kukiz. To już kolejne starcie Kazika Staszewskiego z "cenzurą".

Spadająca liczba słuchaczy, odejścia znanych dziennikarzy - m.in. Wojciecha Manna (marzec 2020 r.), tak wygląda obraz Radiowej Trójki, dla wielu z nas kultowego radia z misją wychowywania świadomego i myślącego słuchacza.

Znany i ceniony dziennikarz muzyczny, satyryk i felietonista zrezygnował z prowadzenia programów w radiowej Trójce po tym, jak stacja nie przedłużyła umowy jego antenowej współprowadzącej Anny Gacek. Słynny radiowiec i osobowość telewizyjna wziął swoje zabawki i wyszedł z budynku przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w stolicy.

By przywołać tytuł jednej z satyrycznych audycji telewizyjnych Wojciecha Manna “Za chwilę dalszy ciąg programu”, właśnie mamy kolejną odsłonę awantury wokół “Trójki”. Tym razem polityczną.

Polityka i radio

Polityka zawsze miała oko na Trójkę. To było takie okno na świat dla inteligencji z dobrą muzyką, polityką, newsami, publicystyką i rozrywką. Zatem z wpływem na innych, tych bardziej wyrobionych słuchaczy. Taki smakowity kąsek dla polityków wszystkich opcji, by próbować sterować tym “strumieniem świadomości”.

Kazik „Twój ból jest lepszy niż mój"

O co poszło tym razem? W piątkowym notowaniu LP3 (15 maja 2020 r.) pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój". Ikona polskiego rocka przywołuje w niej wydarzenia z 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, gdy mimo zakazów związanych z epidemią, Jarosław Kaczyński odwiedzał cmentarze. Jaka jest ta piosenka, mniejsza o to, nie ma to w tym przypadku znaczenia.

Piątkowe (15 maja 2020 r.) zestawienie zostało usunięte z internetu, a redaktor naczelny „Trójki" tłumaczył, że „został złamany regulamin" i „dokonano manipulacji przy liczeniu głosów". W ramach protestu z rozgłośni odejście ogłosili dziennikarze, m.in. Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona czy Marcin Kydryński. Zawieszenie współpracy z "Trójką" ogłosili m.in. Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło czy Organek a wytwórnia płytowa Mystic Production zawiesiła współpracę z „Trójką”. Z kolei dziennikarz stacji Bartosz Gil poinformował, że został zawieszony, gdyż odmówił podpisania oświadczenia, że w notowaniu nr 1998 doszło do manipulacji.

Co ciekawe w chwili pisania tego artykułu “cudownie” poznikały niektóre artykuły. Nie można było też głosować na kolejne notowanie (nr 1999) listy.

POLECAMY: Kazik Staszewski live "Sowieci"

Paweł Kukiz "Samokrytyka dla Michnika"

Całkiem niedawno podobna cenzura spotkała Pawła Kukiza, znanego i cenionego muzyka, obecnie polityka, który przypomniał na Facebooku rok 2014 i ingerencję ówczesnych władz “Trójki” i zapis na piosenkę "Samokrytyka dla Michnika".

Paweł Kukiz napisał na swoim profilu: W 2014 roku nagrałem płytę "Zakazane Piosenki", na której znalazła się m.in. piosenka "Samokrytyka dla Michnika". Ówczesna szefowa Trójki, Pani Jethon zakazała wówczas grać w radio którejkolwiek z moich piosenek. Ciesz się więc, Kazik, że Tobie zdjęli tylko jedną. A tak serio - bandycki ustrój dający zwycięskim partiom władzę absolutnie nad wszystkim, władzę bezgraniczną podczas całej kadencji, aż do przegranych wyborów, a potem możliwość pozostawania bezkarnym, ustrój który trwa praktycznie od 1945 roku z drobną korektą w 1989 trzeba zmienić natychmiast”.

Mocne słowa. Zakusy na ręczne sterowanie niektórzy mają we krwi. Władza lubi mieć oko na wszytko a czasami wychodzi zwykła nadgorliwość. A wydawałoby się, że wystarczy uczciwość, rzetelość dziennikarska i zachowywanie standardów demokratycznych.

Cenzura za komuny

A jak to było za czasów komuny? Przy ul. Mysiej W Warszawie funkcjonował Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk czyli po prostu cenzura. Ówczesna komunistyczna władza zapisała na papierze i określała to, o czym wolno, a o czym nie wolno pisać. Mistrzem unikania skreśleń cenzorskich był choćby Grzegorz Ciechowski. Mistrzowsko stosował zabiegi poetyckie, które pozwalały na zachowanie tekstu bez skreśleń.
Choć nie zawsze to pomagało. Czasami wystarczyło podpaść władzy w inny sposób. Poniżej kilka przykładów.

Perfect - "Chcemy Być Sobą" (1981)

Jeden z największych hitów Perfectu został oczywiście napisany w opozycji do komunistycznych ograniczeń wolności. W stacjach radiowych puszczana była oczywiście wersja studyjna, natomiast drugie życie hit Perfectu przeżywał podczas koncertów. Fani śpiewali z Grzegorzem Markowskim “chcemy bić ZOMO” lub czasami też “chcemy być w ZOMO” zamiast “chcemy być sobą”. ZOMO (zmotoryzowany obwód milicji obywatelskiej) służyło do pilnowania porządku podczas demonstracji czy właśnie koncertów. ZOMO słynęło z brutalności i bezwzględności także w walce ze słuchaczami koncertów.

Maanam - 1983-1985

W 1983 r. firma Rogot, wydająca płyty grupy Maanam, zdecydowała się na promowanie zespołu w Związku Radzieckim. Podpisała w tym celu umowę z organizatorami zlotu Komunistycznej Młodzieży z Polski i ZSRR w Pałacu Kultury. Zaplanowano tam koncert Maanamu, który miał przedstawić muzyków radzieckim wielbicielom rocka. Kora jednak odmówiła występu, co wywołało skandal na skalę krajową i zakończyło się zakazaniem przez ówczesne władze prezentowania grupy w mediach.
Maanam pozostawał wówczas na Liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, jednak ze względu na wprowadzony zakaz, w miejsce jego notowanych tam utworów grano jedynie powtórzone dźwięki perkusji z utworu „To tylko tango”. Po kilku miesiącach zakaz został zniesiony pod naciskiem fanów.
Przypomnijmy, że Listę Przebojów Programu Trzeciego od 24 kwietnia 1982 r. prowadził Marek Niedźwiecki. W pierwszym notowanie LP3 zwyciężyła piosenka „I’ll Find My Way Home” duetu Jon and Vangelis, drugie miejsce zajęła piosenka „O! nie rób tyle hałasu” zespołu Maanam, która w kolejnym notowaniu zajęła pierwsze miejsce.
Marek Niedźwiecki w 2007 r. na trzy lata odszedł z radia. W tym czasie prowadził listę Piotr Baron. Niedźwiecki wrócił do radia i prowadził swoje audycje do feralnego wydania LP3.

Dezerter - Spytaj Milicjanta (1984)

Zespół punk rockowy Dezerter nie miał łatwej przeprawy z cenzurą. Anegdota mówi, że utwór “Spytaj Milicjanta” przeszedł przez cenzurę, bo urzędnik z Mysiej nie zrozumiał, że wykonanie tekstu jest ironiczne:

“Spytaj milicjanta

On ci prawdę powie!

Spytaj milicjanta

On ci wskaże drogę!”

Kult "Polska"

Kazik i jego twórczość była wyzwaniem dla cenzury. Piosenka zespołu Kult pt. „Polska” nagrana w 1987 r. do 1989 r. była wykonywana jedynie na koncertach, ponieważ jej publikacja została wstrzymana przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk (ówczesna wersja cenzury).

The Doors

Na świecie też zdarzało się, i zdarza, że twórczość artystów nie zawsze podoba się politykom czy władzom. Chociaż największe skandale sceniczne były związane raczej z obyczajowością, rzadziej z polityką sensu scricto. Przykładem Jim Morrison, lider amerykańskiej grupy The Doors, który został aresztowany na scenie podczas jednego z koncertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lista Przebojów Trójki: Awantura o „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika czyli jak polityka próbuje wkraczać w przekaz piosenek w Polsce - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska