Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lockdown przeraża przedsiębiorców. Niepewność wzmaga fakt, że nie wiadomo co z sezonem turystycznym. "Bez otwarcia nastąpi dramat"

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Konrad Kozlowski/Polskapress
Hotele, baseny, stoki narciarskie, kina, teatry – te miejsca od soboty ponownie zostaną zamknięte. Ci przedsiębiorcy, którzy mogą przenoszą część swoich biznesów do internetu i to pozwala im przetrwać kryzys. Hotelarze i restauratorzy ostrzegają jednak, że jeśli w najbliższym sezonie turystycznym nie otworzą się, to będzie dramat.

FLESZ - Długi COVID-19. Lista objawów

Lockdown ma obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. Oznacza to, że ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, zamknięte zostaną kina teatry, muzea, galerie, baseny, sauny, solaria i inne obiekty sportowe

- Mimo, że rząd deklaruje działania liczba zachorowań ciągle rośnie. Przedsiębiorcy widzą, że z polityką przeciwdziałania covidowi coś nie działa, a oni ponoszą najwyższą cenę – mówi Monika Fedorczuk

.

Ekspertka zwraca uwagę, że w najgorszej sytuacji jest branża gastronomiczna i hotelarska.

- Przy takiej jak dotychczas pomocy państwa brana nie przetrwa. Możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie hotele i restauracje będą zwalniały i - co gorsza - nie będą zatrudniały do prac sezonowych – dodaje Monika Fedorczuk.

Młodzi ludzie w zawieszeniu

Specjalista od rynku pracy zwraca również uwagę na trudną sytuację osób młodych.

- Wiele młodych ludzi jest w stanie zawieszenia między końcem studiów, a podjęciem pracy. Część z nich jest na utrzymaniu rodziców, ale część musi sobie sama radzić w tej trudnej sytuacji – dodaje Fedorczuk.

Ekspertka od rynku pracy zauważa również, ze w przeciągu ostatnich miesięcy zwiększył się liczba osób zatrudnionych w rolnictwie.

- Około 100 tys. osób wróciło na wieś do gospodarstw rolnych. Są to osoby m.in. z obsługi biurowców i innych tego typu miejsc. Pracownicy umysłowi przeszli na prace zdalną, więc ekipy sprzątające zostały pozbawione pracy. Podobny odpływ ludzi do rolnictwa odnotowaliśmy podczas kryzysu finansowego w 2008 r. – wyjaśnia Monika Fedorczuk.

Hotelarze nie wiedzą co robić z rezerwacjami

Witold Matwijów, szef Klubu Dyrektorów Hoteli Krakowskich zapewnia, że do kolejnego lockdownu podchodzi ze zrozumieniem i troską o ludzkie zdrowie.

- Szkoda jednak, że rozporządzenie nie precyzuje co mamy zrobić z rezerwacjami osób, które miały zaczynać swój kilkudniowy pobyt np. od 19 marca. Nie wiemy czy mamy anulować te rezerwacje, czy osoby te będą mogły korzystać z hotelu po 20 marca – mówi Witold Matwijów.

Szef Klubu Dyrektorów Hoteli Krakowskich przypomina, że do tej pory większość hoteli z kryzysu wychodzi obronną ręką. - Jeśli najbliższy sezon wakacyjny hotele będą zamknięte, to mogą nas czekać masowe bankructwa hoteli – dodaje.
Tak złego scenariusza nie przewiduje Kino Sfinks z Nowej Huty w Krakowie. Po zamknięciu lokalu w ubiegłym roku uruchomione zostało ekino.

- Każdy może oglądać nasze filmy na swoim komputerze. - Dzięki przeniesieniu działalności do internetu możemy zarabiać na bieżące utrzymanie kina. Pomysł na tyle się spodobał, że udaje nam się nawet zarabiać – mówi Karolina Nowacka z kina studyjnego Sfinks.

W czwartek rano ma zostać ogłoszona decyzja o wprowadzeniu w Polsce całkowitego lockdownu. Wprowadzenie kolejnych obostrzeń na Wielkanoc zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki - mają obowiązywać tydzień przed świętami i tydzień po świętach. - Musimy tę trzecią falę zdusić, dlatego będziemy w najbliższym czasie wdrażać kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie: tydzień przed świętami i tydzień po świętach - powiedział premier.- Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia - oznajmił premier Mateusz Morawiecki. -  Chcemy ubiegać ewentualne jeszcze gorsze trendy niż te, które są dzisiaj. Obyśmy się pomylili, oby za dwa, trzy tygodnie ta krzywa się wypłaszczyła, a później opadła. Ale na wszelki wypadek musimy być gotowi do scenariuszy jeszcze trudniejszych - dodał.Już wcześniej, ogłaszając obowiązujące od soboty obostrzenia, minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał, że "jeżeli decyzje, które wdrażamy nie poskutkują, to kolejne kroki będą już typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać wszystko".Jakie będą kolejne kroki rządu? Na czym może polegać całkowity lockdown w Polsce? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Całkowity lockdown w Polsce od niedzieli? Premier potwierdza...

Kultura do lockdownu podchodzi ze spokojem

Ze spokojem do kolejnego zamknięcia teatrów podchodzi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego.

- Rozumiemy, że sytuacja jest trudna. Realizujemy wszystko tak, jak zaplanowaliśmy, z tym, że nie gramy na żywo dla publiczności do 9 kwietnia. Najbliższą premierę, która się odbędzie 26 marca, zagramy w streamingu. Będziemy gotowi natychmiast, gdy tylko będziemy mogli ponownie zaprosić publiczność. Chciałbym też podkreślić, że w teatrze jest bezpiecznie. Od początku pandemii nie mieliśmy ani jednego zachorowania stwierdzonego wśród naszych widzów, które można byłoby zidentyfikować jako zarażenie w teatrze – mówi Krzysztof Głuchowski.

Jak podaje Grodzki Urząd Pracy bezrobocie w mieście Krakowie wzrasta. W styczniu tego roku stopa bezrobocia wynosiła 3,2 proc., natomiast w styczniu 2020 roku wynosiła 2 proc.

- Aczkolwiek jest ono nieporównywalnie niższe niż prognozowano na początku pandemii, czyli 5-7 proc., a w najczarniejszych scenariuszach nawet 10 proc. - mówi Marek Cebulak, dyrektor GUP w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska