
Bronisław Cieślak
2 maja 2021 roku pożegnaliśmy jednego z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów, który w pamięci widzów zapisał się jako niezapomniany porucznik Borewicz z serialu "07 zgłoś się". Aktor od lat zmagał się z chorobą nowotworową. W październiku skończyłby 78 lat.
Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku w Krakowie, wychowywał się na krakowskim Kazimierzu, ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Po maturze studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał absolutorium, jednak dyplomu już nie obronił.
Zanim cały kraj poznał go jako bezkompromisowego porucznika Borewicza, był dziennikarzem. W latach 1969-1973 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-1991 był redaktorem i zastępca redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 70. zaczął zajmować się aktorstwem.
„Aktorskich zamiarów i planów nigdy nie miałem – mówił w wywiadzie dla "Gazety Wrocławskiej". - Byłem dziennikarzem: sześć lat przepracowałem w radio, potem przeszedłem do telewizji krakowskiej i byłem zastępcą kierownika redakcji publicystyki. To była moja robota na co dzień”.
O karierze aktorskiej zdecydował przypadek. Filmowym debiutem aktora był serial Romana Załuckiego "Znaki szczególne" z 1976 roku, w którym Cieślak zagrał rolę inżyniera Bogdana Zawady. W 1979 r. wystąpił w dwóch filmach fabularnych: w "Kung-fu" Janusza Kijowskiego, w którym grał dziennikarza Henryka Laskusa i w kryminale "Wściekły" Romana Załuskiego, wcielił się w kapitana Zawadę z Komendy Głównej MO. W 1986 roku Cieślak wystąpił w polsko-bułgarskim filmie dla młodzieży "Złota Mahmudia" Kazimierza Tarnasa.
Największą popularność przyniosła mu rola porucznika Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się".

Krzysztof Krawczyk
5 kwietnia w wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk.
"Mogłeś słuchać Pendereckiego, Peji albo pierwszego dema Beherita i tak lubiłeś Krzycha. Niewielu artystów potrafiło wznieść się z gruzów na szczyt, jeszcze mniej jest powszechnie kochanych i poważanych" - pożegnał Krzysztofa Krawczyka pisarz Łukasz Orbitowski. Bez względu na pokoleniowe gusta muzyczna Krzysztofa Krawczyka słyszał każdy.

Stanisław Dziedzic
8 kwietnia zmarł Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, a wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. "Życzliwy, szlachetny, pomocny, potrafił zawalczyć o kulturę w Krakowie, gdy było trzeba" - żegnali go przyjaciele. Miał 68 lat.

Stefan Bratkowski
18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz i publicysta. W latach 50. pracował w tygodniku "Po Prostu", a w latach 1970-73 był redaktorem "Życia i Nowoczesności". W 1978 roku zainicjował konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". W 1980 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.