Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mądry Brytyjczyk po szkodzie, a Polak przed?

Zbigniew Biskupski AIP
Robert Domzal
TransferGo przenosi fundament swojego biznesu z Wielkiej Brytanii do Niemiec, bo prognozuje, że to będzie główny kierunek, jaki obiorą Polacy w związku ze zmianami, jakie pociągnie za sobą Brexit. Takie decyzje podejmuje coraz więcej firm działających na Wyspach. Eksperci prognozują, że obywatele Wielkiej Brytanii słono zapłacą i będą żałować wyjścia z UE.

Czy to przestroga dla Polaków? Co prawda większość obywateli RP wciąż jest za Unią, ale rządząca aktualnie partia raz po raz wykonuje gesty w kierunku Polexit. A może tym razem to nie Polak będzie mądry po szkodzie, ale Brytyjczyk. Polak zaś skorzysta z nauki na cudzych błędach?

Wielka Brytania zaczyna coraz dotkliwiej odczuwać skutki ubiegłorocznego referendum: wiele firm o zasięgu międzynarodowym decyduje się wycofać z tamtejszego rynku w obawie przed recesją gospodarczą i wzrostem kosztów, jaki ma nastąpić po wystąpieniu z Unii Europejskiej. Biznesy przenoszą swoje siedziby do stabilniejszych pod tym względem Niemiec i Francji; również ci, którzy odnotowują dobre wyniki finansowe w 2016, działają w kierunku ekspansji i zabezpieczenia swojej pozycji w krajach Europy kontynentalnej. To dobra wiadomość dla polskich społeczności zamieszkujących te rejony, oznaczająca zwiększony dostęp do usług i konkurencyjne ceny.

Startup emigrantów

Jedną z brytyjskich firm, która zakończyła ubiegły rok na plusie, jest TransferGo, założony przez emigrantów startup oferujący tanie transfery pieniężne. Wbrew prognozom, jakie pojawiły się bezpośrednio po referendum, w ubiegłym roku liczba transakcji przeprowadzonych za pośrednictwem serwisu wzrosła o ponad 100% w stosunku do roku poprzedniego, przesądzając o decyzji o pozostaniu na terenie Wielkiej Brytanii. Równocześnie jednak firma zapowiada dalszą ekspansję na kolejne rynki, na której mają skorzystać przede wszystkim Polacy w innych krajach.

TransferGo już teraz obejmuje swoim zasięgiem 44 państwa, w tym wiele chętnie obieranych przez polską emigrację kierunków, jak chociażby Islandia, Norwegia czy Niemcy. Firma zapowiada dalszy rozwój usług na tamtejszych rynkach oraz kolejne podboje, oferując najtańszą stawkę na rynku, pozwalającą zaoszczędzić do 90 proc. kosztów przelewów.

Niemcy oraz Ukraina

Zwrot ku tym krajom ma głębokie uzasadnienie: już teraz cieszą się one największą popularnością wśród Polaków rozważających wyjazd z kraju, a trend ten ma się dodatkowo nasilić wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
- TransferGo jest jednym z trzech głównych serwisów, z których korzystają Polacy w Wielkiej Brytanii przy przelewach online. To właśnie Polacy odpowiadają za ponad 20 proc. transakcji, jakie do tej pory odnotowało TransferGo, i to pomimo faktu, iż usługa ta objęła swoim zasięgiem Polskę zaledwie dwa lata temu, a firma istnieje od czterech lat. Postrzegamy polską społeczność jako kluczową dla naszej działalności i wiemy, że jesteśmy w stanie ułatwić im kontakt z ojczyzną, umożliwiając szybsze, tańsze i prostsze przesyłki pieniężne z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii, a w przyszłości również ze Stanów Zjednoczonych, Australii i innych zakątków świata - mówi Guste Sadaunykaite, dyrektor do spraw marketingu firmy.

Czytaj też:
Stopy procentowe nie zmienią się w 2017 roku i prawdopodobnie także w 2018. Czy w takim razie w ogóle warto trzymać pieniądze na lokatach?

Podobnie rzecz ma się w innych krajach Europy Wschodniej: rynki takie jak Litwa, Czechy czy Rumunia cieszyły się zainteresowaniem firmy od początku jej istnienia, dzięki czemu obecna pozycja TransferGo w tym rejonie kontynentu jest wystarczająco silna, by umożliwić wyjście poza strefę Schengen. Szczególnie korzystają na tym Ukraińcy pracujący na terenie Polski, którzy od tego roku mogą wykonywać przelewy do swojego kraju ojczystego za pośrednictwem serwisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mądry Brytyjczyk po szkodzie, a Polak przed? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska