
Tyniec
Tyniec znany jest przede wszystkim z najbogatszego i najważniejszego w Polsce warownego Opactwa Benedyktynów, które istnieje od 1044 roku, co czyni je najstarszym ze wszystkich polskich klasztorów. Słynne są również pyszne, benedyktyńskie przetwory, które można nabyć w klasztornym sklepiku.
Klasztor położony jest na wapiennej skale nad Wisłą. Bez problemu można dojechać do niego na rowerze, ponieważ znajduje się zaledwie 12 km od centrum Krakowa. Istnieje również opcja dopłynięcia tramwajem wodnym.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, które 22 lata temu zostało, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to drugie, najważniejsze sanktuarium w Polsce - tuż po Jasnej Górze. Oprócz tego można tutaj zobaczyć Pustelnię św. Heleny, obelisk Konfederatów Barskich, Kaplicę Płaczących Niewiast oraz. Pustelnię św. Marii Magdaleny.
Wycieczkę do Kalwarii można połączyć z odwiedzinami w Wadowicach, ponieważ te dwie miejscowości dzieli zaledwie 14 km.

Zamek Tenczyn w Rudnie
Ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie (36 km od Krakowa) są włączone do szlaku Orlich Gniazd. Z miejscem tym związanych jest wiele legend, np. podczas księżycowych nocy na „Wieży Nawojowej” pośród płomieni widać postać płaczącej kobiety, słychać też szczęk żelaza. Postać ta znika dopiero wtedy, gdy zabrzmi dzwon w pobliskim klasztorze.
Z kolei w najgłębszej kondygnacji lochów zamkowych mają znajdować się wielkie skarby. Bogactw tych strzegą diabły pod postaciami wielkich psów. Można je wykraść przez 2 dni w roku: nocą w Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Należy się jednak wystrzegać cienia tajemniczego rycerza, który nocą krąży po zamku bo kto go ujrzy już nigdy nie wraca.

Niepołomice
Niepołomice to urokliwe miasto położone zaledwie 21 km od Krakowa. Warto zobaczyć tu Zamek Królewski zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, który przez wielu nazywany jest drugim Wawelem. W zamkowej kaplicy obejrzeć można ekspozycję stanowiącą depozyt kościoła parafialnego w Niepołomicach. Na uwagę zasługuje też Ratusz, Synagoga oraz sam rynek z fontanną.
Przy Niepołomicach znajduje się ogromna Puszcza Niepołomicka, w której znajduje się aż 6 rezerwatów przyrody, szlaki rowerowe oraz ośrodek hodowli żubrów.