Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska będzie mieć nowy plan zagospodarowania przestrzennego

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu małopolski sejmik zatwierdzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego. Jego projekt zaakceptował już zarząd Województwa, zapoznali się z nim radni.

Plan zagospodarowania województwa - w przeciwieństwie do planów miejscowych - nie ma charakteru prawa miejscowego i nie wywołuje bezpośrednich skutków finansowych. Nie gwarantuje też realizacji inwestycji wskazanych jako niezbędne i potrzebne do właściwego funkcjonowania regionu. Ale w dłuższej perspektywie wywołuje skutki odczuwalne dla mieszkańców, firm, turystów i decyduje o jakości życia. Taki dokument określa w szczególności podstawowe elementy sieci osadniczej województwa, powiązania komunikacyjne, system obszarów chronionych, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego, obszary szczególnie zagrożone powodzią.

Dziesięć problemów

W pierwszej części plan zawiera informacje o obecnej sytuacji i problemach koniecznych do rozwiązania. Na podstawie analizy takich danych został opracowany prognozowany wariant rozwoju województwa w najbliższych latach.

Autorzy dokumentu wskazali 10 problemów rozwoju przestrzennego. To z jednej strony kurczenie i starzenie się miast, ale a drugiej nadmierna ekspansja na nowe tereny. W regionie istnieją zbyt duże różnice w poziomie życia i zbyt duże zróżnicowanie dochodów samorządów. Problem jest także ubytek gruntów rolnych i katastrofa smogowa, a ochrona krajobrazu to kompletna fikcja. Choć Małopolska uchodzi za region atrakcyjny turystycznie, to wciąż są u nas ogromne, niewykorzystane potencjały dla ruchu turystycznego. A jednym z największych problemów są miejsca niedostępne komunikacyjne, czyli takie, do których dotarcie zabiera kilka godzin.

Te uwarunkowania wpłynęły na to, że za główny cel planu uznano poprawienie stanu środowiska i podniesienie jakości krajobrazu przy zapewnieniu warunków do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.

Nie tylko Kraków

Pod uwagę były brane trzy scenariusze rozwoju. W pierwszym rolę dominującą przyjąłby Kraków. W drugim większy nacisk ma być położony na rozwój miast regionalnych. W trzecim wspierano by małe miasteczka lokalne, czyli stolice powiatów.

Zdecydowano, że głównym czynnikiem rozwojowym Małopolski staną się miasta regionalne. Uznano, że oparcie się na rozwoju mniejszych miasteczek nie przyniesie zamierzonych efektów, z kolei postawienie tylko na Kraków sprawi, że pogłębią się różnice wewnątrz regionu.

Ważnymi ośrodkami dla okolicznych mieszkańców mają być Tarnów oraz Nowy Sącz, na zachodzie regionu Oświęcim i Chrzanów, a na południu Nowy Targ i Zakopane. Aby tak się stało, potrzebne są inwestycje, głównie komunikacyjne. Chodzi o to, by dotarcie do tych miast z okolicznych miejscowości nie trwało zbyt długo. Konieczne jest także zlokalizowanie w tych miastach takich usług (np. kulturalnych, zdrowotnych, sportowych, rekreacji), po które nie trzeba jechać aż do Krakowa.

Strefy funkcjonalne

Całe województwo zostanie podzielone na kilka stref - obszarów funkcjonalnych. Każdej ze stref zostanie przypisana dominująca rola, która ma decydować o jej charakterze.

Na północy Małopolski znajdzie się „Farma”, skupiająca tradycyjne tereny rolnicze. Powiaty takie jak dąbrowski, proszo­wicki i miechowski to zaplecze żywieniowe regionu, a produkcja rolna - tak samo jak dzisiaj – stanowić ma główną funkcję na ich terenie.

Obszary rezerwowane dla rozwoju przemysłowego to Krakowski Obszar Metropolitalny, pas ciągnący się wzdłuż autostrady A4 od zachodniej Małopolski przez Bochnię, Brzeski i Tarnów (nazwany „Klinem Rozwojowym”) oraz rejon Nowego Sącza (czyli „Dolina Przedsiębiorczości”).

Reszta województwa ma służyć turystyce i rekreacji. Chodzi nie tylko o popularne od lat góry. Duży nacisk ma być położony na aktywizację nowych obszarów turystycznych. Pierwszy z nich to „Ogród”, powiaty znane z sadów oraz rejon Ciężkowic. Drugim będą okolice Zatora, obszar, który ma nosić nazwę „Oaza”. Obie strefy mają stać się naturalnym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców pracujących w strefie przemysłowej.

Nie tylko parki krajobrazowe

Polityka przestrzenna ma się skupić na zmniejszeniu różnic wewnątrzregionalnych, choćby w zakresie dostępu do kanalizacji. Niezbędne są też działania na rzecz jakości krajobrazu, architektury, ochrony środowiska kulturowego.

Plan zagospodarowania województwa zakłada wyznaczenie 6 nowych parków krajobrazowych o łącznej powierzchni 88,5 tys. hektarów. Specjalną ochroną ma być objęty Beskid Niski, Beskid Wyspowy, Małe Pieniny, Stawy Zatorskie, Lasy Radłow­skie, dolina Łososiny i Spisz.

Z kolei w miastach atrakcyjnych dla turystów ustanawiane zostaną parki kulturowe. I chodzi nie tylko o Kraków czy Zakopane. Lista miast, których centra zostaną objęte specjalna ochroną jest długa, liczy ponad 20 pozycji. Są na niej m.in. Biecz, Ciężkowice, Szczaw­nica, tylicz, Niedzica, Stary Sącz czy Lanckorona.

Wielkie wyzwania

Jednym z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata jest poprawa dostępności komunikacyjnej do wszystkich zakątków Małopolski.

Większe niż do tej pory znaczenie ma mieć szybka kolej aglomeracyjna. Plan zakłada, że zostanie zrealizowana linia kolejowa Podłęże - Piekiełko. Nie ma za to ani słowa o nowym połączeniu torowym z Krakowa do Myślenic.

Konieczne są także wielkie inwestycje drogowe. Chodzi o dokończenie budowy drogi ekspresowej S7 i to zarówno na północ, jak i na południe. Ważna dla dalszego rozwoju jest północna obwodnica czy nowa droga Brzesko - Nowy Sącz.

Ale konieczne są również nowe drogi o nieco mniejszym znaczeniu, które połączą lokalne ośrodki, by do nich można było dojechać samochodem szybciej niż do Krakowa autostradą czy ekspresów­ką. Dlatego plan przewiduje liczne obwodnice mniejszych miast i rozbudowę sieci dróg wojewódzkich.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska będzie mieć nowy plan zagospodarowania przestrzennego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska