Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Kolejne klasy mundurowe pod opieką MON

Piotr Subik
Piotr Subik
Zespół Szkół nr 1 z Krakowa, XVI Liceum Ogólnokształcące z Tarnowa i Powiatowy Zespół Szkół nr 2 z Oświęcimia to kolejne placówki z naszego regionu, które trafiły pod opiekę wojska w ramach programu MON.

Po raz pierwszy po wakacjach uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Rafała Kalinowskiego (dawne Technikum Kolejowe) wzięli udział w szkoleniu w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego. Placówka ma kontakt z lotnikami z Balic od lat, ale teraz ta współpraca jeszcze się zacieśni. Jednostka jest opiekunem młodzieży w ramach wsparcia MON dla klas mundurowych.

– Od lat nasi uczniowie jeżdżą na obozy, strzelnicę, uczą się udzielania pierwszej pomocy. Ostatnio przyglądali się im wojskowi instruktorzy i... udało się nam dostać do programu MON. Staraliśmy się o to już w zeszłym roku, ale bezskutecznie – mówi dyrektor Beata Śliwa. W ZS nr 1 w klasach mundurowych uczy się łącznie 200 osób (spośród 800). – Kiedy ostatnio było spotkanie uczniów z wojskowym, na pytanie, kto chce związać przyszłość z armią, wszyscy podnieśli rękę. Widać, że powraca prestiż munduru – dodaje dyr.

Z kolei XVI_LO w Tarnowie trafi pod skrzydła 33. batalionu lekkiej piechoty z Dębicy, który działa w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dlaczego uczniami zajmą się wojskowi spoza Małopolski? Z Tarnowa do Dębicy jest blisko, a taka brygada w Krakowie dopiero się organizuje.

Jak mówi Piotr Dusza, dyrektor XVI_LO, a wcześniej żołnierz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, dotychczas szkoła współpracowała z 1. Regionalnym Ośrodkiem Dowodzenia i Naprowadzania w Balicach. To jednak jednostka o wysokiej specjalizacji, m.in. nadzoruje przestrzeń powietrzną.

– W zamyśle MON absolwenci klas mundurowych mają przyczynić się do uzupełnienia rezerw armii, dlatego doskonale wpisuje się w to współpraca z OT – zauważa dyr. Piotr Dusza.

Tarnowskie liceum prowadzi klasy wojskowe, policyjne (bezpieczeństwo ruchu drogowego i kryminalistyka), strażackie i ratownictwa medycznego.

– Zajęcia na strzelnicy, obozy szkoleniowe, kursy dla płetwonurków, nauka samoobrony, judo i kung-fu, to u nas codzienność. Myślimy o wprowadzeniu szkoleń z jazdy konnej, wspinaczki i narciarstwa – wylicza dyr. Piotr Dusza.

Survival, paintball, marszobiegi, biwaki pod gołym niebem i spotkania z żołnierzami desantu i GROM-u to z kolei dodatkowe zajęcia dla „mundurowej” młodzieży w Oświęcimiu. Teraz będzie ich jeszcze więcej.

Jednolity program dla klas mundurowych powstał pod rządami w MON_Antoniego Macierewicza. Projekt kontynuuje jego następca Mariusz Błaszczak. Szeroko rozumianej obronności (w tym wychowaniu patriotycznemu) w roku szkolnym poświęcone zostanie 185 godzin lekcyjnych. Będą również zajęcia poligonowe. Z Małopolski w programie MON udział biorą już od zeszłego roku: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, ZS nr 2 w Nowym Sączu i XXV LO w Krakowie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Kolejne klasy mundurowe pod opieką MON - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska