Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska szansa dzięki polityce spójności

Redakcja
archiwum Polskapresse
Polityka spójności jest drugą co do wielkości po polityce rolnej pozycją w obecnym budżecie Unii Europejskiej (na lata 2007-2013).

Polityka spójności powstała, aby pomóc w wyrównywaniu różnic ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej, zwłaszcza tych najmniej uprzywilejowanych oraz na obszarach wiejskich. Opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest wspieranie rozwoju infrastruktury i potencjału gospodarczego najbiedniejszych regionów. Drugi to podnoszenie konkurencyjności i zatrudnienia, np. poprzez wspieranie innowacji i badań naukowych. Trzeci filar to projekty o charakterze międzynarodowym.

Wsparcie w ramach polityki spójności otrzymują regiony, w których PKB na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 75 proc. średniej w Unii Europejskiej. W Polsce na dziś dotyczy to wszystkich województw. Wymierne korzyści z polityki spójności odnoszą jednak wszystkie regiony UE, bez względu na ich status gospodarczy, m.in. przez ożywienie wymiany handlowej z biedniejszymi regionami.

- Choćby z tego względu chcemy utrzymać silną pozycję polityki spójności w latach 2014-2020, czyli w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej, oczywiście po uprzednim przystosowaniu jej do obecnych realiów ekonomicznych i wyzwań rozwojowych - mówi Elżbieta Bieńkowska, minister Rozwoju Regionalnego.

9 maja 2007 r. Komisja Europejska zaakceptowała przygotowany przez MRR dokument o nazwie Narodowa Strategia Spójności (NSS). Określa ona system wdrażania funduszy europejskich w ramach budżetu UE na lata 2007-2013. - Wskazuje też ona obszary, w których chcemy je wykorzystać. Na realizację NSS jest przeznaczonych 85,6 mld euro, z czego 67,9 mld euro pochodzi z budżetu UE - tłumaczy minister Elżbieta Bieńkowska.

Polityka spójności przyczyniła się do złagodzenia spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w Polsce w rezultacie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Ocenia się, że ponad połowa wzrostu gospodarczego w 2009 i 2010 r. została osiągnięta dzięki Funduszom Europejskim.

- Fundusze istotnie okazały się skuteczną poduszką finansową, która złagodziła niekorzystny wpływ kryzysu na polską gospodarkę - zauważa Elżbieta Bieńkowska. - Wynika to m.in. z faktu, że przyznanie dotacji stanowi swoistą gwarancję zarówno jakości projektu, jak i wypłacalności beneficjenta. W końcu Fundusze Europejskie to "pewne" pieniądze. Dzięki stabilizacji, którą dają, sektor bankowy mógł bez obaw udzielać kredytów beneficjentom. Źródło tych pieniędzy miało również wpływ na to, że Polska nie wytraciła w gwałtowny sposób impetu inwestycyjnego.

Projektodawcy, których są przecież dziesiątki tysięcy, mieli gwarancję, że będą mogli sfinansować realizację swoich pomysłów, bo po wzięciu kredytu dostaną refundację z Funduszy Europejskich - tłumaczy Elżbieta Bieńkowska.

Dzięki Funduszom Europejskim i polityce spójności udaje się wszystkim regionom w Polsce systematycznie zmniejszać dystans, który dzieli je od średniej unijnej. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że samorządy w pełni wykorzystują dostępne środki.

W tej chwili w województwie małopolskim realizowany jest Regionalny Program Operacyjny (RPO) na lata 2007-2013. Jego głównym celem jest wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia w Małopolsce. Województwo ma do wydania w jego ramach 1,29 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Reginalnego. Władze województwa już pracują nad strategią na kolejne lata.

-Samorządy mają opracować strategię rozwoju województwa tak, by zidentyfikować jego kilka największych atutów, stawiać na nie i intensywnie rozwijać. To pomoże im nie tylko znaleźć "pomysł na siebie", lecz także uzupełniać się z innymi regionami Polski - mówi minister Elżbieta Bieńkowska. - Tworzenie strategii rozwoju regionu należy do ustawowych kompetencji samorządów. Aby im w tym pomóc, w ministerstwie przygotowaliśmy przewodnik opisujący po kolei to, co powinno się w takim dokumencie znaleźć, oraz zasady, zgodnie z którymi należy go przygotowywać - dodaje minister Bieńkowska.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska